Płyta gipsowo-kartonowa a może tynk? Co wybrać?

2022-09-15

Budowa domu od podstaw to proces wieloetapowy. Nieodzownym ich elementem jest doprowadzanie ścian do idealnego stanu i uzyskanie gładkiej powierzchni.

Płyta gipsowo-kartonowa a może tynk? Co wybrać?

Efekt taki można osiągnąć na kilka sposobów – tynkowaniem lub montażem płyt g-k. Każdy z nich ma wady oraz zalety.

Nakładanie tynków

Stosując wykończenie ścian tą metodą, trzeba wybrać rodzaj tynku. Na rynku dostępne są tynki cementowo-wapienne i gipsowe. Ich typ powinien odpowiadać miejscu, w którym będą nakładane – decyduje o tym podłoże i poziom wilgotności w pomieszczeniu.

Tynki gipsowe są odpowiednie dla suchych pomieszczeń, więc sprawdzą się np. w salonie czy sypialni. Jeżeli mowa o rodzajach ściany, to zaprawa gipsowa idealnie nadaje się do betonu komórkowego, cegieł i pustaków. Z kolei tynk cementowo-wapienny będzie odpowiedni dla pomieszczeń wilgotnych (kuchni, łazienki) oraz w przypadku ścian, które wymagają grubej warstwy tego rodzaju wykończenia.

Płyta gipsowo-kartonowa – szybki montaż i mniej brudu

Płyty g-k montuje się na ścianach używając kleju gipsowego. Inną opcją, częściej stosowaną, jest metoda instalacji płyt na stelażu z profili.   

Największą zaletą tego typu wykończenia jest jego szybkość wykonania. Zakupione płyty od razu są gotowe do położenia, a ewentualne docięcie do odpowiedniego kształtu jest łatwe i nie wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi. Montaż jest bardzo prosty.

Płyty to dobra powierzchnia gotowa do dalszej obróbki. Z kolei tynki wymagają czasu na przygotowanie, równe rozprowadzenie na ścianie, a następnie wysychanie. Proces ten może trwać nawet do kilku tygodni. Jeśli tynkowany budynek jest nowo postawionym obiektem, należy poczekać z rozpoczęciem prac, aż cały obiekt, czyli fundamenty i ściany, osiądą.

Kolejną zaletą płyt g-k jest ich trwałość. W przypadku uszkodzenia są łatwe w naprawie i ewentualnym uzupełnieniu ubytków. Odpowiednia grubość płyt gipsowo-kartonowych i zastosowanie dodatkowej izolacji pozwala na uzyskanie przez ściany odpowiedniej termoizolacyjności. Ponadto zapewnia dodatkową ochronę przed przenikaniem hałasu.

Więcej informacji o tym, czym różni się tynk od płyt gipsowo-kartonowych, znajduje się na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/instrukcje-montazu/111481/plyta-g-k-czy-tynk-ktore-rozwiazanie-jest-lepsze/.

Artykul opublikowany: 2022-09-15 / w dziale: Aranżacja wnętrz