Platforma parkingowa – ile kosztuje i czy warto w nią inwestować?

2021-05-19

Parkowanie w zatłoczonych miejscach to bolączka wielu kierowców. Widać to szczególnie w blokach i na parkingach podziemnych, gdzie wszystkie miejsca są zajęte, a zdarza się, że na jedno miejsce przypadają, np. dwa samochody w rodzinie. Obawa, że miejsc parkingowych niedługo zabraknie całkiem, jest bardzo duża, jednak rozwiązaniem problemów mogą okazać się platformy parkingowe.

Platforma parkingowa – ile kosztuje i czy warto w nią inwestować?

Czym jest platforma parkingowa?

Nowoczesne systemy parkingowe powstały głównie z myślą o parkowaniu w sposób zależny. Takie parkowanie dedykowane jest dla rodzin, gdzie oba samochody będą zajmowały jedno miejsce. Platforma parkingowa to urządzenie, które pozwala na zaparkowanie samochodów na dwóch poziomach. Dzięki takiemu rozwiązaniu można uzyskać większą liczbę miejsc, przy tej samej powierzchni użytkowej garażu. Na platformę wjeżdża pierwszy samochód, który jest podnoszony do góry, tak aby pod nim mogło zaparkować kolejne auto. Najczęściej z tego rozwiązania korzystają wielorodzinne budynki mieszkalne, obiekty biurowe, użyteczności publicznej, a także budownictwo indywidualne.

Czy warto inwestować w platformę parkingową?

Ponieważ deweloperzy często nie mają miejsca na obszerne parkingi podziemne, a na jedno mieszkanie o wielkości 60 metrów kwadratowych przypada jedno miejsce postojowe, problemy z parkowaniem są duże. Z myślą o takich sytuacjach powstały systemy parkingowe, dzięki którym mieszkaniec może wykupić dwa miejsca za niższą niż normalnie cenę. Pojedyncza platforma to cena około 13 tysięcy, więc za dwie, deweloper zapłaci około 26 tysięcy. Jest to rozwiązanie problemów z brakiem miejsc postojowych, do tego bardzo korzystne.

Instalacja platformy parkingowej jest dużo mniejszym kosztem niż budowa drugiego poziomu parkingu podziemnego. Za granicą stosowanie tego rozwiązania jest na porządku dziennym, dlatego i w Polsce zaczęto korzystać z tego udogodnienia. Zwłaszcza, że na terenie kraju często modernizuje się stare budynki, które nie mają możliwości przystosowania parkingu do większej liczby miejsc.

Artykul opublikowany: 2021-05-19 / w dziale: Inwestowanie