Oszczędne ogrzewanie na podczerwień - co warto wiedzieć?

2019-06-10

Stary kaloryfer żeberkowy, który nie zadowala? Trudno się dziwić, że chętniej znajdujemy dla niego miejsce na wysypisku śmieci, niż we własnym domu. Nie dość, że mało estetyczny, to wcale nie wpływa na taki komfort grzewczy, jakiego oczekujemy. Szukając alternatywy, natrafiamy na grzejniki na podczerwień. Czym się charakteryzują? Jakie są ich mocne i słabe strony? 

Oszczędne ogrzewanie na podczerwień - co warto wiedzieć?

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Panele grzewcze działające na podczerwień, wykorzystują fale elektromagnetyczne. Te zaś zostają pochłonięte nie tylko przez ściany, ale i rzeczy, które znajdują się w danym pomieszczeniu. To one oddają swoje ciepło, co owocuje wzrostem odczuwalnej temperatury, do bardzo komfortowego poziomu. O działanie fal elektromagnetycznych nie trzeba się martwić, ponieważ w tym systemie ogrzewania wykorzystywane są te o średniej długości, bezpieczne dla nas.

Zastosowanie ogrzewania na podczerwień pozwala uzyskać komfortowe i ciepłe wnętrze, w stosunkowo krótkim czasie. Jest to czas nieporównywalny do tego, jakiego wymaga ogrzanie wychłodzonego pomieszczenia, korzystając z klasycznych metod grzewczych, jak kaloryfery, zarówno żeberkowe, jak i panelowe. Wychłodzony pokój, w którym postawiono na wykorzystanie możliwości podczerwieni, potrzebuje około pół godziny, by odczuwane było w nim ciepło na pożądanym poziomie. 

Zalety ogrzewania na podczerwień

Najważniejsza zaleta, pojawia się już w drugim akapicie. To krótki czas niezbędny do ogrzania domowych pomieszczeń. Atutem jest również znacznie bardziej ekonomiczne ogrzewanie. Nie jest bowiem nagrzewana cała powierzchnia pomieszczenia, co nie wiąże się z takimi odczuciami ciepła, jakich potrzebujemy. Oddawanie ciepła przez osoby i przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu, ze względu na pochłonięcie fal, wpływa tak naprawdę na efektywniejsze ogrzewanie.

Ciepło w domu pojawia się szybciej i jest bardziej odczuwalne. Do uzyskania takiego stanu nie potrzeba żadnego paliwa. Ponadto podczas ogrzewania nie dochodzi do wydzielania szkodliwych substancji do środowiska. Wybór grzejników na podczerwień, tych bazujących na nowoczesnych rozwiązaniach, jak z oferty Econovli.pl, to ekonomia ogrzewania, oszczędności i znacznie większy komfort przebywania w domowych wnętrzach. Na koniec również tak ważna ekologia, ze względu na brak wydzielania toksycznych oparów do środowiska zewnętrznego. 

Kolejna zaleta ogrzewania na podczerwień, to konstrukcja takich grzejników. Mają one postać paneli, które, w zależności od wybranego modelu, można montować praktycznie w dowolnym miejscu. Ściana, podłoga czy sufit – gdziekolwiek nam odpowiada montaż. Pośrednią korzyścią jest możliwość ukrycia pośród aranżacji panelu, by nie raził w oczy tak bardzo, jak robią to klasyczne kaloryfery. Na rynku znajdujemy ponadto grzejniki na podczerwień, które swoją estetyką są w stanie wpisać się nawet w luksusowe wnętrza. Mogą być ukryte pod taflą lustra, co czyni je jeszcze bardziej praktycznymi. Wymagający użytkownicy, którzy nie wyobrażają sobie konstrukcji widocznej pośród wystroju, znajdą panele umożliwiające indywidualne dobranie grafiki. Dzięki temu, funkcjonalny system ogrzewania przypomina ścienny obraz. 

Co z wadami?

Ogrzewanie na podczerwień może być stosowane nawet w dużych pomieszczeniach, jednak nie zadziała, gdy budynek będzie nieodpowiednio ocieplony zewnętrznie. Choć panele tego typu są energooszczędne i skuteczne w działaniu, nie są w stanie podgrzać wody, co wymusza zastosowanie dodatkowego źródła ogrzewania. I niebagatelna cena, dla wielu zbyt wysoka w porównaniu do tradycyjnych kaloryferów. Na tę wadę można jednak spojrzeć z innej strony – jednorazowy wyższy wydatek, który staje się inwestycją na lata użytkowania i wnętrza o wymarzonym komforcie termicznym.

Stare kaloryfery, które nie są w stanie udekorować wnętrza, psują skrzętnie stworzoną aranżację, przysparzają wyższych rachunków za ogrzewanie, bez gwarancji komfortu cieplnego – czas wymienić. Alternatyw jest sporo, a panele na podczerwień, zdecydowanie zasługują na uwagę.

Artykul opublikowany: 2019-06-10 / w dziale: Porady