Plafon czy żyrandol - co lepiej sprawdzi się w salonie?

2020-11-21

Urządzając swój salon zwykle mamy jasną wizję co do tego, jakie chcemy widzieć w nim meble, kolory, dodatki i tekstylia. Kwestię zakupu lamp zostawiamy na sam koniec, licząc na to, że ogólny wygląd pomieszczenia pozwoli nam wybrać pasujące do niego oświetlenie. Najwięcej kłopotu dostarcza nam wybór głównego źródła światła. W ofercie producentów znajdziemy wspaniałe plafony i żyrandole w wielu nowoczesnych i klasycznych stylach. Co więc wybrać - plafon czy żyrandol?

Plafon czy żyrandol - co lepiej sprawdzi się w salonie?

Lampa wisząca - żyrandol

Lampy wiszące cieszą się wciąż niesłabnącą popularnością. To rozwiązanie o klasycznym charakterze, ale nie sposób nazwać go przestarzałym - nadal jest modne i świetnie sprawdza się jako główne źródło światła w salonie. Dostępne w setkach modeli od barokowych po ultranowoczesne, zawsze stanowi oryginalną dekorację sufitu i całego pomieszczenia.

Sufitowe lampy wiszące dają nam duże możliwości co do regulacji ilości światła w pomieszczeniu - wystarczy tylko wybrać model posiadający oczekiwaną ilość kloszy i świetlówek. Nowoczesne modele żyrandoli idealnie pasują do surowych, minimalistycznych wnętrz, wypełniając je jasnym, przyjemnym światłem. Sprawdzą się również w salonach urządzonych w charakterze rustykalnym - wystarczy tylko wybrać model stylizowany na klasyczny.

Wybierając lampy sufitowe wiszące należy zwrócić baczną uwagę na kierunek otwarcia klosza. Jeśli chcemy, aby światło rozpraszało się i równomiernie padało na cały salon, wybierzmy klosze otwarte od góry - wówczas światło będzie odbijało się od sufitu i docierało do przestrzeni użytkowej rozproszone, łagodne i dyskretne, oświetlając także ściany. Klosze otwierające się w dół pozwolą nam uzyskać oświetlenie ostrzejsze i punktowe. W takim przypadku ściany nie zostaną oświetlone, a więc warto zaopatrzyć się w lampy stojące lub kinkiety.

Lampa wisząca, czyli żyrandol, to jeden z najczęściej wybieranych do salonu modeli lamp sufitowych. Zapewnia nie tylko dobre oświetlenie całego pomieszczenia, ale jest także bardzo wyrazistym elementem wystroju, nadając wnętrzu oczekiwanego charakteru.

żyrandol sufitowy

 

Nowoczesne plafony sufitowe

Plafon jest rozwiązaniem najczęściej wybieranym do salonów urządzonych w stylu minimalistycznym i do takich, w których konieczne jest optyczne powiększenie przestrzeni. Płasko przylega do powierzchni sufitu, a więc sprawdzi się w niskich salonach, w których żyrandol stwarzałby ryzyko zahaczenia głową. Z tego też względu plafony poleca się do pokoi dziecięcych - żadna rzucona w zabawie piłka nie uszkodzi tego rodzaju lampy.

Światło padające z zawieszonego u sufitu plafonu równomiernie oświetla całe pomieszczenie, a jego łagodne światło, rozproszone przez przesłonę, stwarza przyjemną atmosferę. Końcowy efekt i intensywność oświetlenia będą jednak zależały od rodzaju wybranej przez nas świetlówki - czasami więc oświetlenie nie do końca spełnia nasze oczekiwania, wówczas wystarczy tylko wymienić świetlówkę.

Myli się jednak ten, kto myśli, że plafon to po prostu okrągła lampa "przyklejona" do sufitu. Także plafony dostępne są w ogromnej ilości modeli różniących się od siebie średnicą, wysokością, kolorem i oczywiście zdobnictwem. Ten rodzaj oświetlenia pozwala nam więc na stworzenie idealnie harmonijnej przestrzeni w salonie, w której to właśnie plafon będzie jednym z najbardziej dekoracyjnych i interesujących punktów.

Bez większego problemu znajdziemy model plafonu, który będzie wspaniale komponował się na przykład z obiciami zestawu wypoczynkowego - na rynku dostępne są plafony, których boczne krawędzie zdobione są okładziną o fakturze przypominającej bawełnę lub len, albo zdobione w motywy kwiatowe bądź wzory geometryczne. Popularne są także plafony ze zdobioną przesłoną, która pozwala na uzyskanie niezwykle efektownego oświetlenia. Najciekawsze modele podziwiać i kupić możesz tutaj  https://www.salonled.pl/pl/140-plafony-sufitowe-led

Co wybrać - plafon czy żyrandol?

Właściwie nie da się postawić jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Wybór odpowiedniego oświetlenia do domu i salonu zawsze będzie zależał od szeregu czynników, wśród których wymienić należy wielkość i wysokość pomieszczenia, jego wystrój i indywidualny charakter.

Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia oczekiwanego efektu - czy pragniemy mieć oświetlenie punktowe, czy rozproszone równomiernie we wnętrzu, czy zależy nam na wyeksponowaniu lampy czy też lepiej sprawdzi się dyskretne, prawie niewidoczne źródło oświetlenia.

Szerokie pole do popisu dają nam zarówno żyrandole, jak i plafony. Najważniejsze jednak będzie wybranie modelu, który będzie się harmonijnie komponował z resztą wyposażenia wnętrza, przy czym warto zwrócić uwagę na fakt, iż w pomieszczeniach retro, glamour czy vintage instalacja nowoczesnego, prostego w formie plafonu nie jest szczególnie dobrym pomysłem - w takim przypadku możesz jednak postawić na model zdobiony witrażami, kwiatami bądź uroczymi motylami.

Odpowiednio zaprojektowane oświetlenie to dla nas, mieszkańców i użytkowników domu, gwarancja dobrego samopoczucia. Dlatego też, zanim zdecydujesz się na nowy model lampy i wybierzesz pomiędzy żyrandolem lub plafonem, zastanów się nad tym, które z nich będzie się nie tylko lepiej prezentowało, ale przede wszystkim zapewni optymalne oświetlenie wnętrza.

Artykul opublikowany: 2020-11-21 / w dziale: Aranżacja wnętrz