Płytki nad blatem kuchennym – jakie wybrać?

2018-11-30

Blat kuchenny jest miejscem strategicznym w każdej kuchni, wszak to na nim przygotowuje się posiłki. Zwykle znajduje się również bezpośrednio obok zlewozmywaka, dlatego konieczne jest zabezpieczenia ściany nad nim, ze względu na większą możliwość zabrudzenia i zachlapania, a także dla nadania aranżacji ciekawszego wyrazu. Najlepiej wykończyć ścianę w tym miejscu płytkami odpornymi na wilgoć i łatwymi w czyszczeniu. Zatem, jakie płytki ścienne wybrać?

Płytki nad blatem kuchennym – jakie wybrać?

Czarna glazura świetnie skomponuje się z białym blatem

Wybierając płytki ścienne do wykończenia ściany nad blatem można zastosować aranżację na zasadzie kontrastu. Dlatego w przypadku białego blatu wybór może paść na czarną glazurę imitującą kafle. Przy wyborze tak zdecydowanego koloru na przestrzeń pomiędzy blatem a szafkami, dobrze jest dobrać go również do koloru frontów meblościanki. Wydawać by się mogło, że biel i czerń jest w takim przypadku najlepszym połączeniem. Jednak w sytuacji, gdy to płytki mają ciemny i dominujący kolor, lepiej jest postawić np. na czerwień, gdy nie mamy do czynienia z wysoką zabudową. W przypadku takowej można się pokusić również o białą meblościankę i czarną glazurę, jeśli ciemna barwa nie dominuje aranżacji. Do białych mebli na wysoki połysk warto dopasować czarne matowe płytki ścienne.

Czarna glazura

Gres imitujący marmur – nadanie aranżacji kuchni nuty glamour

Często do kuchni wybiera się blaty kamienne lub z konglomeratu imitującego kamień. W takim przypadku do koloru i uziarnienia struktury blatu warto dopasować płytki ścienne nad blatem. Wspaniałymi płytkami ściennymi, o doskonałych parametrach wytrzymałościowych jest gres. Płytki ceramiczne mogą imitować wiele materiałów, stąd warto do marmurowego blatu wybrać marmurowe płytki ścienne. W ten sposób tworzy się spójną, monochromatyczną aranżację. Takie wykończenie nadaje kuchni nutę stylu glamour, gdzie kamienne wykończenie jest kwintesencją elegancji w najlepszym wydaniu. Marmurowe płytki świetnie komponują się z szarymi, brązowymi, a także białymi frontami mebli kuchennych.

Gres marmur

Wspaniałe płytki ścienne imitujące drewno – rustykalna kuchnia

Rustykalna aranżacja kuchni nie jest dla każdego. Jednak dla miłośników wnętrz, przypominających te z wiejskich posiadłości jest świetnym rozwiązaniem. Oczywiście trzeba postawić tu na meble kuchenne w klasycznym odcieniu z widocznymi sękami. Klasyki mogą dodawać szyby zamontowane w drewnianych frontach górnych szafek. Blat w takiej aranżacji rzecz jasna również musi być wykonany z odpornego na wilgoć drewna egzotycznego. Zatem, jakie płytki ścienne najlepiej w tym przypadku wybrać? Oczywiście drewnopodobne. Ze względu na możliwość zawilgocenia zwykłe drewno z pewnością się nie sprawdzi. Ponadto płytki ścienne drewnopodobne idealnie imitują rysunek drewna, dzięki czemu struktura jest łudząco podobna i dopiero w dotyku można poznać różnicę. Dzięki zastosowaniu podobnego odcienia drewna cała aranżacja jest spójna i wprowadza harmonię do wnętrza.

płytki drewno

Płytki ścienne imitujące metal – idealne do stylu loftowego

Surowe aranżacje są w modzie nie tylko w przypadku salonu, ale również kuchni. Tworząc kuchnię otwartą na salon w stylu loftowym, warto zachować dopełniającą się kolorystykę wnętrza. Najlepiej sprawdzają się tu różne odcienie szarości. Również meble kuchenne mogą posiadać drewniane, malowane na szaro fronty, bez zbędnych zdobień i z wpustami zamiast uchwytów. Blat również musi być utrzymany w surowej stylistyce. Można postawić na drewno lub kamień, jeśli chodzi o materiał. W takiej aranżacji dobór płytek ściennych znajdujących się nad blatem nie może być przypadkowy. Najlepszym wyborem będą płytki ścienne imitujące metal, które posiadają szarą lub szaro-rdzawą barwę, co komponuje się doskonale z miedzianą armaturą kuchenną. Takie płytki ścienne warto wykorzystać również nad kuchenką, dzięki czemu łatwiej będzie zadbać o czystość, a tłuszcz będzie można bez problemu zmyć.

płytki metal

Dobór płytek ściennych nad blatem kuchennym może być bardzo łatwy. Wystarczy postawić na minimalizm i monochromatyzm, a wtedy na pewno wszystko będzie się ze sobą świetnie komponowało. W przypadku wyboru kontrastującego względem blatu koloru płytek ściennych, najlepiej dopasować je do dominującej w aranżacji barwy. 

Wybierając płytki ścienne do wykończenia ściany nad blatem można zastosować aranżację na zasadzie kontrastu.

Artykul opublikowany: 2018-11-30 / w dziale: Aranżacja wnętrz