W jakim stylu urządzić nowy dom?

2020-10-23

Urządzanie nowego domu wydaje się najprzyjemniejszą częścią zakupu nowej nieruchomości. Nie jest to czynność wymagająca technicznych umiejętności ani dopełniania skomplikowanych formalności i zwykle kojarzy się z czymś przyjemnym, co pozwala nam pierwszy raz nacieszyć się nowym nabytkiem. Niestety, zwykle w takim wypadku pojawia się problem zwany klęską urodzaju - możliwości jest tak dużo, że nie wiemy, na jaką się zdecydować. Urządzić dom samodzielnie czy z pomocą architekta? Postawić na nowoczesny minimalizm czy tradycję? Wybrać coś, co sprawdzało się w naszych wnętrzach do tej pory czy zdecydować się na coś nowego?

W jakim stylu urządzić nowy dom?

W zgodzie ze sobą czy trendami?

Najnowsze trendy dekoracyjne możemy sprawdzić w internecie, czasopismach wnętrzarskich lub, jeśli decydujemy się na współpracę z architektem, w trakcie konsultacji ze specjalistą. To, czy zdecydujemy się urządzić dom w zgodzie z aktualną modą zależy w dużej mierze od tego, czy wpasowuje się ona w nasze gusta i od naszej osobowości - czy zależy nam na tym, by być na czasie, czy nie jest to dla nas ważne. Bez względu na to, jaką decyzję podejmiemy warto pamiętać, że trendy są zmienne i jeśli urządzimy cały dom w jednym dominującym, wyrazistym stylu w następnym roku możemy już tego żałować. Z tego powodu nowy styl warto wprowadzać w dodatkach, które co sezon można wymieniać. Zasłony, poduszki, koce, obrazy i niewielkie meble mogą przesądzić o charakterze całego pomieszczenia.

Co mamy do dyspozycji?

Nigdy nie należy planować aranżacji w oderwaniu od tego, co mamy do dyspozycji, bo rzeczywistość może brutalnie zweryfikować nasze zamiary. Jeśli dostępne pomieszczenia są niewielkie, pomalowanie ścian na ciemne kolory może je jeszcze optycznie zmniejszyć. Elegancka kuchnia w tradycyjnym stylu i z ciężkimi, reprezentatywnymi meblami również może nie być dobrym pomysłem, gdy nie mamy do dyspozycji zbyt wiele miejsca - w takim wypadku lepiej sprawdzi się nowoczesna zabudowa. Minimalistyczna biel na ścianach i meblach również może się nie sprawdzić jeśli mamy małe dzieci lub zwierzęta. Dom to nie muzeum i nie warto przedkładać wyglądu ponad funkcjonalność, bo może się okazać, że bardzo szybko będzie konieczny remont.

Spójność

Większość domów ma minimum trzy lub cztery pokoje plus przedpokój, korytarz, łazienkę i kuchnię. Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, by każde pomieszczenie urządzić w innym stylu, ale w praktyce brak konsekwencji może przynieść kiczowaty efekt i nie świadczyć zbyt dobrze o gustu właścicieli. Wystrój wszystkich pomieszczeń nie musi być identyczny, ale powinien być spójny i jednolity. Jeśli mamy wrażenie, że to nas przerasta, warto skorzystać z pomocy projektanta wnętrz, który zadba o każdy element wystroju w zgodzie z upodobaniami klienta. Szczególnie jeśli decydujemy się na zakup nieruchomości na rynku pierwotnym, warto przeznaczyć część funduszy na pomoc specjalisty. Właściciele nowych domów w Gdańsku, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i innych dużych miast z pewnością nie będą mieli problemu ze znalezieniem fachowca w swojej najbliższej okolicy.

 Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl 

Artykul opublikowany: 2020-10-23 / w dziale: Aranżacja wnętrz