Wełna szklana jako najlepszy materiał do izolacji klasycznego dachu polskiego skośnego
Dachy skośne w polskiej architekturze cieszą się sporym zaufaniem. Taka konstrukcja gwarantuje dobre odprowadzanie wody opadowej oraz śniegu. Inwestorzy, którzy budują lub remontują nieruchomości wykończone w tym stylu, powinny zastanowić się nad tym, jaki materiał sprawdzi się najlepiej w roli izolacji. Wełna szklana wydaje się w tej sytuacji najlepszym wyborem. Zobacz, dlaczego.
Izolacja dachu skośnego powinna zostać wykonana maksymalnie starannie, z wykorzystaniem wysokiej klasy materiałów. Pozwala to zaoszczędzić nawet 40-50% energii, która w przeciwnym przypadku uciekałaby przez mostki termiczne. Tylko pozornie nie jest to odczuwalne dla domowników – dużą różnicę zobaczysz choćby na rachunkach gospodarstwa domowego.
Wełna szklana – dobra izolacja dachu
Dlaczego warto wybrać wełnę szklaną do izolacji dachu skośnego? Jest to podyktowane jej właściwościami – jest lekka oraz sprężysta, dzięki czemu bez problemu dopasowuje się do każdej konstrukcji i wnika w szczeliny między krokwiami. Nie pozostawia pustych przestrzeni, tzw. mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, najlepiej jest zastosować system podwójnego ocieplania, czyli ułożyć dwie warstwy wełny szklanej na poddaszu użytkowym.
Parametry wełny szklanej do izolacji poddasza
Skoro planujesz zagospodarować poddasze, to zastanów się, jaki rodzaj wełny szklanej sprawdzi się w tej sytuacji najlepiej. Weź pod uwagę przede wszystkim współczynnik przewodzenia ciepła – im niższa wartość lambda tym większa ochrona przed wychładzaniem. Dlaczego warto zainwestować w produkt o lepszych parametrach taki jak ze sklepu https://www.diamondexpert.pl/kategoria/welna-szklana/? Bo realnie przyczyni się on do termoregulacji na poddaszu. A mniejsze straty energii to niższe rachunki za gaz, prąd czy opał.
Co jeszcze jest ważne? Poddasza zazwyczaj są niskie, dlatego gdy zrobisz w pomieszczeniu ocieplenie to licz się z tym, że sufit będzie jeszcze bliżej posadzki. Czasem te kilka centymetrów robi znaczącą różnicę, więc warto to uwzględnić już na etapie adaptacji. Materiał o niższej lambdzie będzie też cieńszy – nie zabierze cennej przestrzeni.
Ważną cechą wełny mineralnej w tej wersji jest jej niepalność. Oznacza to, że w razie pożaru nie będzie ona przejmowała i rozprzestrzeniała ognia, a raczej sprawdzi się jako skuteczna zapora przeciw płomieniom. A na koniec jeszcze jeden argument przemawiający za jej wybraniem – łatwy i szybki montaż nawet przy dachu skośnym.