Stary dom? Czy warto go remontować?

2019-08-09

Po zakupie wiekowej nieruchomości jesteśmy pełni entuzjazmu, jednak wkrótce nasze nastroje mogą się pogorszyć wraz z pogarszającym się stanem domu...

Stary dom? Czy warto go remontować?

Na początku wystarcza nam kawałek zieleni, by ustawić meble ogrodowe i spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu. Z czasem nasze potrzeby rosną. Jeśli odpowiednio przemyślimy remont starego domu, będzie nam służył przez cały rok. W innym wypadku będziemy cieszyć się z zakupu krócej niż nam się wydaje.

Stary dom na letnie wypady?

Wielu mieszkańców miast marzy o odpoczynku na łonie natury. Na rynku można znaleźć sporo wiejskich nieruchomości do remontu. Gdy rozpoczynamy swoją przygodę z nowym-starym domem, wydaje nam się, że na weekendowy wypad wystarczy trochę zieleni, miejsce na grilla i jakiś daszek. Z czasem zapragniemy jednak wyjazdu na jesienne grzybobranie, sylwestra lub święta. Wówczas pożałujemy, że nie przygotowaliśmy naszej chatki do całorocznego pobytu.

Kosztowny remont?

Nikt nie chce, by działka rekreacyjna stała się skarbonką bez dna. Jednak remont starego domu zawsze będzie generował koszty. Lepiej się z tym pogodzić i zaplanować wydatki na kilka kolejnych lat, niż ratować sytuację, gdy podłoga się zapadnie, instalacja rozsypie, a w dachu zrobi się dziura. Szkody będą znacznie większe, a koszt naprawy wyższy. Przemyślmy układ pomieszczeń, rozplanujmy instalacje, gniazdka itp. W końcu będą nam służyć latami.

Ocieplenie to podstawa

Jeśli szukamy oszczędności rezygnując z ocieplenia budynku i decydując się na dogrzewanie piecykiem elektrycznym, rachunki za prąd szybko przekonają nas, że nie tędy droga. Solidna warstwa wełny skalnej sprawi, że będziemy mogli komfortowo korzystać z domku jesienią i zimą oraz zapewni izolację latem. Wymieniając podłogę, warto od razu ją ocieplić – od ziemi zimno ciągnie przez cały rok.

Bardzo ważny rozkład

Kluczową kwestią jest przemyślenie układu pomieszczeń, czasem bowiem opłaca się wyburzyć ściany i ustanowić nowy ład, tak, by później cieszyć się komfortem w zakresie domowej logistyki. Czemu? Bo na przykład umieszczając łazienkę w sieni chatki latem docenimy możliwość wchodzenia do niej bez zdejmowania nawet obuwia, ale zimą będziemy bali się do niej wejść z uwagi na chłód bijący z pomieszczenia... To tylko jeden z potencjalnych problemów. Dlatego dokładnie zastanówmy się nad odpowiednim rozkładem przestrzeni.

Pamiętajmy, że domek ma służyć do oderwania się od codziennych problemów, a nie być źródłem nowych.

Więcej praktycznych porad autorstwa Mariusza Borowego, który sam posiada drewnianą chatę i dzieli się swoimi przemyśleniami dotyczącymi remontu starego domu znajdziecie na OcieplamyZycie.pl. Uczcie się na jego błędach, nie swoich :)

Artykul opublikowany: 2019-08-09 / w dziale: Budownictwo