Wszystko na temat prania i czyszczenia dywanów

2018-12-13

Dywan stanowi ważny element wystroju wnętrza, a co więcej - skutecznie chroni naszą podłogę przed uszkodzeniami. W związku z tym, należy w odpowiedni sposób dbać o jego czystość. Jak powinno wyglądać czyszczenie dywanów? Garść przydatnych porad na ten temat – poniżej.

Wszystko na temat prania i czyszczenia dywanów

Kluczowe w pielęgnacji dywanów jest regularność sprzątania oraz stosowne środki zapobiegawcze. Jeżeli dojdzie do bardziej mocnego zabrudzenia, działać należy natychmiastowo, jak najszybciej pozbywając się substancji, która może wniknąć w jego strukturę. Pielęgnując dywan pamiętać powinno się również o stosowaniu odpowiednich środków dopasowanych do materiału, z którego został wykonany. W przeciwnym wypadku dojść może do powstania odbarwień czy uszkodzenia jego włókien.

Odkurzanie

Jego ono podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, który wykonywać powinno się minimum raz w tygodniu. Dzięki regularnemu odkurzaniu większość osiadających na powierzchni dywanu zanieczyszczeń dostaje się w głąb jego struktury, nie przyczyniając się równocześnie do powstania trudniejszych do usunięcia plan. Odkurzając dywan, warto sięgnąć po specjalne końcówki przeznaczone do takich powierzchni. Najpopularniejszą z nich jest tak zwana turboszczotka, która napędzana jest powietrzem ssania i w czasie obracania się jest w stanie skutecznie pochłonąć zanieczyszczenia za zaledwie jednym pociągnięciem. Jeżeli konieczne będzie usunięcie z powierzchni dywanu sierści zwierzęcej, sięgnąć można po metalowe lub gumowe zgrzebło, które sprawdzi się również podczas czesania czworonoga.

Trzepanie

To alternatywa dla odkurzania. By je wykonać, przewieszamy dywan na wysokości i traktujemy go trzepaczką. Chcąc efektywnie wytrzepać go z brudu i kurzu oraz nadać mu większej sprężystości, najlepiej zawiesić go włosiem na zewnątrz i mocno uderzać w niego trzepaczką kierując się od góry do dołu. Po wytrzepaniu dywanu z dwóch stron, warto go dodatkowo zamieść przy pomocy miotełki. Jeżeli tylko pogoda na to pozwala, zostawiamy go na świeżym powietrzu na kilka godzin – pozwoli to na usunięcie powstałych warstw kurzu. Dywany należy trzepać 1-2 razy do roku, w szczególności w okresie wiosennym oraz jesiennym. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by odświeżyć go zimą – to stara i skuteczna metoda. Dywan układamy włosiem w dół na śniegu i trzepiemy w takiej pozycji. Sprawi to, że kurz przemieści się na biały puch.

Czyszczenie dywanów na sucho

W czasie odkurzania czy trzepania możemy nie być w stanie pozbyć się trwałych zabrudzeń, które wniknęły w strukturę dywanu. W tym celu niezbędne będzie wyczyszczenie go na sucho. Ten zabieg jest w szczególności przydatny wówczas, gdy czyszczenie na mokro jest niemożliwe. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, iż nie wszystkie dywany możemy czyścić w ten sposób. Z metody tej należy zrezygnować w przypadku produktów wykonanych z wrażliwych tkanin i posiadających wysokie runo. Czyszczenie na sucho odbywać może się zarówno przy pomocy domowych środków, jak i specjalistycznych preparatów. W każdym z przypadków zabieg ten opiera się o nałożenie środka na powierzchnię dywanu i usunięcie go po wskazanym czasie przy użyciu odkurzacza. Sprawdzonym, domowym sposobem jest zastosowanie sody oczyszczonej, którą aplikuje się równomiernie na zabrudzony fragment dywanu czy wykładziny, zostawia na około 15 minut i odkurza.

Pranie dywanu

Świeżość i estetyczny wygląd dywanom może przywrócić również czyszczenie na mokro, które wykonuje się na całej jego powierzchni. Należy jedynie zdawać sobie sprawę z faktu, by tego typu zabiegu nie przeprowadzać zbyt często – doprowadzić może to bowiem do uszkodzenia włókien. Optymalny odstęp czasowy to 1-2 lata. Regularne pranie dywanów pozwoli na dokładne usunięcie kurzu, brudu, sierści, plam, bakterii oraz roztoczy, przyczyniając się do znaczącego (nawet 30%) przedłużenia żywotności produktu. W celu wyprania dywanu na mokro, sięgnąć należy po odpowiedni szampon, najlepiej naturalny. Unikać powinno się z kolei tych alkalicznych. W pierwszej kolejności należy go dokładnie odkurzyć. Po wyczyszczeniu suszymy produkt w temperaturze pokojowej. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż do czyszczenia dywanu na mokro potrzebować będziemy specjalnego odkurzacza piorącego. Tego typu sprzęt możemy wypożyczyć lub zlecić wykonanie tego zadania profesjonalnej firmie. Więcej przydatnych informacji na temat czyszczenia dywanów tą metodą znaleźć można na stronie: https://www.kaercher.com/pl/home-garden/poradnik-zastosowan/czyszczenie-dywanow.html.

W jaki sposób usuwać plamy z dywanów?

Gdy nasz dywan uległ zaplamieniu, zabrudzeń skutecznie pozbędziemy się przy pomocy ręcznika papierowego, którym odsączamy powierzchowną część mokrych plam. W przypadku pozostałych zabrudzeń pomocny może okazać się natomiast nóż lub łyżka. Do walki z plamami z wina należy wykorzystać wodę z octem i szampon, z piwa – delikatnie nasączoną w letniej wodzie gąbkę do naczyń, z kawy i herbaty – szampon, z czekolady – ciepłą wodę. W przypadku plam z krwi niezbędne będzie zastosowanie zimnej wody, szamponu oraz amoniaku. Gdy nasz dywan zostanie zabrudzony masłem, sięgnąć powinno się po gąbkę nasączoną w spirytusie oraz szampon. Jeżeli chodzi o błoto, należy zaczekać do jego wyschnięcia, a następnie usunąć zabrudzenie przy pomocy odkurzacza. Plamy z gumy do żuci lub wosku pozbędziemy się z kolei zamrażając je kostkami lodu i delikatnie zeskrobując po ich stwardnieniu. Warto pamiętać o tym, by plamy zawsze czyścic od brzegów do środka. Nigdy nie należy ich czyścić, jako że może prowadzić to do ich powiększenia.

Artykul opublikowany: 2018-12-13 / w dziale: Porady