Powstaje coraz więcej nowych mieszkań w Katowicach. Na co zwracają uwagę nabywcy?

2019-01-10

Boom budowlany nie ominął  Górnego Śląska. W największych miastach regionu, głównie w Katowicach i Gliwicach, powstaje mnóstwo nowych mieszkań. Efektowne inwestycje deweloperskie przyciągają potencjalnych nabywców nowoczesną zabudową, przemyślanymi rozwiązaniami architektonicznymi czy dostępem do miejskiej infrastruktury, ale coraz silniejszy akcent kładzie się na względy środowiskowe: bliskość terenów zielonych i lepszą jakość powietrza. Sprawdzamy, które kryteria mają kluczowe znaczenie dla nabywców nowych mieszkań w Katowicach.

Powstaje coraz więcej nowych mieszkań w Katowicach. Na co zwracają uwagę nabywcy?

Niskie koszty utrzymania

Zakup mieszkania z rynku wtórnego to bardzo poważna inwestycja, często wsparta kredytem hipotecznym. Nabywcy analizują nie tylko jej koszt początkowy, ale także późniejsze wydatki eksploatacyjne. Nie chcą dopuścić do sytuacji, w której rata kredytu oraz opłaty stałe „zjedzą” lwią część ich miesięcznego budżetu. Stąd rosnące zainteresowanie technologiami, w jakich wykonane są budynki, tak aby zapewniały one jak najniższe zużycie mediów. Warto więc sprawdzić jakość materiałów wykorzystanych do budowy. Energooszczędne okna czy wysokie parametry ocieplenia elewacji mają ogromny wpływ na zużycie energii służącej do ogrzewania, a tym samym przekładają się na realny koszt utrzymania nieruchomości. Zaoszczędzone pieniądze mogą przeznaczyć na dowolny cel, chociażby budowanie poduszki finansowej czy gromadzenie kapitału niezbędnego do wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego. Jest to bardzo rozsądne rozwiązanie, zwiększające bezpieczeństwo ekonomiczne inwestorów.

Nowe mieszkanie w Katowicach? Najlepiej blisko centrum

Charakterystyczne dla obecnego rynku nieruchomości jest to, że nowe inwestycje deweloperskie w Katowicach skupiają się w obrębie bliskiej odległości od centrum miasta. Nabywcy, zwłaszcza młodzi, chcą być niezależni i mieć dostęp do miejskiej infrastruktury -  komunikacji zbiorowej, mediów, przedszkoli, szkół, sklepów czy miejsc rozrywki. Z tego powodu świadomie rezygnują z zakupu mieszkania na obrzeżach.

Świetnym przykładem takiej inwestycji jest Bardowskiego 1. Te nowe mieszkania na katowickim osiedlu Witosa idealnie wpisują się w opisany trend. Inwestycja jest zlokalizowana w bezpośredniej bliskości centrum Katowic, nieopodal autostrady A4 i Drogowej Trasy Średnicowej. Tym samym mieszkańcy mają łatwy i szybki dostęp do ścisłego centrum miasta, a więc miejsc pracy czy urzędów. Jest to niezwykle istotne z punktu widzenia osób niezmotoryzowanych lub rezygnujących z codziennego korzystania z własnego transportu, np. ze względów oszczędnościowych czy dla zdrowia.

Wspomniana nowa inwestycja w Katowicach me jeszcze jedną zaletę, którą doceniają nabywcy. Bliskość centrum nie oznacza oddalenia się od natury. Bardowskiego 1 sąsiaduje z atrakcyjnymi terenami zielonymi, w tym pobliskim Parkiem Śląskim. Amatorzy jazdy na dwóch kółkach mają dostęp do doskonale rozwiniętej sieci ścieżek rowerowych. Z kolei rodziny z małymi dziećmi docenią liczne miejsca spacerowe. Wykonawca osiedla, katowicki deweloper TDJ Estate, udowodnił w ten sposób, że zakup mieszkania w centralnej lokalizacji miasta wcale nie musi oznaczać akceptacji dla życia w smogu i hałasie.

nowe mieszkania Katowice

Bez tłoku

Nowe inwestycje deweloperskie kojarzą się z rozmachem i ciasną zabudową, ale osoby szukające świętego spokoju i swobody także mogą znaleźć coś dla siebie. Deweloperzy przykładają coraz większą wagę do komfortu mieszkańców, stąd rosnąca podaż nowych, kameralnych nieruchomości – także w Katowicach. Tutaj znów warto nawiązać do osiedla Bardowskiego 1, na które będzie się składać zaledwie 150 mieszkań.

Kameralna inwestycja mieszkaniowa to same zalety dla nabywców: mniejszy tłok (zwłaszcza na parkingu naziemnym i podziemnym), łatwiejsze nawiązywanie kontaktów międzysąsiedzkich, większa kontrola nad tym, kto wchodzi na teren nieruchomości i w jaki sposób korzysta z jego infrastruktury. Nie ma mowy o efekcie „betonowego blokowiska”, co jest bardzo dużym atutem również z punktu widzenia estetyki i komfortu psychicznego mieszkańców.

Nowoczesna zabudowa

Polacy chcą mieszkać nie tylko w pięknych wnętrzach, ale także cieszyć się funkcjonalnym i efektownym otoczeniem nieruchomości. Nic zatem dziwnego, że realizowane inwestycje deweloperskie w Katowicach charakteryzują się dziś bardzo nowoczesną architekturą. To podnosi prestiż osiedla i doskonale wpisuje się w oczekiwania nabywców – szczególnie młodych, aktywnych, otwartych na odważne rozwiązania w dziedzinie designu.

Efektowna zabudowa nie może jednak stać w sprzeczności z funkcjonalnością. Od nowych mieszkań oczekuje się, że będą ustawne, łatwe w aranżacji oraz jak najtańsze w eksploatacji. Deweloperzy, a właściwie współpracujące z nimi biura projektowe, zwracają więc baczną uwagę na takie szczegóły, jak chociażby skierowanie budynków względem stron świata (by maksymalnie wykorzystać ekspozycję na słońce).

Same nieruchomości są również budowane z wykorzystaniem energooszczędnych technologii, co daje gwarancję obniżenia rachunków za ogrzewanie, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego komfortu termicznego.

Nowe mieszkania w Katowicach, które spełniają  przedstawione kryteria, bardzo szybko znajdują nabywców – pokazuje to przykład Bardowskiego 1. Chcąc zamieszkać w komfortowych warunkach i jednocześnie nie przepłacić, należy się więc pospieszyć z decyzją.

Artykul opublikowany: 2019-01-10 / w dziale: Nowe inwestycje