Ubezpieczenie nowego mieszkania, domu - o czym musimy wiedzieć?

2018-10-20

Wielu młodych i starszych ludzi często staje przed dylematem – kolejny rok opłacać czynsz w wynajmowanej kawalerce, czy może zaryzykować, wziąć kredyt i przenieść się na swoje? To o czym warto wówczas pamiętać, to ubezpieczenie nowej nieruchomości.

Ubezpieczenie nowego mieszkania, domu - o czym musimy wiedzieć?

Biorąc kredyt pod cesję nowo nabytego mieszkania, czy domu, bankowi zależy na tym, aby suma na polisie opiewała na tyle, aby w razie zdarzeń losowych, otrzymał on kwotę wystarczającą na spłatę zobowiązań. Jednak to nie bankowi powinno zależeć na naszym ubezpieczeniu, a nam samym. Na co zwrócić uwagę?

Ubezpieczenia nieruchomości posiadają wiele wariantów – to my decydujemy czy interesuje nas odpowiedzialność tylko w przypadku zdarzeń losowych, czy chcemy także włączyć kradzież (wówczas warto zapoznać się z minimalnymi wymaganiami antykradzieżowymi, jakie powinniśmy spełniać), akcje ratownicze, nieumyślne działanie człowieka, czy zwierząt.

W jednej z najpopularniejszych ofert na rynku: PZU DOM rozróżniamy dwa wartianty:

- wariant od zdarzeń losowych, gdzie ubezpieczenie obejmuje jedynie zdarzenia od nas niezależne

- wariat Od wszystkich ryzyk, gdzie oprócz zdarzeń losowych odpowiadamy także za nieumyślne działanie człowieka i zwierząt.

Można by powiedzieć, że spełniliśmy już warunek, aby móc wziąć kredyt pod zastaw domu. Co jednak z całym wyposażeniem? Nikomu, tak jak nam, nie powinno zależeć na tym, aby i ono było ubezpieczone.

Tzw. ruchomości domowe, czyli, jednym słowem, wszystkie przedmioty, które znajdują się w naszym mieszkaniu – sprzęty AGD, RTV, meble, książki, cały dorobek, który przechowujemy w pokojach, również możemy ubezpieczyć. Od ognia, od kradzieży, od zdarzeń losowych. Ważne jest, aby w tym momencie realnie określić sumę, na jaką one opiewają.

W przypadku np. pożaru domu, dostaniemy odszkodowanie do wysokości ubezpieczonej nieruchomości (na pokrycie kredytu) oraz za uszkodzony sprzęt, również do maksymalnej sumy, jaką podaliśmy na polisie. Dlatego tak ważne jest to, aby prawidłowo oszacować ich wartość.

Szklane elementy – jest to osobny element ubezpieczenia. W jego skład wchodzą szyby w oknach (nawet, jeśli wybije je przeciąg), szyby w płycie indukcyjnej, w mikrofalówkach, piekarniku, w szafach zamontowane na stałe. W skład tego ubezpieczenia nie wchodzą zwykłe lustra, np. łazienkowe. Suma ubezpieczenia po wypłacie ubezpieczenia się wyczerpuje, dlatego warto pomyśleć o doubezpieczeniu.

Budowle – to ubezpieczenie zawieramy przy domach. W jego skład wchodzi brama wjazdowa wraz z oprzyrządowaniem, chodniki, elementy małej architektury – grill, huśtawka, piaskownica, fontanna.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – można je zawrzeć na sumę od 10 000 do 200 000 złotych, z tym, że różnice pomiędzy poszczególnymi sumami w składce są niewielkie. Polega to na tym, że jeśli nieumyślnie zalejemy sąsiada lub ktoś poślizgnie się na naszym nieodświeżonym chodniku, zostanie pogryziony przez naszego psa wypłata odszkodowania idzie właśnie z tego ubezpieczenia. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że mieszkając na którymś piętrze w bloku zalejemy sąsiadów do kilku pięter poniżej, co spowoduje spore odszkodowanie.

Ubezpieczenie domu czy mieszkania jest ubezpieczeniem dobrowolnym, chyba, że bierzemy kredyt, jednak wtedy bank interesuje tylko to, aby w razie przykrych zdarzeń mógł odzyskać swoją należność. O wyposażenie musimy zadbać sami, tak samo jak OC, które działa nie tylko w kwestiach mieszkaniowych, ale także na terenie całego kraju.

Warto wiedzieć też o tym, że każde ubezpieczenie można zawrzeć drogą elektroniczną, bez wychodzenia z domu. W przypadku chęci zawarcia polisy lub konsultacji, zachęcam do kontaktu:

https://www.facebook.com/Ubezpieczenia-Paulina-Kwiatkowska-136235920549283/

Paulina Kwiatkowska, Agent PZU, Tel. 606 507 171

Artykul opublikowany: 2018-10-20 / w dziale: Porady