Szukasz płotu ogrodowego? Drewniane panele sprawdzą się najlepiej!
W Europie centralnej i wschodniej ogrodzenie posesji jest bardzo istotnym elementem dla każdego posiadacza domu jednorodzinnego. W odróżnieniu od przyjaciół zza wielkiego oceanu, gdzie pomiędzy sąsiednimi domami nie ma praktycznie żadnej przegrody, a koleżanki zza między mogą swobodnie dyskutować ze sobą przez otwarte, kuchenne okna. To urocza wizja, ale w naszych realiach – niemożliwa. Chcąc tanio, bezpiecznie i estetycznie ogrodzić swoją posesję, jednocześnie nie inwestując w drut kolczasty i żelbetowe, przeciwczołgowe kloce, proponujemy klasykę – drewniane płoty osłonowe. Ogrodzenie niewyszukane, ale jakże bogate w zalety. Przygotowaliśmy dziś dla was ich krótkie zestawienie!
Duża dostępność, spory wybór, niska cena płotów drewnianych
Pierwsza zaleta jest tak banalna, że aż wstyd nam o niej pisać, jednak w obliczu, bądź co bądź trudnych, wiosennych zakupów do ogrodu, trzeba rzucić na stół wszystkie karty. Płoty z paneli drewnianych są stosunkowo tanie (patrz na www.produktyogrodowe.pl). Wynika to z pospolitości materiału budulcowego, czyli rodzimych gatunków drewna, który nie wymagają skomplikowanej obróbki. Przy odrobinie fachu w ręku drewniany płot osłonowy można zrobić samemu. Ale po co? Sklepy internetowe z artykułami ogrodowymi oferują tuziny wzorów z 24-godzinną dostawą pod próg, a sieci marketów budowlanych mają wiele z nich na stanie. Duża dostępność płotów z drewna jest ich niewątpliwą zaletą – jedziesz, kupujesz i montujesz. W dzisiejszych czasach tak niewielka fatyga w ogrodzeniu swojego domu to zdecydowanie wartość dodana.
Drewniane płoty ogrodowe - tani sposób na przełamanie nudy
Posługując się nazewnictwem fachowym, ogrodzenie domu można nazwać obiektem liniowym. Ciągnie się metrami, jest to bardzo jednolity i zwarty element ogrodu. Korzystając z mało wyszukanych opcji można bardzo łatwo wpaść w pułapkę nudy, monotonii i przytłoczenia. Naszym zdaniem właśnie taki efekt gwarantują ogrodzenia z prefabrykatów. Popularna alternatywa, czyli ogrodzenia z siatki drucianej, to wersja budżetowa. Są całkowicie transparentne, przez co ogród nie wydaje się już tak bardzo zamkniętą przestrzenią, ale jednocześnie traci na intymności.
Fot. Drewniane płoty osłonowe - ProduktyOgrodowe.pl
Idealnym połączeniem trwałości, odpowiedniej ochrony i ciekawego designu są właśnie płoty ogrodowe z drewna. Materiał ten idealnie komponuje się z zielenią w ogrodzie, jest także dosyć elastyczny jeśli chodzi o zestawienie z typowymi elementami przestrzeni miejskiej, nie razi oka przechodniów, to wersja zdecydowanie bardziej stonowana. Płoty drewniane do ogrodzenia posesji mają wysokość ponad 2 m, są więc solidną barierą dla osób trzecich i gwarantują intymność oraz komfort przebywania we własnym ogrodzie. Dzięki drewnianym płotom ażurowym, które mogą stanowić np. co trzecie przęsło w linii ogrodzenia, niweluje się jednostajny efekt, zyskuje częściowo transparentny, otwarty na świat zewnętrzny dodatek i „to coś” przyjemnego dla oka.
Dla drewnianych ogrodzeń zawsze istnieje ciekawa opcja w postaci nasadzeń pnących, takich jak bluszcz czy róża. Płot ogrodowy zyskuje wówczas kilka funkcji, a jesienią, gdy liście zmieniają kolor na prawdziwą pastelową paletę, ogrodzenie potrafi zmienić się w dzieło sztuki, urzekające tak przechodniów jak i samych domowników. To wielka zaleta płotów drewnianych...