Urządzanie wnętrz: czym jest styl glamour?

2018-09-18

Styl glamour budzi skrajne emocje. Dla jednych stanowi on synonim kiczu i przesady, przerostu formy nad treścią, dla innych jest symbolem wytworności, dobrego smaku, elegancji i luksusu rodem z baroku. Każda ze stron ma odrobinę racji – nie da się bowiem ukryć, że styl glamour wymaga nieco aranżacyjnego wyczucia. Jak nie popaść w teatralną przesadę? O urządzaniu wnętrz w stylu glamour opowiada Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space.

Urządzanie wnętrz: czym jest styl glamour?

Styl glamour ma zarówno swoich zdecydowanych zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników, ale jedno trzeba mu uczciwie oddać – nikogo nie pozostawia wobec siebie obojętnym. Nie powinno zatem specjalnie dziwić, że styl ten od wielu lat pozostaje jednym z najważniejszych trendów w aranżacji wnętrz. W końcu nie ważne jak mówią, ważne, żeby w ogóle mówili. Jak wyglądały początki stylu glamour? I czym się on właściwie charakteryzuje?

Z Hollywoodu do naszego salonu

Maciej Balcerek: – Za narodzinami stylu glamour stoi hollywoodzkie kino lat 40. i 50. To właśnie w czasie złotej ery kina hollywoodzkiego masową wyobraźnią widzów na całym świecie zawładnęły Grace Kelly, Marylin Monroe czy Audrey Hepburn. Aktorki szybko stały się symbolami glamour, czyli czegoś luksusowego, nieco odrealnionego i owianego aurą tajemnicy. Zafascynowani widzowie zaczęli wprowadzać do swoich mieszkań elementy, które znali z wielkiego ekranu; rzeczy, które kojarzyły się im ze światem pełnym czerwonych dywanów, blasku fleszy i doskonałych wieczorowych stylizacji.

Jaki jest styl glamour? Przede wszystkim styl ten nie zna słów takich jak "prostota" czy "minimalizm" – tutaj liczy się przepych, luksus i blask rodem z domów gwiazd wielkiego ekranu. Charakterystyczne dla stylu glamour są zatem mięsiste, połyskujące tkaniny, ogromne kryształowe żyrandole, ciężkie zasłony, zwierciadła w bogato zdobionych ramach, wyraziste wzory tapet, pikowane zagłówki i meble na ozdobnych nóżkach z pikowanymi, skórzanymi oparciami. Glamour kocha wszystko to, co połyskliwe, wytworne i niebanalne. Trzeba jednak uważać, bo splendor, elegancja i szyk równie łatwo mogą się zamienić w kicz i przesadę.

sypialnia w stylu glamour

kuchnia w stylu glamour

łazienka w styly glamour

Urządzanie wnętrz w oparciu o kontrast

Glamour to niezwykle eklektyczny styl, który w dużej mierze bazuje na zestawianiu ze sobą rzeczy, które na pierwszy rzut oka zdają się do siebie zupełnie nie pasować, np. współczesnego designu z barokowymi meblami. Niezwykle popularne w tego typu wnętrzach jest również łączenie klasycznych, matowych faktur z efektownymi, błyszczącymi powierzchniami. Klucz do sukcesu aranżacyjnego stanowi utrzymanie między kontrastowymi elementami odpowiedniej równowagi – ostrzega Maciej Balcerek.

Ważną rolę odgrywa kolorystyka wnętrza. Glamour uwielbia paletę róży i fioletów, szmaragdową zieleń i rubinowe czerwienie, choć niesamowicie prezentuje się także nieśmiertelne połączenie czerni z bielą. Generalnie ze stosowaniem intensywnych barw lepiej uważać, bo ich nadmiar bywa męczący dla oka.

Jeżeli nie przemawiają do nas ciemne róże i fiolety, to jeszcze nic straconego. Styl glamour ma w końcu wiele twarzy. Równie dobrze możemy postawić na jasne płaszczyzny i jedynie doprawić je elementami w mocniejszych kolorach – uspokaja Maciej Balcerek. – Pamiętajmy, że mocne, intensywne barwy zawsze warto zestawiać z tymi spokojnymi, bo w ten sposób uzyskujemy zrównoważony i jednocześnie ciekawy efekt. Uwaga: ze względu na mocne dodatki i kolorystykę styl glamour najlepiej sprawdza się w większych przestrzeni.

Artykuł opublikowany dzięki PerfectSpace.pl
Perfect Space zajmuje się aranżacją wnętrz mieszkań, biur i lokali usługowych na terenie Warszawy.
Artykul opublikowany: 2018-09-18 / w dziale: Aranżacja wnętrz