Wiaty garażowe przyścienne - idealne miejsce dla Twojego samochodu
Wiata garażowa jest prawie doskonałą alternatywą dla garażu zamkniętego. Tylko prawie, ponieważ nie ochroni samochodu w tak dużym stopniu jak garaż, a także nie zapewni komfortu wsiadania do ciepłego wnętrza pojazdu, gdy na zewnątrz panują zimowe temperatury. Jednak wiaty garażowe posiadają szereg innych zalet i są coraz częściej wybierane przez właścicieli domków jednorodzinnych.

Dlaczego wiata garażowa zamiast garażu?
Decydujemy się na wiatę garażową przeważnie wtedy, gdy w bryle budynku nie posiadamy garażu zamkniętego, a na działce nie ma możliwości postawienia garażu wolnostojącego przez ograniczoną powierzchnię. Jednak zalet wiaty garażowej jest o wiele więcej. Przede wszystkim niższy koszt zabudowy. Możliwe, że już posiadamy garaż, który jest umiejscowiony w bryle budynku, ale potrzebujemy dodatkowego miejsca na kolejny pojazd w rodzinie. Wtedy znamy realny koszt garażu i łatwo możemy go porównać z kosztem wiaty garażowej. W zależności od wielkości wiaty i materiału, z jakiego jest skonstruowana, koszt może wynieść nawet tylko tyle, co dobrej jakości drzwi automatyczne do garażu.
Garaż zamknięty będący częścią domu to koszt często większy niż koszt wybudowania kilkudziesięciometrowego salonu. Również wymaga porządnej, wzmocnionej posadzki, ścian, takich samych, jak ściany domu i dosyć kosztownych drzwi. Z kolei wiata garażowa przyścienna czy wolnostojąca to jedynie słupy wspierające, pokrycie dachowe oraz ewentualne ścianki, przeważnie ażurowe. Dodatkowo wiaty garażowe przyścienne można dostosować estetyką do mieszkania lub wyróżnić jako odrębny, lecz ozdobny element przylegający do budynku. Oprócz walorów estetycznych wiaty garażowe przyścienne i wolnostojące to przede wszystkim ochrona pojazdu przed mrozem (okna samochodu stojącego pod dachem przeważnie nie szronią się), deszczem, śniegiem, wiatrem, gradem i co również ważne - słońcem. Może wiata nie ochroni przed zimnem w pojeździe, lecz przed nagrzaniem promieniami słonecznymi w ciepłych miesiącach już na pewno.
Rodzaje wiat garażowych
W zależności od możliwości działki oraz środków, jakie jesteśmy w stanie przeznaczyć na inwestycję, do wyboru mamy wiaty garażowe przyścienne oraz wolnostojące, drewniane lub np. stalowe. Najwygodniejsze i z pewnością tańsze są wiaty garażowe przyścienne, które wymagają oprócz dachu jednej lub dwóch ścianek. Wiaty mogą być jedno lub kilkustanowiskowe w zależności od potrzeb. Zdecydowanie najbardziej efektowne są wiaty garażowe przyścienne, które można pięknie wkomponować w bryłę budynku lub dodać mu uroku pięknym wykończeniem wiaty. Przeważnie taki efekt dają wiaty drewniane, których sposób wykończenia może być iście artystyczny.
Wiata z pozwoleniem na budowę czy bez?
Przepisy prawa budowlanego określają, że wiata która nie przekracza powierzchni 50 m2 nie wymaga pozwolenia na budowę. Właściciel działki budowlanej, który chce taką konstrukcję postawić, powinien złożyć jedynie w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym chęć budowy. W zgłoszeniu należy zawrzeć rodzaj wiaty garażowej, sposób, w jaki zostanie budowana, termin rozpoczęcia prac budowlanych oraz mapkę z lokalizacją wiaty na działce. Jeśli w ciągu 30 dni od daty złożenia, urząd nie wyrazi sprzeciwu, należy uznać to jako pozwolenie na budowę. Jeśli jednak wiata garażowa ma być większa niż 50m2, wtedy konstrukcja uznawana jest za większą i kwalifikuje się do wymogów pozwoleń na budowę, w tym do obowiązkowego projektu, który przy mniejszych wiatach nie jest wymagany.
Jak zacząć budowę wiaty garażowej?
Wiata garażowa przyścienna jest o tyle wygodniejsza w planowaniu, że tak naprawdę nie musimy o niej myśleć jeszcze na etapie projektu, jeśli oczywiście mamy wystarczająco miejsca na działce na późniejsze zmiany. Może się okazać, że projektując dom z garażem, dopiero po jakimś czasie zdecydujemy się na dodatkową wiatę. Warto jednak pamiętać, że miejsce na wiatę powinno być nieznacznie wyniesione ponad otaczający teren. Bardzo ważne jest też podłoże, które będzie musiało wytrzymać ciężar samochodu. Warto jest więc przygotować miejsce solidnie i zgodnie ze sztuką budowlaną. To samo dotyczy betonowania stop fundamentowych. Warto też rozważyć, czy chcemy orynnować wiatę. Nie jest to wymagane, ale na pewno praktyczne.
Wiata garażowa przyścienna to praktyczny oraz niskobudżetowy sposób na ochronę samochodu, bez konieczności formalności w postaci pozwoleń na budowę. Jest także często przyjemnym dla estetyki działki elementem, zwłaszcza, jeśli wykonana jest z drewna. Jednak najważniejsza jest tu ochrona pojazdu przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi i wygoda użytkowników.