Sposób na przeprowadzkę - krótki poradnik dla osób w potrzebie

2018-07-01

Przeprowadzka to przedsięwzięcie duże, wymagające i nie zawsze przyjemne. Wymaga dobrej organizacji i umiejętności planowania. Jeśli przygotujesz się do niej odpowiednio wcześnie, z pewnością wszystko przebiegnie bez zakłóceń. Jeśli natomiast zostawisz przygotowania na ostatnią chwilę, bądź gotowy na zamieszanie, chaos i nerwową atmosferę.

Sposób na przeprowadzkę - krótki poradnik dla osób w potrzebie

Czy warto zaniedbywać taką kwestię jak planowanie przeprowadzki? Moim zdaniem nie. Stres towarzyszący pakowaniu w ostatniej chwili to niepotrzebny dodatek, który wprowadza dodatkowe zamieszania i utrudnia pracę. Jak zatem zaplanować przeprowadzkę, by przebiegła spokojnie i bez zbędnych komplikacji? Zacznijmy od przygotowania listy rzeczy do zrobienia.

Z listą w ręku

Właściwie przygotowana lista powinna stać się przewodnikiem, którym będziemy kierować się przez najbliższe miesiące. Dlaczego miesiące? Ponieważ przygotowania do przeprowadzki warto zacząć na długo przez jej terminem.

Na liście powinny znaleźć ułożone w kolejności chronologicznej, zaplanowane na najbliższe 2 – 3 miesiące czynności. Będzie to pakowanie mebli, pamiątek i przedmiotów codziennego użytku. Na dzień przeprowadzki warto zorganizować opiekę nad dziećmi oraz domowymi pupilami. Lista powinna też przewidywać przeprowadzenie porządków w starym mieszkaniu i jego uporządkowanie po przewiezieniu rzeczy do nowego lokum, a także poinformowanie o zmianie miejsca zamieszkania odpowiednich urzędów i instytucji.

Wielkie sprzątanie, wielkie porządki

Zanim jeszcze na dobre zabierzemy się do pakowania, warto (przynajmniej na 2 – 3 miesiące przed terminem przeprowadzki) zabrać się do prac porządkowych. Przeglądając rzeczy osobiste, lepiej zawczasu pozbyć się tych niepotrzebnych, niż robić to w ostatniej chwili. Nienoszone od dawna ubrania, stare, nieużywane już przez dziecko zabawki oraz przedmioty codziennego użytku, których nie zamierzamy ze sobą zabierać do nowego lokum, można oddać osobom potrzebującym, a jeśli są zbyt zniszczone - wyrzucić.

Pakuj się wcześniej

Porządkując szafy, można od razu spakować część rzeczy. Przedmioty nieużywane na co dzień, takie jak rodzinne pamiątki, niektóre książki, część stołowej zastawy czy nienoszona akurat sezonowa odzież mogą poczekać do dnia przeprowadzki zapakowane w pudłach. Oszczędzi to czasu w ostatnich dniach przed zmianą miejsca zamieszkania i znacznie ułatwi prace.

Opróżnij lodówkę

To również czynność, którą warto rozpocząć stosunkowo wcześnie. Dokładniej ujmując, tym wcześniej, im więcej mamy w lodówce zapasów. Mrożone owoce i warzywa, mięsa, ryby oraz inne artykuły spożywcze przechowywane w zamrażalniku mogą się w trakcie transportu rozmrozić i zepsuć. Ryzyko jest tym większe, im dalej się przeprowadzamy. Warto pamiętać też, że w nowym mieszkaniu lodówka może nie być dostępna od razu.

Zamiast czekać, aż zapasy się zniszczą, warto zużyć je jeszcze przed terminem przeprowadzki.

Przygotuj niezbędne akcesoria

Do przeprowadzki potrzebna jest odpowiednia ilość tekturowych kartonów, mocnej taśmy klejącej, folii bąbelkowej, folii stretch, papieru do pakowania i tym podobnych akcesoriów. Warto zaopatrzyć się w nie odpowiednio wcześnie, zwłaszcza jeśli zamieszamy rozpocząć stopniowe pakowania rzadziej używanych przedmiotów na długo przed przeprowadzką.

Spora ilość kartonów umożliwi spakowanie wszystkich przedmiotów. Najlepiej, jeśli pudła będą nowe, ponieważ wtedy mamy pewność, że nie zostały w przeszłości uszkodzone, a więc powinny być trwałe i wytrzymać transport. Dzięki folii bąbelkowej będzie można zabezpieczyć kruche, delikatne i podatne na wstrząsy przedmioty. Warto owinąć nią zastawę stołową, ceramikę, sprzęt RTV itp. Folia stretch przydaje się zarówno do dodatkowego zabezpieczenia kartonowych pudeł, jak i łączenia kilku mniejszych pakunków w jeden większy, dzięki czemu przenoszenie staje się bardziej efektywne.

Na koniec należy koniecznie pamiętać o zaopatrzeniu się w nowy, wyraźnie piszący marker. Opisując kartony tekturowe, oprócz tego, co znajduje się w pudle, warto napisać też, w którym pomieszczeniu powinno się znaleźć docelowo. Wstawiając pudła od razu do odpowiedniego pomieszczenia, można zaoszczędzić sporo pracy i uniknąć zamieszania.

Na koniec

W dniu przeprowadzki warto spakować do osobnej, podręcznej torby dokumenty, pieniądze, telefon, apteczkę pierwszej pomocy oraz rzeczy, które będą potrzebne zaraz po przewiezieniu wszystkich paczek i mebli. Najczęściej będą to więc sztućce, talerze i szklanki, z których przygotujemy pierwszy w nowym mieszkaniu posiłek (zanim jeszcze uda się rozpakować resztę zastawy). Warto umieścić w niej również ręcznik i mydło, przekąski oraz artykuły, które umożliwią szybkie przygotowanie posiłku, a także ręczniki papierowe i papier toaletowy.

Właściwe zaplanowanie przeprowadzki, obejmujące zarówno przygotowanie akcesoriów do pakowania, jak i właściwe zabezpieczenie i opisanie przedmiotów sprawi, że wszystko przebieganie sprawnie i bez komplikacji. Jeśli przygotowania rozpoczniemy odpowiednio wcześnie, z pewnością zdążymy ze wszystkim na czas.

Więcej informacji na temat akcesoriów do pakowania przeczytać można na stronie https://opakowania24.eu

Artykul opublikowany: 2018-07-01 / w dziale: Porady