W jaki sposób poradzić sobie z wilgocią w domu?

2020-11-21

Wilgoć to szkodliwe zjawisko, a pojawienie się jej w naszym domu może nieść ze sobą nieprzyjemne i poważne konsekwencje zdrowotne, jak i finansowe. W końcu połączenie wilgoci i ciepłego powietrza jest doskonałą pożywką dla groźnych grzybów oraz pleśni. Choćby z tego powodu tak ważne jest osuszanie budynków. W jaki sposób można pozbyć się wilgoci z domu? Tego dowiesz się z tego wpisu.

W jaki sposób poradzić sobie z wilgocią w domu?

Źródło wilgoci

Zanim wybierz odpowiednią metodę, za pomocą której pozbędziesz się wilgoci, musisz sprawdzić, co spowodowało, że poziom wilgoci podniósł się w Twoim domu. Jeśli nie rozpoznasz źródła problemu, to ciężko będzie Ci wybrać optymalny sposób walki z wilgocią. Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania wilgoci jest niepoprawnie działająca – a czasami źle wykonana – wentylacja. W nowoczesnym budownictwie często jest to jedyne miejsce, przez które odprowadzana jest wilgoć, dlatego tak ważne jest, aby poprawnie ona działała. Kolejną przyczyną, przez którą koniecznie jest osuszanie budynków, jest brak odpowiedniej izolacji termicznej zewnętrznych ścian, w wyniku czego są one wychłodzone. Zetknięcie zimnego muru z wysoką temperaturą prowadzi do powstania pary wodnej, czego skutkiem może być właśnie wilgoć na ścianie.

Metody osuszania budynków

Najprostsza kategoryzacja sposobów osuszania budynków dzieli je na inwazyjne i nieinwazyjne metody. Te drugie nie wymagają dużego nakładu finansowego i wśród nich możemy wymienić takie rozwiązania jak nagrzanie pomieszczenia, osuszanie kondensacyjne, mikrofalowe, absorpcyjne i podposadzkowe. W inwazyjnych metodach można wymienić iniekcje (krystaliczną oraz termiczną), które w porównaniu z nieinwazyjnymi metodami są o wiele bardziej czasochłonne i wymagają również większych nakładów finansowych. Iniekcja to metoda, która polega na wykonaniu specjalnej przegrody hydrofobowej bądź uszczelniającej. Metody osuszania budynków najłatwiej podzielić na nieinwazyjne i inwazyjne metody. Te pierwsze nie wymagają dużego nakładu finansowego. Zaliczamy do nich: nagrzanie pomieszczenia, osuszanie kondensacyjne, mikrofalowe, absorpcyjne i podposadzkowe.Z kolei inwazyjne metody, do których zaliczamy iniekcje (krystaliczną i termiczną) są bardziej czasochłonne i wymagają większego budżetu. Czym jest iniekcja? Najprościej mówiąc, jest to metoda polegająca na wykonaniu specjalnej przegrody hydrofobowej lub też uszczelniającej. Oczywiście, to nie wszystkie metody osuszania budynków. W przypadku zalania lub powodzi firmy profesjonalnie zajmujące się osuszaniem mogą doradzić Ci inne metody. W takich przypadkach warto zgłosić się do Aquapro – firmy z Bytomia, która na tym polu ma ogromne doświadczenie.

Artykul opublikowany: 2020-11-21 / w dziale: Porady