Polacy coraz częściej inwestują w nieruchomości zagraniczne.

2017-11-02

Polacy coraz chętniej inwestują w nieruchomości. Trend zwyżkowy jest zauważalny nie tylko w związku z zakupem nowych domów czy mieszkań na terenie kraju ale również poza jego granicami. Wiele elementów wpływa na taki stan rzeczy. Poszukiwania stabilnych inwestycji, chęć znalezienia lokum na stałe. Jak obecnie wygląda sytuacja jeżeli mowa o Polakach inwestujących w nieruchomości poza granicami, gdzie rodacy chętnie lokują swoje pieniądze?

Polacy coraz częściej inwestują w nieruchomości zagraniczne.

Emigracja zarobkowa, wakacyjne kurorty

Spora grupa Polaków inwestujących za granicą w mieszkania, domy to emigracja zarobkowa. Osoby te wyjechały „za chlebem” i dlatego inwestują w mieszkania czy domy w miejscach gdzie pracują, w miejscach z którymi wiążą swoją przyszłość. Tutaj dominuje kierunek Wielka Brytania oraz Irlandia. Inwestorzy, którzy z kolei szukają miejsca do lokowania oszczędności, szukają pewnych zysków, oglądają się za nieruchomościami zlokalizowanymi w atrakcyjnych turystycznie miejscach. Dominują tutaj kraje Europy Południowej.

 

Pracujący za granicą wolą zakup niż wynajem

Według ostatnich danych przedstawiony przez ONS (Brytyjski Urząd Statystyczny) w Wielkiej Brytanii mieszka ponad milion Polaków. Szacuje się, że około 20% z nich posiada na własność nieruchomość czyli albo mieszkanie albo dom. Wyjeżdżający na wyspy Polacy starają się jak najszybciej przejść z wynajmu na własne cztery kąty. Oczywiście nie zawsze ma to uzasadnienie ekonomiczne ale chęć mieszkania na swoim w przypadku Polaków jest bardzo istotna. Namcalne poczucie własności daje stabilizację. Przykładowo w Londynie średnia cena za wynajem to 1860 funtów, a rata kredytu hipotecznego około 3000 funtów (naturalnie gdy mowa o mieszkaniach o podobnej wielkości i standardzie). Równocześnie jak zauważają specjaliści z Nationwide Building Society (największy na wyspach bank hipoteczny) roczny wzrost cen mieszkań i domów wyniósł tylko 2,1%, co jest bardzo niskim trendem, niespotykanym od lat.

Podobnie przedstawia się sytuacja w Irlandii. Na „zielonej wyspie” mieszka około 120 tysięcy Polaków, którzy w ostatnich latach wykorzystali znaczny spadek cen nieruchomości. Wszystko rozpoczął kryzys, który doprowadził do sytuacji gdzie wiele inwestycji nie zostało dokończonych, oddano do użytkowania bardzo mało domów czy mieszkań. Obecnie w Dublinie mieszkanie dwupokojowe kosztuje w granicach 150-180 tysięcy Euro. Jednak to ostatni dzwonek na zakup nieruchomości po korzystnych cenach. Przez ostatnie lata rynek nieruchomości cenowo pikował w dół, natomiast rok 2017 zaczyna przynosić ponowne wzrosty i według specjalistów będzie to trend długofalowy.

 

Zagraniczne kurorty wakacyjne dobrym miejscem na inwestycje w nieruchomości

Hiszpania, Bułgaria, Chorwacja czy Włochy to kraje, w których coraz więcej rodaków decyduje się na zakup domów, mieszkań czy apartamentów. Bogata oferta nieruchomości do wyboru, znakomite warunki wakacyjne, gwarancja pogody, a w niektórych przypadkach naprawdę okazyjne ceny zakupu.

Przykładowo w Hiszpanii Polacy stanowili 1,3% wśród wszystkich obcokrajowców, którzy zdecydowali się na inwestycję w nieruchomości. To co prawda wciąż nie tak dużo jak w przypadku Brytyjczyków (19% wszystkich zakupów wśród obcokrajowców), Francuzów (8,15%) czy Niemców (7,65%), jednak ilość transakcji stale rośnie, to bardzo atrakcyjny kierunek dla polskich inwestorów. W Hiszpanii jest dość wysokie nasycenie na rynku nieruchomości dzięki czemu kupujący posiadają naprawdę ogromny wybór, do tego w dość atrakcyjnych cenach. Mieszkanie w Torrevieja (Costa Blanca), w pierwszej linii brzegowej można kupić już w cenie 7,5 tys. zł za metr kwadratowy. Na Gran Canaria można znaleźć apartamenty w cenie 13.3 tys. zł za m².

Chorwacja z kolei to kraj, który wiele zyskał na wejściu do Unii Europejskiej. Jeszcze dwadzieścia lat temu po wyniszczającej wojnie, mało kto przewidywał, że ilość inwestycji w nieruchomości w roku 2017 będzie na tak wysokim poziomie. Spore zainteresowanie przekłada się oczywiście na ceny, które stale rosną i za metr kwadratowy mieszkania, apartamentu w popularnych kurortach należy zapłacić średnio 9 tysięcy złotych. Jak informuje polska ambasada w Zagrzebiu, w chwili obecnej około tysiąca domów lub mieszkań należy do Polaków. Najwięcej nieruchomości wśród obcokrajowców posiadają Słoweńcy – 16 tysięcy, Niemcy – 9 tysięcy.

Szukający wakacyjnych apartamentów w niskich cenach kierują się w stronę Bułgarii. Obecnie decydując się na kupno mieszkania pod klucz nad Morzem Czarnym należy wydać 2-3 tysiące złote za metr kwadratowy. Najdrożej jest w Warnie, średnia cena metra kwadratowego wynosi 3300 zł.

 

Turcja, Egipt w odwrocie

Jeszcze kilka lat temu, przed 2011 rokiem sporo inwestujących w zagraniczne nieruchomości decydowała się na Egipt czy Turcję. Dość tanie mieszkania, apartamenty, gwarancja pogody, to wszystko wabiło kupców. Jednak zmiany w sferze politycznej, brak stabilizacji w tej kwestii, a także pogarszający się poziom bezpieczeństwa skutecznie odstraszył potencjalnych inwestorów. Europa wygrywa z pozostałymi kontynentami również poprzez znakomitą siatkę połączeń lotniczych. Szczególnie z uwagi na coraz więcej połączeń na południe Europy realizowanych przez przewoźników nisko kosztowych czy też korzystne cenowo przeloty trampingowe organizowane przy okazji czarterowych lotów biur podróży.

 

Sama cena nieruchomości to nie wszystko

Inwestowanie w nieruchomości poza granicami to nie tylko koszt kupna. Mimo dość pozytywnych widoków na przyszłość związanych z zyskami z wynajmu czy też wejścia w posiadanie letniej rezydencji należy pamiętać o dodatkowych kosztach.

Kupując apartament, dom czy mieszkanie należy przecież pamiętać o opłatach dodatkowych. Podatki z tytułu zakupu, opłaty urzędowe, usługi notarialne czy też podatek kastralny. Następnie, jeżeli nie planuje się zamieszkać na stałe za granicą, należy skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm, oferujących opiekę nad konkretnymi nieruchomościami. Warto stawiać na sprawdzone, rzetelne usługi, tak aby inwestycja zarabiała na siebie.

Artykul opublikowany: 2017-11-02 / w dziale: Inwestowanie