Wsporniki składane – czym są i kiedy możesz je zastosować?
W dzisiejszych czasach nie brakuje rozwiązań technologicznych, które bardzo ułatwiają zaaranżowanie nawet niewielkiej przestrzeni lub zwiększenie do maksimum funkcjonalności różnych przedmiotów. Wsporniki to jedna z takich rzeczy – zarówno te stałe wzmacniane, jak i składane znajdują wiele zastosowań w codziennym życiu. Na przykład jakich? Dowiedz się i uczyń swoje wyroby jeszcze bardziej praktycznymi!
Wsporniki stałe wzmacniane – czym są i do czego służą?
Ten element konstrukcyjny znajduje bardzo wiele zastosowań w przypadku montażu zabudowy wewnętrznej meblowej. Wsporniki stałe wzmacniane to długie kątowniki – metalowe elementy, które ustawia się pod półkami lub blatami, mocując w połowie do nich, a w połowie do ściany, używając odpowiednio mocnych wkrętów przekładanych przez dziurki. Aby miały możliwość większego udźwigu, wzmacnia się je specjalnym metalowym prętem biegnącym po przekątnej – to sprawia, że są stabilniejsze i lepiej sprawdzają się w przypadku magazynowania cięższych rzeczy na regalach.
Czym są wsporniki składane?
Dzięki pełnej dostępności różnych elementów konstrukcyjnych do zastosowań domowych i profesjonalnych można zwiększać funkcjonalność różnych mebli. Wsporniki składane to produkty takie jak te opisane wyżej, jednak o konstrukcji umożliwiającej ich złożenie z blatem – najczęściej ku dołowi. Mają one specjalne mechaniczne zabezpieczenia przed przypadkowym złożeniem się, na przykład na skutek oparcia się o taki blat. W przeciwieństwie do stałych wzmacnianych są one po prostu ruchome, co bardzo przydaje się przy tworzeniu rozmaitych funkcjonalnych mebli.
Gdzie można wykorzystać wsporniki stałe wzmacniane?
Najczęściej te elementy konstrukcyjne montuje się w meblach do magazynowania, również tych warsztatowych, czy w garderobach. Ich zadaniem jest trwałe przymocowanie blatu lub półki do ściany. Wsporniki stałe wzmacniane są idealnym rozwiązaniem wtedy, gdy w danym pomieszczeniu masz jedynie możliwość powieszenia regałów na ścianie lub zamocowanie do niej blatu, bez stawiania ich na podłodze. Jednocześnie sprzyjają one przyjmowaniu na siebie większego nacisku i ciężaru z powodu swojego dużego udźwigu.
Gdzie wykorzystuje się wsporniki składane?
Ten konkretny rodzaj łączników do mebli znajduje najwięcej zastosowań w przypadku produkcji wyrobów tworzonych z myślą o niewielkich wnętrzach, które muszą zyskać na funkcjonalności. Niewielki dwuosobowy blat w kuchni z możliwością jego zrównania ze ścianą to doskonałe rozwiązanie, gdy na co dzień chcesz sprawniej poruszać się po tym wąskim pomieszczeniu, a tylko od czasu do czasu móc w nim usiąść przy kawie.
Wsporniki składane przydadzą się również w warsztatach, w garderobie, w pralni – na czas składania ubrań i pościeli – a także w garderobie, pokoju dziecięcym lub przedpokoju. Istnieje wiele sposobów na ich wykorzystanie w praktyce. Są pożyteczne zawsze wtedy, gdy chcesz mieć w pomieszczeniu zapasowy blat, który na co dzień nie będzie zajmował miejsca. Poznaj je i zobacz, ile możesz z nimi zyskać!