Piwonie pięknie ozdobi twój ogród
Piwonie (in. peonie) to jedne spośród najpiękniejszych kwitnących roślin ogrodowych. Przybyły do nas z Chin i Japonii, gdzie uprawiano je już od bardzo dawna. Tam także po dziś dzień stanowią symbol pomyślności, szczęścia, dostatku i powodzenia. Warto dowiedzieć na, co powinniśmy zwrócić uwagę w przypadku uprawy piwonii, gdzie i za ile można kupić ich sadzonki.

Pielęgnacja i wymagania piwonii
Stanowisko
Peonia lubi słoneczne miejsca. Toleruje również półcieniste stanowiska, jeżeli przynajmniej przez pół dnia będzie doświetlana przez promienie słoneczne. Piwonia lubi także rosnąć na otwartych przestrzeniach, niemniej jednak osłoniętych od wiatru.
Gleba
Piwonie mogą rosnąć praktycznie na każdym typie gleby, niemniej jednak idealne będzie średnio zwięzłe, żyzne i trzymające wodę podczas suszy podłoże. Gleba dla piwonii w ogrodzie winna zawierać spore ilości próchnicy. Trzeba unikać podmokłego podłoża, ponieważ nadmierne ilości wody przyczyniają się do gnicia korzeni. Na glebie gliniastej, trzeba będzie zapewnić tej roślinie głębszy drenaż. Piwonia doskonale rośnie nie tylko na podłożu obojętnym, lekko kwaśnym, ale również delikatnie zasadowym.
Sadzenie
Piwonie powinno się sadzić w sierpniu albo we wrześniu. Z uwagi na ich rozmiary, muszą mieć zapewnione miejsce - można sądzić maksymalnie 2 rośliny na powierzchni 1m2. Roślinę trzeba sadzić dosyć płytko - pąki winny być przykrywane tylko 3-4 cm warstwą gleby. Trzeba mieć na uwadze, iż nie tylko zbyt głębokie, ale też zbyt płytkie sadzenie, będzie mieć wpływ na opóźnienie kwitnienia. Podstawę łodyg kwiatów, warto wyłożyć korą sosnową albo trocinami, które trzymają wilgoć w podłożu, a przy tym zapobiegają nadmiernemu rozwijaniu się chwastów.
Podlewanie
Piwonie wymagać będą średnio wilgotnej gleby - lubią jeśli jest wilgotna, ale też niezbyt mokra. Nie można ich nazbyt często podlewać, a przede wszystkim nie możemy polewać liści, rośliny te bowiem są łatwo podatne na występowanie szarej pleśni. Wyłącznie w okresie suszy, wskazane będzie częstsze nawadnianie piwonii.
Nawożenie
Piwonia może rosnąć na takim samym stanowisku, nawet do 15 lat. Z początkiem wiosny, warto zasilić roślinę nawozem mineralnym w postaci granulek (powinien on mieć niewielką zawartość azotu, zaś dużą fosforu), jednakże najlepiej będzie używać naturalnego nawozu. Na jesień warto zadbać o ściółkowanie obornikiem (powinien zostać wymieszany z ziemią).
Jak należy rozmnażać piwonie?
Kiedy będziemy już mieć w ogrodzie dużą, rozkrzewioną i piękną piwonię, niemniej jednak jej kwitnienie jest dużo słabsze, aniżeli w latach poprzednich - przyszedł czas na zmianę stanowiska. Możemy wówczas rozmnożyć także roślinę, ponieważ najbardziej popularną na tą metodą, będzie podzielenie mających co najmniej kilka lat karp piwonii.
Rozmnażanie bylinowych piwonii poprzez dzielenie karp, należy wykonywać z końcem lata, pod koniec sierpnia, albo na początku września. W takim celu roślinę, którą chcemy rozmnażać, musimy wykopać, dbając o tym o zachowanie korzeni i po usunięciu nadmiaru gleby, wykonać podział karpy raz, żeby jedna sadzonka miała przynajmniej 4 pąki.
Piwonie można rozmnażać także z nasion, chociaż w amatorskiej uprawie, będzie to dużo trudniejsze i wymagające więcej cierpliwości. Nasiona tej rośliny należy zbierać na przełomie sierpnia i września i przechowywać przez okres zimowy w piaszczystym i wilgotnym podłożu. Kolejny etap to wysianie ich na wiosnę w rozsadniku. Piwonie drzewiaste mogą być rozmnażane równie poprzez szczepienie ich w klin na korzeniu piwonii lekarskiej albo piwonii chińskiej. Tego typu zabieg możemy przeprowadzić z początkiem września albo zimą. Zaszczepione piwonie należy posadzić tak głęboko, żeby miejsca szczepienia były pod ziemią. Z uwagi na to, iż jednakże szczepienie to dosyć trudne zadanie i nierzadko może skończyć się fiaskiem, w amatorskiej uprawie, znacznie łatwiejsza będzie metoda rozmnażania drzewiastej piwonii, która zakłada oddzielanie, ukorzenionych samodzielnie bocznych pędów.
Peonie sadzonki - gdzie można je kupić i w jakiej cenie?
Sadzonki peonii, możemy zakupić w różnorodnych sklepach ogrodniczych. Zarówno online, jak i stacjonarnie. Cena piwonii zależna będzie między innymi od ich odmiany. I tak w sklepie internetowym Podkarpackie Sady, mamy możliwość zakupu piwonii w różnym zakresie cenowym. Piwonia Barbara, której sadzonki osiągają wysokość 20-30 cm kosztują ok. 30 zł, Piwonia Augustin mająca wysokość 10-15 cm to koszt 40 złotych, zaś jedna spośród najdroższych odmian, czyli Piwonia Drzewiasta Chińska Żółta, której dwuletnie sadzonki osiągają wysokość do 40 cm, kosztuje już ponad 80 zł.
Należy mieć na uwadze, iż zakup sadzonek piwonii online jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, tym bardziej dla tych osób, które nie chcą albo nie mogą, poświęcać czasu na znalezienie właściwych roślin w tradycyjnych sklepach z artykułami ogrodniczymi. Sadzonki kupowane w sieci, to także oszczędność energii i czasu, co dla wielu z nas jest kuszące, dlatego decydujemy się na tego typu zakupy. Jeżeli zaś chodzi o sprzedaż stacjonarną, młode piwonie możemy nabyć w szkółkach roślin, dużych centrach i sklepach ogrodniczych.
Źródło: https://nowogrodbobrz.com.pl/swierk-nie-tylko-na-swieta.html