Umowa przedwstępna a przyrzeczona – co musisz wiedzieć?
Znalazłeś wymarzone mieszkanie? Świetnie – teraz musisz zapewnić sobie pewność co do tego, że sprzedający dotrzyma słowa i rzeczywiście sfinalizuje transakcję. Właśnie do tego służy umowa przedwstępna, a także umowa przyrzeczona. Sprawdź, czym się różnią!
Czym jest umowa przedwstępna?
Umowa przedwstępna nie jest dokumentem przenoszącym na Ciebie jakiekolwiek prawa do nabywanego lokalu. Stanowi ona jednak zobowiązanie co do tego, że stanie się tak w przyszłości – gdy zostaną spełnione wszystkie warunki obu stron i nastąpi podpisanie umowy kupna-sprzedaży. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju obietnica, którą składają obie strony w oczekiwaniu na właściwą sprzedaż nieruchomości.
Dlaczego podpisuje się taką umowę, zamiast od razu przejść do sporządzenia umowy kupna-sprzedaży? Otóż nie zawsze zakup mieszkania jest taką prostą sprawą – a już szczególnie wtedy, gdy kupujesz lokal z drugiej ręki i starasz się przy tym o kredyt. Postępowanie sprawdzające w banku może potrwać od miesiąca do nawet roku, a w tym momencie wybrane przez Ciebie mieszkanie mogłoby zostać sprzedane. Podpisanie umowy przedwstępnej chroni Cię przed tym. Co więcej, banki coraz częściej wymagają przedstawienia takiego dokumentu przed rozpoczęciem formalności kredytowych. Warto pamiętać też o tym, że jest to także zabezpieczenia dla osoby sprzedającej – zyskuje pewność, że nabywca rzeczywiście chce sfinalizować transakcję, a nie przeciąga ją, opóźniając tylko właściwą sprzedaż lokalu.
Uwaga!
Umowę przedwstępną sprzedaży możesz sporządzić w domu – do jej ważności nie jest wymagane poświadczenie notarialne, choć oczywiście dokument z podpisem notariusza stanowi większą wartość. Zabezpieczeniem tej umowy jest zadatek na rzecz sprzedającego.
Uważaj – umowa przedwstępna sprzedaży może się przedawnić. Dzieje się tak w sytuacji, gdy od jej podpisania minął rok, a nie ani doszło do sfinalizowania transakcji, ani do podpisania umowy przyrzeczonej.
Zalety i wady umowy przyrzeczonej
Alternatywę dla umowy przedwstępnej stanowi umowa przyrzeczona. Oto, na czym polega różnica między nimi:
- umowa przyrzeczona jest zawierana tylko w formie aktu notarialnego,
- w trakcie jej zawierania notariusz ma obowiązek sprawdzenia stanu prawnego mieszkania – czyli tego, czy należy ono do osoby sprzedającej oraz nie jest obciążone roszczeniami osób trzecich ani hipoteką,
- notariusz upewni się też co do tego, że lokal nie jest zadłużony ani nie stanowi przedmiotu egzekucji komorniczej – zaległe należności mogłyby bowiem przejść na nabywcę.
Warto wiedzieć
Co zrobić, gdy druga strona transakcji unika podpisania umowy przyrzeczonej? Masz dwa wyjścia z tej sytuacji: możesz domagać się odszkodowania lub dochodzić do podpisania umowy w postępowaniu sądowym. Szczególnie ten drugi sposób świetnie sprawdza się przy walce z nieuczciwymi kontrahentami.
Jak dopełnić formalności przy umowie przyrzeczonej?
Chcesz zawrzeć umowę przyrzeczoną? Pierwszy krok to wysłanie do aktualnego właściciela nieruchomości pisma z następującymi informacjami:
- danymi osobowymi – sprzedającego oraz Twoimi,
- danymi przedmiotu umowy wraz z ustaloną ceną,
- informacją o tym, że czas na podpisanie umowy kupna-sprzedaży już minął,
- wezwaniem do sporządzenia umowy przyrzeczonej w konkretnym dniu.
Kolejny krok stanowi spotkanie u notariusza i podpisanie dokumentu. Czy warto decydować się na ten krok? Oczywiście – pamiętaj o tym, że taki dokument chroni interesy tak Twoje, jak osoby sprzedającej lokal. Dlatego też obie strony powinny zdecydowanie dążyć do jego podpisania.
Kupujesz mieszkanie w Bydgoszczy? Sprawdź, w której dzielnicy miasta warto zamieszkać: Najpopularniejsze dzielnice mieszkaniowe: Bydgoszcz.
Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste! Skorzystaj z narzędzia NAVIDOM!