Styl romantyczny w sypialni

2018-08-29

Styl romantyczny kojarzy się głównie z sypialniami opisywanymi w książkach. Zazwyczaj mieszkały w nich delikatne damy, które swą subtelnością i urokiem onieśmielały płeć przeciwną. I dokładnie taki efekt ma wywrzeć sypialnia w stylu romantycznych. Choć jej stworzenie wymaga wielu zabiegów stylistycznych, to efekty jakie przynosi praca nad nią, jest tego warta. Sypialnia w stylu romantycznym daje poczucie piękna i subtelności we własnym mieszkaniu.

Styl romantyczny w sypialni

Czym charakteryzuje się styl romantyczny

W tym stylu ważne jest by całe wnętrze było jasne i dobrze oświetlone. Mile widziane są duże okna w starym stylu osłonięte delikatnymi firanami. Ważne by do wnętrza wpuścić dużo naturalnego światła. Ściany najlepiej w pastelowym jasnym odcieniu. Co zaś tyczy się drzwi i podłogi, to jeśli drewniane to najlepiej jasne (jesion, buk). Może ładnie to kontrastować z jasnymi ścianami, lecz nie powinno dojść do przesady w tej kwestii. Kontrast powinien zachować harmonie i być łagodnym akcentem pokoju. Sypialnie w stylu romantycznym powinny wypełniać meble w starym stylu, w jasnych pastelowych kolorach, a w meblach więcej wykończeń w stylu koronkowym lub kwiatowym. Dobrze widziana jest kobieca toaletka, z dużym lustrem z ozdobnymi ramkami i biała lub w pastelowym kolorze półeczka na kosmetyki. Choć nie jest to obowiązkowa pozycja, to idealnie pasuje i odnajduje się w stylu romantycznym.

../media/art/92/du-6-1100x732.jpg

Jak przy dużej ilości dekoracji uniknąć przesady

W stylu romantycznym problematyczne jest to, w którym momencie przestać dekorować, by nie doszło do przesady. W tym stylu sypialnia powinna posiadać sporo dekoracji, najróżniejszych koronek i wzorów kwiatowych. Nie można jednak dopuścić do przesady. Mile widziane są motywy kwiatowe, deseni kolorowych lub kratek i linii prostych, a także ozdoby w wielu miejscach jednak tak ważne jest, by umieć zachować umiar.

../media/art/92/na-wejscie-1100x707.jpg

Meble mogą być pikowane, z szydełkowymi lub haftowanymi ozdobami, jednak nadal musi to pozostać w miarę subtelne i delikatne. Ozdoby na meblach i jak poręcze, nogi od toaletki czy karnisze na firanki są mile widziane w kolorach srebra lub złota w zależności od tego, jakie kolory dominują w pomieszczeniu.

../media/art/92/projekt-wnetrz-sypialni.jpg

Często wykorzystywanym motywem w sypialniach w stylu romantycznym, jest wykorzystanie takiego samego koloru w wielu odcieniach. Najlepszym przykładem są odcienie różu, gdzie od jasno pudrowego różu na ścianie, po ciemniejsze firanki lub zasłonki dochodzi się w końcu do ciemnego różu na poduszkach na łóżku. Gdy kupujemy pościel do sypialni w stylu romantycznym powinniśmy się zastanowić, by nie wybrać zbyt mocnych i wyrazistych zdobień. Hafty czy inne wzory również powinny być delikatne i subtelne.

../media/art/92/sypialnia-lozko-1100x707.jpg

Wszystkie dodatki, meble, akcesoria powinny pasować do siebie i razem z podłogą i ścianami powinny tworzyć idealnie harmonijne zestawienie. Po wejściu do sypialni w aranżacji romantycznej, każdy powinien odczuć, że w tym pomieszczeniu śpi prawdziwa dama. A jeśli twoja sypialnia jest miejscem gdzie odpoczywasz i odrywasz się od całego świata, to niech to będzie twój własny magiczny kąt, który przenosi cię do czasów, gdzie byłabyś damą, której jedynym zmartwieniem jest w co ubrać się na kolejny bal. Dodajmy trochę magii do naszego życia, aranżując wnętrze tak by móc się czuć w nim jak w bajce.

Artykuł powstał przy współpracy www.ejsmont.pl

Artykul opublikowany: 2018-08-29 / w dziale: Aranżacja wnętrz