Sposób na maksymalne wykorzystanie przestrzeni magazynu. Dowiedz się, czym jest wysokie składowanie

2024-11-02

Zaplecze magazynowe to podstawa funkcjonowania wielu biznesów, przede wszystkim produkcyjnych, transportowych czy wysyłkowych. Mnóstwo właścicieli firm na co dzień boryka się z problemem słabej organizacji przestrzeni magazynu, która jest zbyt mała jak na potrzeby rozwijającego się przedsiębiorstwa. Pytanie, czy aby na pewno jedyną odpowiedzią na to jest przeprowadzka do większego magazynu lub rozbudowa obecnego? Niekoniecznie. W wielu przypadkach optymalnym rozwiązaniem będzie pójście w kierunku wysokiego składowania, o czym więcej piszemy w naszym artykule.

Sposób na maksymalne wykorzystanie przestrzeni magazynu. Dowiedz się, czym jest wysokie składowanie

Na czym właściwie polega wysokie składowanie?

Wysokie składowanie to operacja logistyczna, która ma na celu zwiększenie funkcjonalności i wykorzystania przestrzeni magazynu. Idea jest prosta: wyposażamy magazyn w takie konstrukcje (przede wszystkim regały) oraz maszyny, które umożliwią składowanie towarów na znacznej wysokości.

Wysokie składowanie świetnie sprawdza się w magazynach wielkopowierzchniowych i obiektach o znacznej kubaturze, w których często występuje problem marnotrawienia cennej powierzchni pod sufitem. Dzięki odpowiednim regałom i obsługującym je maszynom (wózkom widłowym, podnośnikom, ładowarkom samojezdnym etc.) możemy zagospodarować tę przestrzeń, znacząco poprawiając ogólną użyteczność magazynu.

Podstawą jest wybór odpowiednich regałów

Regały wysokiego składowania są nieodzownym elementem wyposażenia nowoczesnych magazynów wielkopowierzchniowych. Pozwalają one maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię, zwiększyć pojemność magazynową, a tym samym obniżyć koszty operacyjne.

Inwestycja w odpowiednie systemy regałowe, jak regały wysokiego składowania, może przynieść przedsiębiorcy długofalowe oszczędności. Przede wszystkim pozwala odsunąć w czasie konieczność rozbudowy magazynu czy zmiany obiektu, co zawsze jest kosztowne, a przy tym kłopotliwe dla biznesu.

Warto pochylić się nad tym, czym właściwie są regały wysokiego składowania? Są to konstrukcje, które umożliwiają przechowywanie towarów na znacznych wysokościach – nawet 15 metrów i powyżej. Dzięki temu możemy powiększyć powierzchnię magazynu wertykalnie, czyli wygospodarować dodatkową przestrzeń do przechowywania towarów pod sufitem/stropem magazynu.

Porada eksperta:

W magazynach wysokiego składowania stosuje się różne typy regałów, w tym paletowe, przepływowe czy wjezdne. Popularnym rozwiązaniem są także antresole magazynowe, które tworzą dodatkową przestrzeń do przechowywania towarów, nie zaburzając przy tym komunikacji na magazynie.

Zalety wysokiego składowania

Do najważniejszych korzyści bezpośrednio wynikających z wdrożenia wysokiego składowania w magazynie, możemy zaliczyć:

  • Zmaksymalizowanie wykorzystania przestrzeni magazynu;
  • Lepsze uporządkowanie towarów (np. te, z których rzadziej się korzysta czy przeznaczone do późniejszego transportu, umieszczamy na najwyższych półkach regałów);
  • Realne zwiększenie pojemności magazynu, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów rozbudowy obiektu;
  • Oszczędność na kosztach operacyjnych (wysokie składowanie pozwala zmniejszyć liczbę potrzebnych budynków magazynowych, maszyn, a nawet ludzi realizujących operacje logistyczne);
  • Optymalizacja procesów logistycznych (wysokie składowanie pozwala na lepsze zarządzanie kompletacją zamówień i efektywniejszą organizację przestrzeni).

Więcej o zaletach i specyfice wysokiego składowania przeczytasz w artykule na stronie internetowej https://www.ltm-regaly.pl/wysokie-skladowanie-poznaj-zalety-tego-rozwiazania/.

Gdzie kupisz regały wysokiego składowania?

Regały wysokiego składowania to konstrukcje, co do których musimy mieć pewność, że są solidne, niezawodne, wykonane zgodnie z obowiązującymi normami jakościowymi, a tym samym bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i składowanych towarów.

Warto zatem postawić na regały sprawdzonych, renomowanych producentów, które na polskim rynku dystrybuuje spółka LTM, zaopatrująca w regały klientów w całej Polsce, m.in. w: Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Warszawie czy Wrocławiu.

Oferta LTM obejmuje nie tylko regały (w tym wysokiego składowania, paletowe, wjezdne czy półkowe), ale także specjalistyczne doradztwo logistyczne, usługi projektowania magazynów, przeglądów oraz montażu i demontażu regałów. 

Artykul opublikowany: 2024-11-02 / w dziale: Budownictwo