Osiedle Kolbego Rzeszów Baranówka
Rzeszów, Baranówka, ul.Tarnowska
Mieszkania które proponujemy w ramach Osiedla Kolbego są budowane według najnowszych standardów. Dopasowane do indywidualnych potrzeb różnych grup odbiorców. Realizacja z najlepszych materiałów, eleganckie i nowoczesne projekty.
Apartamenty Zamkowe Rzeszów Śródmieście
Rzeszów, Śródmieście, al. Kopisto 8
Rzeszów to miasto które dynamicznie rośnie, które staje się centrum wielu innowacyjnych firm dzięki czemu przyciąga w swoje granice coraz więcej osób gotowych na sukces, gotowych zmierzyć się z wielkimi realizacjami.
Osiedle Zielone Tarasy Rzeszów Słocina
Rzeszów, Słocina, ul. Św. Rocha
Zielone Tarasy to osiedle znajdujące się z willowej dzielnicy Rzeszowa, Słocina. Lokalizacja przy ul. Św.
Nasz Gaj Rzeszów Nowe Miasto
Rzeszów, Nowe Miasto, ul. Tęczowa
Trzeci Etap inwestycji Osiedla Nasz Gaj przewiduje trzy nowe budynki o kondygnacji. W chwili obecne rozpoczęła się ich sprzedaż, a potencjalni mieszkańcy mogą wybierać z przeszło 215 mieszkań, które zostaną oddane do użytku w I kwartale 2017 roku.
Osiedle Srebrne Klony Rzeszów Drabinianka
Rzeszów, Drabinianka, ul. Miła 25
Nasze Osiedle Srebrne Klony zostało przewidziane na realizację w dwóch etapach. Pierwszy z nich został ukończony w roku 2013. Teraz jesteśmy na etapie początkowym etapu II.
Osiedle Zawiszy Rzeszów Staroniwa
Rzeszów, Staroniwa, ul. Architektów
Osiedle Zawiszy jest niezwykle nowoczesnym projektem mieszkaniowym. Składa się ono z 19 bloków o ciekawej i estetycznej bryle. Atutami tego miejsca są oczywiście znakomicie zaprojektowane i zrealizowane mieszkania.
Informacje na temat miasta Rzeszów
Aktualnie w Rzeszowie mamy 230 ofert nowych mieszkań na sprzedaż od deweloperów z 6 różnych inwestycji.

Rzeszów to najludniejsze miasto województwa podkarpackiego. Zamieszkuje w nim 188 tysięcy osób, co przy powierzchni 120 km2 daje 1562 osoby na kilometr kwadratowy.
Pisana historia Rzeszowa rozpoczyna się w roku 1354 kiedy to uzyskał prawa miejskie. Owszem, wcześniej istniały na jego miejscu osady, grody, brakuje jednak dokumentów historycznych z tamtego okresu.
Miasto przez stulecia znakomicie się rozwijało i nawet rozbiór Polski nie wpłynął na ten fakt negatywnie. Pod zaborem austriackim, w 1845 Rzeszów stał się wolnym miastem, co jeszcze lepiej wpłynęło na jego rozkwit. W XIX wieku miasto zyskuje kolejowe połączenie z Krakowem, a na przełomie wieków buduje się między innymi elektrownię i sieć wodociągową. Po drugiej wojnie światowej, wraz z budową licznych zakładów przemysłowych, produkcyjnych w mieście i regionie, Rzeszów bardzo szybko się rozrastał, budowano nowe osiedla. Przez 30 lat, od 1946 do 1976 ludność miasta „skoczyła" z 28000 do 100000.

Mieszkania w Rzeszowie. Jak prezentuje się rynek pierwotny i wtórny
Nowe mieszkania w Rzeszowie kosztują średnio 4384 zł za metr kwadratowy. Te na rynku wtórnym są w podobnej cenie, mianowicie średnia cena za metr wynosi 4345 zł. Rzeszowski rynek nieruchomości jest dość stabilny jeżeli mowa o cenach gdyż na przestrzeni roku trend wzrostowy wynosi 1-2%. To naprawdę mało, w innych dużych miastach ceny potrafią wzrastać nawet o 5% w przeciągu roku.
Co się tyczy konkretnych lokalizacji, to nie licząc dzielnicy Nowe Miasto, praktycznie w całym mieście można znaleźć nowe mieszkania w najróżniejszych cenach. Jeszcze kilka lat temu powodzeniem cieszyły się miejsca na peryferiach Rzeszowa. Nie było problemów z dojazdem do centrum, korki w mieście występowały okazjonalnie. Dziś sytuacja się zmieniła, ludzie wolą mieszkać blisko centrum, co ma swoje konsekwencje w tym, że inwestycje w tej części Rzeszowa są najdroższe.
Zapoznając się z cenami mieszkań na rynku pierwotnym, w różnych częściach Rzeszowa można znaleźć oferty poniżej 4 tysięcy za metr kwadratowy. Przybyszówka, Słocina czy Wilkowyja to dzielnice z mieszkaniami w cenach 3600 czy też 3900 zł za m2. Oczywiście w miejscach tych znaleźć można i mieszkania droższe nawet o 1000 złotych za metr kwadratowy. Naturalnie są dzielnice gdzie ceny kształtują się w przedziale 4-5 tysięcy złotych. I nie jest to niczym dziwnym, bo w mieście aż 55% transakcji zakupu nowych mieszkań to te których metr kwadratowy kosztuje właśnie w przedziale 4-5 tysięcy złotych. Staroniwa, Biała, Baranówka, Drabinianka czy Staromieście to miejsca gdzie trzeba się liczyć z cenami za metr powyżej 4 tysięcy. Zaś Nowe Miasto to oczywiście najdroższa dzielnica Rzeszowa, prawie wszystkie nowe inwestycje mieszkaniowe kosztują ponad 5000 zł za metr kwadratowy.
Na rynku wtórnym wpływ na cenę mieszkania mają takie elementy jak oczywiście rok oddania budynku do użytkowania, lokalizacja oraz stan lokalu. Dla przykładu w dzielnicy Nowe Miasto można znaleźć mieszkanie w cenie 3800 zł, znajdujące się jednak w wieżowcu z przełomu lat 70 i 80. Mieszkanie w podobnym wieku, w dzielnicy Baranówka to wydatek 3200 zł/m2, z kolei zakup kilkuletniego mieszkania w takich miejscach jak Staroniwa to koszt około 4000 zł za metr kwadratowy.

Mieszkania oddane do użytkowania w Rzeszowie. Rekordowy 2016 rok
Rok 2016 był rekordowy w historii Rzeszowa kiedy mowa o oddaniu do użytkowania nowych inwestycji mieszkaniowych. Mowa tutaj o 1744 nowych mieszkań. Rok wcześniej, w 2015 było 1312, a w 2014 tylko 601. I sięgając do danych jeszcze wcześniejszych, nigdy nie przekroczono w Rzeszowie tysiąca nowych mieszkań oddanych do użytkowania. Były lata kiedy nowych inwestycji było naprawdę mało. Rok 2010 to 276 nowych mieszkań, a rok 2008 to zaledwie 163 mieszkań oddanych do użytkowania.
Rok 2016 to również około 4 tysiące transakcji związanych ze sprzedażą mieszkań, z czego 75% związanych było z rynkiem pierwotnym. To pokazuje, że rynek nieruchomości mieszkaniowych w mieście jest na fali wznoszącej.

Rzeszowski rynek pracy
Obecnie w Rzeszowie stopa bezrobocia wynosi 6,9% co jest dość dobrym rezultatem. Jednak należy wspomnieć, że w województwie podkarpackim najniższa stopa bezrobocia utrzymuje się w Krośnie i wynosi 4,8%. Szukając pracy w mieście należy mieć świadomość, że średnia płaca wynosi 4232 zł brutto. Dla całego województwa średnia to 3656 zł brutto.
Przemysł oraz budownictwo to sektory w których pracuje najwięcej osób. Jest to w sumie 25% wszystkich zatrudnionych. Pozostałe sektory, branże nie przekraczają progu 10%.

Największe przedsiębiorstwa Rzeszowa i regionu
Wśród największych pracodawców, najbardziej znanych firm mających swoje siedziby w Rzeszowie i okolicy należy wymienić spółki skarbu państwa. PGE Obrót zajmujący się obrotem energią elektryczną na terenie całej Polski. We wsi Widełki znajduje się Orlen Paliwa zajmujący się handlem paliwami. W samym Rzeszowie swoją centralę ma polski gigant informatyczny Asseco. Spółka jest w pierwszej dziesiątce zestawienia największych producentów oprogramowania w Europie. Bać-Pol to kolejna duża firma z centralą w Rzeszowie. Firma działa na rynku spożywczym, prowadząc sprzedaż hurtową jak i detaliczną różnego rodzaju produktów spożywczych.

Lokalizacja Rzeszowa i korzyści z tego tytułu
Rzeszów położony w południowo-wschodniej części kraju posiada znakomite połączenia drogowe z innymi częściami kraju. Wszystko za sprawą autostrady A4. Najdłuższa w Polsce i w całości oddana do użytkowania, łączy granicę ukraińską z niemiecką, a przebiega obok Wrocławia, Katowic czy Krakowa. Pozwala mieszkańcom Rzeszowa szybko dotrzeć także do autostrady A1 w kierunku Gdańska. Dodatkowo cały czas budowana jest droga ekspresowa S19, łącząca Rzeszów z Suwałkami i dalej Litwą.
Jeżeli mowa o transporcie kolejowym, to stacja Rzeszów Główny należy do kategorii B czyli roczna liczba pasażerów waha się w przedziale 1-2 miliony. Miasto posiada bezpośrednie połączenie z Warszawą, trójmiastem, Krakowem oraz Poznaniem, Wrocławiem czy Szczecinem. Dodatkowo z Rzeszowa koleją można dostać się na Ukrainę, do Lwowa.
Pod rzeszowskie lotnisko Jasionka to loty krajowe (do Warszawy), międzynarodowe do Wlk. Brytanii i Irlandii oraz Niemiec i na Korfu. Dodatkowo w sezonie letnim można liczyć na turystyczne czartery do Bułgarii, Grecji, Turcji oraz Albanii.

Jakie atrakcje czekają na mieszkańców Rzeszowa i turystów?
Zielone Miasto Rzeszów czyli liczne tereny zielone, atrakcyjne dla osób ceniących sobie spacery czy też aktywność fizyczną. Miasto może pochwalić się terenami zielonymi zajmującymi 1000 ha, w tym nowocześnie zaadaptowane tereny zielone nad Zalewem, które stały się niezwykle popularnym miejscem wśród mieszkańców. Miasto stawia na parki, w całym Rzeszowie jest ich 14, zajmują łącznie ponad 80 ha. Dlatego nikt kto kocha spacery rodzinne, kto uwielbia treningi na świeżym powietrzu czy po prostu relaks leżąc na kocu nie będzie zawiedziony. Każdy znajdzie dla siebie miejsce.
Rzeszów może pochwalić się licznymi zabytkami, warto wymienić kilka najważniejszych. Na uwagę zasługuje kilkuset letni Zamek Rzeszowski czy też Letni Pałac Lubomirskich. To budowle poddawane przeróżnym przebudowom. Należy również wybrać się na spacer na Rynek gdzie można podziwiać przepiękną Starówkę.
Europejski Stadion Kultury to coroczna impreza, odbywająca się w Rzeszowie oraz Lublinie i Białymstoku. Poprzez różnego rodzaju wydarzenia artystyczne buduje się wspólny wizerunek Polski i Ukrainy. Carpathia Festival to święto muzyki. Od ponad dziesięciu lat Rzeszów w ramach festiwalu gości muzyków z całego świata. Należy także wspomnieć o Festiwalu Muzycznym w Łańcucie. Impreza z muzyką kameralną, odbywająca się w salach Zamku w Łańcucie, z długą historią gdyż pierwszy festiwal został zorganizowany w 1961 roku.

Rzeszów to najludniejsze miasto województwa podkarpackiego. Zamieszkuje w nim 188 tysięcy osób, co przy powierzchni 120 km2 daje 1562 osoby na kilometr kwadratowy.

Pisana historia Rzeszowa rozpoczyna się w roku 1354 kiedy to uzyskał prawa miejskie. Owszem, wcześniej istniały na jego miejscu osady, grody, brakuje jednak dokumentów historycznych z tamtego okresu.

Miasto przez stulecia znakomicie się rozwijało i nawet rozbiór Polski nie wpłynął na ten fakt negatywnie. Pod zaborem austriackim, w 1845 Rzeszów stał się wolnym miastem, co jeszcze lepiej wpłynęło na jego rozkwit. W XIX wieku miasto zyskuje kolejowe połączenie z Krakowem, a na przełomie wieków buduje się między innymi elektrownię i sieć wodociągową. Po drugiej wojnie światowej, wraz z budową licznych zakładów przemysłowych, produkcyjnych w mieście i regionie, Rzeszów bardzo szybko się rozrastał, budowano nowe osiedla. Przez 30 lat, od 1946 do 1976 ludność miasta „skoczyła” z 28000 do 100000.

 

 

Mieszkania w Rzeszowie. Jak prezentuje się rynek pierwotny i wtórny

Nowe mieszkania w Rzeszowie kosztują średnio 4384 zł za metr kwadratowy. Te na rynku wtórnym są w podobnej cenie, mianowicie średnia cena za metr wynosi 4345 zł. Rzeszowski rynek nieruchomości jest dość stabilny jeżeli mowa o cenach gdyż na przestrzeni roku trend wzrostowy wynosi 1-2%. To naprawdę mało, w innych dużych miastach ceny potrafią wzrastać nawet o 5% w przeciągu roku.

Co się tyczy konkretnych lokalizacji, to nie licząc dzielnicy Nowe Miasto, praktycznie w całym mieście można znaleźć nowe mieszkania w najróżniejszych cenach. Jeszcze kilka lat temu powodzeniem cieszyły się miejsca na peryferiach Rzeszowa. Nie było problemów z dojazdem do centrum, korki w mieście występowały okazjonalnie. Dziś sytuacja się zmieniła, ludzie wolą mieszkać blisko centrum, co ma swoje konsekwencje w tym, że inwestycje w tej części Rzeszowa są najdroższe.

Zapoznając się z cenami mieszkań na rynku pierwotnym, w różnych częściach Rzeszowa można znaleźć oferty poniżej 4 tysięcy za metr kwadratowy. Przybyszówka, Słocina czy Wilkowyja to dzielnice z mieszkaniami w cenach 3600 czy też 3900 zł za m2. Oczywiście w miejscach tych znaleźć można i mieszkania droższe nawet o 1000 złotych za metr kwadratowy. Naturalnie są dzielnice gdzie ceny kształtują się w przedziale 4-5 tysięcy złotych. I nie jest to niczym dziwnym, bo w mieście aż 55% transakcji zakupu nowych mieszkań to te których metr kwadratowy kosztuje właśnie w przedziale 4-5 tysięcy złotych. Staroniwa, Biała, Baranówka, Drabinianka czy Staromieście to miejsca gdzie trzeba się liczyć z cenami za metr powyżej 4 tysięcy. Zaś Nowe Miasto to oczywiście najdroższa dzielnica Rzeszowa, prawie wszystkie nowe inwestycje mieszkaniowe kosztują ponad 5000 zł za metr kwadratowy.

Na rynku wtórnym wpływ na cenę mieszkania mają takie elementy jak oczywiście rok oddania budynku do użytkowania, lokalizacja oraz stan lokalu. Dla przykładu w dzielnicy Nowe Miasto można znaleźć mieszkanie w cenie 3800 zł, znajdujące się jednak w wieżowcu z przełomu lat 70 i 80. Mieszkanie w podobnym wieku, w dzielnicy Baranówka to wydatek 3200 zł/m2, z kolei zakup kilkuletniego mieszkania w takich miejscach jak Staroniwa to koszt około 4000 zł za metr kwadratowy.

 

 

Mieszkania oddane do użytkowania w Rzeszowie. Rekordowy 2016 rok

Rok 2016 był rekordowy w historii Rzeszowa kiedy mowa o oddaniu do użytkowania nowych inwestycji mieszkaniowych. Mowa tutaj o 1744 nowych mieszkań. Rok wcześniej, w 2015 było 1312, a w 2014 tylko 601. I sięgając do danych jeszcze wcześniejszych, nigdy nie przekroczono w Rzeszowie tysiąca nowych mieszkań oddanych do użytkowania. Były lata kiedy nowych inwestycji było naprawdę mało. Rok 2010 to 276 nowych mieszkań, a rok 2008 to zaledwie 163 mieszkań oddanych do użytkowania.

Rok 2016 to również około 4 tysiące transakcji związanych ze sprzedażą mieszkań, z czego 75% związanych było z rynkiem pierwotnym. To pokazuje, że rynek nieruchomości mieszkaniowych w mieście jest na fali wznoszącej.

 

 

Rzeszowski rynek pracy

Obecnie w Rzeszowie stopa bezrobocia wynosi 6,9% co jest dość dobrym rezultatem. Jednak należy wspomnieć, że w województwie podkarpackim najniższa stopa bezrobocia utrzymuje się w Krośnie i wynosi 4,8%. Szukając pracy w mieście należy mieć świadomość, że średnia płaca wynosi 4232 zł brutto. Dla całego województwa średnia to 3656 zł brutto.

Przemysł oraz budownictwo to sektory w których pracuje najwięcej osób. Jest to w sumie 25% wszystkich zatrudnionych. Pozostałe sektory, branże nie przekraczają progu 10%.

 

 

Największe przedsiębiorstwa Rzeszowa i regionu

Wśród największych pracodawców, najbardziej znanych firm mających swoje siedziby w Rzeszowie i okolicy należy wymienić spółki skarbu państwa. PGE Obrót zajmujący się obrotem energią elektryczną na terenie całej Polski. We wsi Widełki znajduje się Orlen Paliwa zajmujący się handlem paliwami. W samym Rzeszowie swoją centralę ma polski gigant informatyczny Asseco. Spółka jest w pierwszej dziesiątce zestawienia największych producentów oprogramowania w Europie. Bać-Pol to kolejna duża firma z centralą w Rzeszowie. Firma działa na rynku spożywczym, prowadząc sprzedaż hurtową jak i detaliczną różnego rodzaju produktów spożywczych.

 

 

Lokalizacja Rzeszowa i korzyści z tego tytułu

Rzeszów położony w południowo-wschodniej części kraju posiada znakomite połączenia drogowe z innymi częściami kraju. Wszystko za sprawą autostrady A4. Najdłuższa w Polsce i w całości oddana do użytkowania, łączy granicę ukraińską z niemiecką, a przebiega obok Wrocławia, Katowic czy Krakowa. Pozwala mieszkańcom Rzeszowa szybko dotrzeć także do autostrady A1 w kierunku Gdańska. Dodatkowo cały czas budowana jest droga ekspresowa S19, łącząca Rzeszów z Suwałkami i dalej Litwą.

Jeżeli mowa o transporcie kolejowym, to stacja Rzeszów Główny należy do kategorii B czyli roczna liczba pasażerów waha się w przedziale 1-2 miliony. Miasto posiada bezpośrednie połączenie z Warszawą, trójmiastem, Krakowem oraz Poznaniem, Wrocławiem czy Szczecinem. Dodatkowo z Rzeszowa koleją można dostać się na Ukrainę, do Lwowa.

Pod rzeszowskie lotnisko Jasionka to loty krajowe (do Warszawy), międzynarodowe do Wlk. Brytanii i Irlandii oraz Niemiec i na Korfu. Dodatkowo w sezonie letnim można liczyć na turystyczne czartery do Bułgarii, Grecji, Turcji oraz Albanii.

 

 

Jakie atrakcje czekają na mieszkańców Rzeszowa i turystów?

Zielone Miasto Rzeszów czyli liczne tereny zielone, atrakcyjne dla osób ceniących sobie spacery czy też aktywność fizyczną. Miasto może pochwalić się terenami zielonymi zajmującymi 1000 ha, w tym nowocześnie zaadaptowane tereny zielone nad Zalewem, które stały się niezwykle popularnym miejscem wśród mieszkańców. Miasto stawia na parki, w całym Rzeszowie jest ich 14, zajmują łącznie ponad 80 ha. Dlatego nikt kto kocha spacery rodzinne, kto uwielbia treningi na świeżym powietrzu czy po prostu relaks leżąc na kocu nie będzie zawiedziony. Każdy znajdzie dla siebie miejsce.

Rzeszów może pochwalić się licznymi zabytkami, warto wymienić kilka najważniejszych. Na uwagę zasługuje kilkuset letni Zamek Rzeszowski czy też Letni Pałac Lubomirskich. To budowle poddawane przeróżnym przebudowom. Należy również wybrać się na spacer na Rynek gdzie można podziwiać przepiękną Starówkę.

Europejski Stadion Kultury to coroczna impreza, odbywająca się w Rzeszowie oraz Lublinie i Białymstoku. Poprzez różnego rodzaju wydarzenia artystyczne buduje się wspólny wizerunek Polski i Ukrainy. Carpathia Festival to święto muzyki. Od ponad dziesięciu lat Rzeszów w ramach festiwalu gości muzyków z całego świata. Należy także wspomnieć o Festiwalu Muzycznym w Łańcucie. Impreza z muzyką kameralną, odbywająca się w salach Zamku w Łańcucie, z długą historią gdyż pierwszy festiwal został zorganizowany w 1961 roku.

 

 

Rzeszów to najludniejsze miasto województwa podkarpackiego. Zamieszkuje w nim 188 tysięcy osób, co przy powierzchni 120 km2 daje 1562 osoby na kilometr kwadratowy.

Pisana historia Rzeszowa rozpoczyna się w roku 1354 kiedy to uzyskał prawa miejskie. Owszem, wcześniej istniały na jego miejscu osady, grody, brakuje jednak dokumentów historycznych z tamtego okresu.

Miasto przez stulecia znakomicie się rozwijało i nawet rozbiór Polski nie wpłynął na ten fakt negatywnie. Pod zaborem austriackim, w 1845 Rzeszów stał się wolnym miastem, co jeszcze lepiej wpłynęło na jego rozkwit. W XIX wieku miasto zyskuje kolejowe połączenie z Krakowem, a na przełomie wieków buduje się między innymi elektrownię i sieć wodociągową. Po drugiej wojnie światowej, wraz z budową licznych zakładów przemysłowych, produkcyjnych w mieście i regionie, Rzeszów bardzo szybko się rozrastał, budowano nowe osiedla. Przez 30 lat, od 1946 do 1976 ludność miasta „skoczyła” z 28000 do 100000.

 

 

Mieszkania w Rzeszowie. Jak prezentuje się rynek pierwotny i wtórny

Nowe mieszkania w Rzeszowie kosztują średnio 4384 zł za metr kwadratowy. Te na rynku wtórnym są w podobnej cenie, mianowicie średnia cena za metr wynosi 4345 zł. Rzeszowski rynek nieruchomości jest dość stabilny jeżeli mowa o cenach gdyż na przestrzeni roku trend wzrostowy wynosi 1-2%. To naprawdę mało, w innych dużych miastach ceny potrafią wzrastać nawet o 5% w przeciągu roku.

Co się tyczy konkretnych lokalizacji, to nie licząc dzielnicy Nowe Miasto, praktycznie w całym mieście można znaleźć nowe mieszkania w najróżniejszych cenach. Jeszcze kilka lat temu powodzeniem cieszyły się miejsca na peryferiach Rzeszowa. Nie było problemów z dojazdem do centrum, korki w mieście występowały okazjonalnie. Dziś sytuacja się zmieniła, ludzie wolą mieszkać blisko centrum, co ma swoje konsekwencje w tym, że inwestycje w tej części Rzeszowa są najdroższe.

Zapoznając się z cenami mieszkań na rynku pierwotnym, w różnych częściach Rzeszowa można znaleźć oferty poniżej 4 tysięcy za metr kwadratowy. Przybyszówka, Słocina czy Wilkowyja to dzielnice z mieszkaniami w cenach 3600 czy też 3900 zł za m2. Oczywiście w miejscach tych znaleźć można i mieszkania droższe nawet o 1000 złotych za metr kwadratowy. Naturalnie są dzielnice gdzie ceny kształtują się w przedziale 4-5 tysięcy złotych. I nie jest to niczym dziwnym, bo w mieście aż 55% transakcji zakupu nowych mieszkań to te których metr kwadratowy kosztuje właśnie w przedziale 4-5 tysięcy złotych. Staroniwa, Biała, Baranówka, Drabinianka czy Staromieście to miejsca gdzie trzeba się liczyć z cenami za metr powyżej 4 tysięcy. Zaś Nowe Miasto to oczywiście najdroższa dzielnica Rzeszowa, prawie wszystkie nowe inwestycje mieszkaniowe kosztują ponad 5000 zł za metr kwadratowy.

Na rynku wtórnym wpływ na cenę mieszkania mają takie elementy jak oczywiście rok oddania budynku do użytkowania, lokalizacja oraz stan lokalu. Dla przykładu w dzielnicy Nowe Miasto można znaleźć mieszkanie w cenie 3800 zł, znajdujące się jednak w wieżowcu z przełomu lat 70 i 80. Mieszkanie w podobnym wieku, w dzielnicy Baranówka to wydatek 3200 zł/m2, z kolei zakup kilkuletniego mieszkania w takich miejscach jak Staroniwa to koszt około 4000 zł za metr kwadratowy.

 

 

Mieszkania oddane do użytkowania w Rzeszowie. Rekordowy 2016 rok

Rok 2016 był rekordowy w historii Rzeszowa kiedy mowa o oddaniu do użytkowania nowych inwestycji mieszkaniowych. Mowa tutaj o 1744 nowych mieszkań. Rok wcześniej, w 2015 było 1312, a w 2014 tylko 601. I sięgając do danych jeszcze wcześniejszych, nigdy nie przekroczono w Rzeszowie tysiąca nowych mieszkań oddanych do użytkowania. Były lata kiedy nowych inwestycji było naprawdę mało. Rok 2010 to 276 nowych mieszkań, a rok 2008 to zaledwie 163 mieszkań oddanych do użytkowania.

Rok 2016 to również około 4 tysiące transakcji związanych ze sprzedażą mieszkań, z czego 75% związanych było z rynkiem pierwotnym. To pokazuje, że rynek nieruchomości mieszkaniowych w mieście jest na fali wznoszącej.

 

 

Rzeszowski rynek pracy

Obecnie w Rzeszowie stopa bezrobocia wynosi 6,9% co jest dość dobrym rezultatem. Jednak należy wspomnieć, że w województwie podkarpackim najniższa stopa bezrobocia utrzymuje się w Krośnie i wynosi 4,8%. Szukając pracy w mieście należy mieć świadomość, że średnia płaca wynosi 4232 zł brutto. Dla całego województwa średnia to 3656 zł brutto.

Przemysł oraz budownictwo to sektory w których pracuje najwięcej osób. Jest to w sumie 25% wszystkich zatrudnionych. Pozostałe sektory, branże nie przekraczają progu 10%.

 

 

Największe przedsiębiorstwa Rzeszowa i regionu

Wśród największych pracodawców, najbardziej znanych firm mających swoje siedziby w Rzeszowie i okolicy należy wymienić spółki skarbu państwa. PGE Obrót zajmujący się obrotem energią elektryczną na terenie całej Polski. We wsi Widełki znajduje się Orlen Paliwa zajmujący się handlem paliwami. W samym Rzeszowie swoją centralę ma polski gigant informatyczny Asseco. Spółka jest w pierwszej dziesiątce zestawienia największych producentów oprogramowania w Europie. Bać-Pol to kolejna duża firma z centralą w Rzeszowie. Firma działa na rynku spożywczym, prowadząc sprzedaż hurtową jak i detaliczną różnego rodzaju produktów spożywczych.

 

 

Lokalizacja Rzeszowa i korzyści z tego tytułu

Rzeszów położony w południowo-wschodniej części kraju posiada znakomite połączenia drogowe z innymi częściami kraju. Wszystko za sprawą autostrady A4. Najdłuższa w Polsce i w całości oddana do użytkowania, łączy granicę ukraińską z niemiecką, a przebiega obok Wrocławia, Katowic czy Krakowa. Pozwala mieszkańcom Rzeszowa szybko dotrzeć także do autostrady A1 w kierunku Gdańska. Dodatkowo cały czas budowana jest droga ekspresowa S19, łącząca Rzeszów z Suwałkami i dalej Litwą.

Jeżeli mowa o transporcie kolejowym, to stacja Rzeszów Główny należy do kategorii B czyli roczna liczba pasażerów waha się w przedziale 1-2 miliony. Miasto posiada bezpośrednie połączenie z Warszawą, trójmiastem, Krakowem oraz Poznaniem, Wrocławiem czy Szczecinem. Dodatkowo z Rzeszowa koleją można dostać się na Ukrainę, do Lwowa.

Pod rzeszowskie lotnisko Jasionka to loty krajowe (do Warszawy), międzynarodowe do Wlk. Brytanii i Irlandii oraz Niemiec i na Korfu. Dodatkowo w sezonie letnim można liczyć na turystyczne czartery do Bułgarii, Grecji, Turcji oraz Albanii.

 

 

Jakie atrakcje czekają na mieszkańców Rzeszowa i turystów?

Zielone Miasto Rzeszów czyli liczne tereny zielone, atrakcyjne dla osób ceniących sobie spacery czy też aktywność fizyczną. Miasto może pochwalić się terenami zielonymi zajmującymi 1000 ha, w tym nowocześnie zaadaptowane tereny zielone nad Zalewem, które stały się niezwykle popularnym miejscem wśród mieszkańców. Miasto stawia na parki, w całym Rzeszowie jest ich 14, zajmują łącznie ponad 80 ha. Dlatego nikt kto kocha spacery rodzinne, kto uwielbia treningi na świeżym powietrzu czy po prostu relaks leżąc na kocu nie będzie zawiedziony. Każdy znajdzie dla siebie miejsce.

Rzeszów może pochwalić się licznymi zabytkami, warto wymienić kilka najważniejszych. Na uwagę zasługuje kilkuset letni Zamek Rzeszowski czy też Letni Pałac Lubomirskich. To budowle poddawane przeróżnym przebudowom. Należy również wybrać się na spacer na Rynek gdzie można podziwiać przepiękną Starówkę.

Europejski Stadion Kultury to coroczna impreza, odbywająca się w Rzeszowie oraz Lublinie i Białymstoku. Poprzez różnego rodzaju wydarzenia artystyczne buduje się wspólny wizerunek Polski i Ukrainy. Carpathia Festival to święto muzyki. Od ponad dziesięciu lat Rzeszów w ramach festiwalu gości muzyków z całego świata. Należy także wspomnieć o Festiwalu Muzycznym w Łańcucie. Impreza z muzyką kameralną, odbywająca się w salach Zamku w Łańcucie, z długą historią gdyż pierwszy festiwal został zorganizowany w 1961 roku.