W którym miejscu na ścianie umieścić telewizor?

2018-12-07

Montaż telewizora na ścianie to jeden ze sposobów na wkomponowanie urządzenia w przestrzeń salonu. Co prawda jest to rozwiązanie wymagające więcej pracy niż ustawienie sprzętu na szafce RTV, ale bezsprzecznie ma swoje zalety. Trzeba jednak pamiętać, by zamontować ekran w odpowiednim miejscu, bo inaczej komfort oglądania ulubionych programów nie będzie zadowalający. O czym nie można zapomnieć?

W którym miejscu na ścianie umieścić telewizor?

Na której ścianie powiesić telewizor?

O tym, w którym miejscu naszego salonu znajdzie się telewizor, w dużej mierze decyduje instalacja oraz gniazda zainstalowane podczas budowy. Przeważnie pojawiają się one na jednej ze ścian prostopadłych do ścian z oknami. A czy można zamontować telewizor między oknami lub dokładnie naprzeciwko nich?

W aranżacjach wnętrz z łatwością znajdziemy przykłady ulokowania TV dokładnie pomiędzy dwoma oknami. Nieco rzadziej pojawiają się te, w których ekran znajduje się na wprost. Takie rozwiązania są więc dopuszczalne, ale sięgajmy po nie tylko w ostateczności, gdy architektura wnętrza nie daje innej możliwości. W takim wypadku konieczne będzie również zamocowanie w oknach odpowiednich osłon, dzięki którym promienie słoneczne nie będą utrudniały oglądania, odbijając się od ekranu, ani nie będą raziły nas w oczy.

jak i w którym miejscu powiesić telewizor na ścianie

Na jakiej wysokości zawiesić telewizor?

Telewizor powinien wisieć na ścianie na takiej wysokości, by jego środek znajdował się dokładnie na poziomie naszego wzorku. Przyjmuje się, że wysokość ta nie powinna przekraczać 120 cm. Najważniejsze jest to, by podczas montażu pamiętać, że spoglądanie na ekran telewizora w pozycji siedzącej nie powinno wymuszać zadzierania głowy do góry – w ten sposób szybko się zmęczymy, a o przyjemnym odpoczynku szybko zapomnimy. Lepszą sytuacją jest zawieszenie telewizora nieco niżej, ponieważ patrzenie w dół jest dla wzroku mniej męczące niż patrzenie w górę.

Wybierając miejsce dla telewizor na ścianie, pamiętamy, by uwzględnić indywidualne warunki panujące w pomieszczeniu. Jeśli sprzęt mocujemy w dużym salonie, w którym meble wypoczynkowe będą nieco bardziej oddalone od ekranu, zawieszenie go wyżej nie będzie stanowiło żadnego problemu, a oglądanie wciąż będzie wygodne. W takim wypadku dobrze sprawdzi sie też telewizor o większej przekątnej ekranu.

w którym miejscu powiesić telewizor na ścianie?

Telewizor na ścianie – o tym warto wiedzieć

O tym, że nasz telewizor zwiśnie na ścianie, powinniśmy zadecydować jeszcze przed jego zakupem – nie każdy model jest bowiem przystosowany do takie montażu. Musimy także pamiętać o zaopatrzeniu się w odpowiedni uchwyt – do wyboru mamy modele statyczne bądź uchylne, dzięki którym wyregulujemy położenie ekranu w osi pionowej, zmieniając kąt jego nachylenia. Kupując wieszak, musimy także zwrócić uwagę na to, czy jest on dostosowany do utrzymania wagi naszego sprzętu. Warto także wcześniej zaplanować, w jaki sposób ukryjemy wszystkie kable oraz gdzie ustawimy dodatkowe sprzęty, np. dekoder czy odtwarzacz DVD.

Jak widać, nie ma sztywnych reguł dotyczących tego, na której ścianie oraz w którym jej miejscu zawiesić telewizor. Aby zapewniać sobie wygodne warunki do oglądania, przed montażem telewizora uwzględnijmy więc specyfikę naszego pomieszczenia i dokonajmy niezbędnych pomiarów.

Artykul opublikowany: 2018-12-07 / w dziale: Aranżacja wnętrz