Wybieramy nowy zlewozmywak – kilka praktycznych porad
Wybór zlewozmywaka do kuchni nie jest wcale taką łatwą kwestią. Trzeba zdecydować się jaka ma być wielkość, ile ma mieć komór, z jakiego powinien być materiału i oczywiście dopasować do aranżacji całego pomieszczenia. Na co się więc zdecydować? By był to zakup nie tylko wygodny i praktyczny, lecz również estetyczny? Oto kilka wskazówek.
Wielkość zlewozmywaka
To jedna z najważniejszych kwestii podczas wyboru zlewu i jest zależna przede wszystkim od wielkości naszej kuchni oraz ilości miejsca jaką można w tym celu zagospodarować. Nieduże jednokomorowe zlewy najlepiej się sprawdzą w małych aneksach kuchennych. Tego typu modele bez ociekacza mają około 40-45 cm, zaś z komorą i ociekaczem około 50 cm. W większości domów mamy zlewozmywaki standardowej szerokości 60 cm. Do wyboru są zlewy jednokomorowe i półtorakomorowe z ociekaczem, które będą się sprawdzać jeśli na co dzień używamy zmywarki oraz dwukomorowe bez ociekacza. Największe modele mające – 80 cm są to produkty dwukomorowe lub dwu i półkomorowe z ociekaczem. Najlepiej się nadają do dużych kuchni w domach gdzie jest duża rodzina.
Podczas zakupu warto również zwrócić uwagę czy jest to zlewozmywak lewo- czy prawostronny – tzn. po której stronie jest usytuowany jest ociekacz, co ma znaczenie na aranżację przestrzeni wokół niego.
Z jakiego materiału zlew wybrać
To kolejna bardzo istotna kwestia, szczególnie że na rynku są dostępne zlewozmywaki wykonane z różnych materiałów, między innymi:
Zlewy ze stali szlachetnej - najpowszechniejsze w naszych kuchniach. Wiąże się to z ich dobrą jakością, eleganckim wyglądem pasującym do kuchni o klasycznej aranżacji a przede wszystkim dobrą odpornością na działanie środków chemicznych i w miarę niską ceną. Również utrzymywanie ich w czystości nie przysparza poważniejszych problemów.
Zlewy z granitu – niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także działanie wysokich temperatur czy środków chemicznych. Można je kupić w szerokiej gamie kolorystycznej a ich powierzchnia jest matowa, dzięki czemu bez trudu dobierzesz model niemal do każdego wnętrza. Jednak produkty z tego materiału mają również wady. Po pierwsze są one dość ciężkie, dlatego muszą być montowane na wzmocnionych szafkach. Po drugie ich powierzchnia jest wrażliwa na działanie takich substancji jak wino, kawa czy herbata dlatego należy je szybko spłukiwać (jeśli chcesz wiedzieć więcej o ich pielęgnacji przeczytaj jak dbać i czyścić zlewozmywak granitowy). Niestety ich ceny są dość wysokie.
Zlewy z kompozytu – wykonywane są z żywic syntetycznych łączonych z minerałami – granitem, kwarcem oraz krzemem. Zależnie od składu i stosunku ilości żywic do minerałów może mieć różnorodną kolorystykę a jego powierzchnia może być mniej lub bardziej porowata. Są one odporne na uszkodzenia mechaniczne, działanie wysokiej temperatury czy też środków chemicznych.
Zlewy z ceramiki – produkowane z gliny wypalanej w wysokiej temperaturze. W związku z tym są niezwykle twarde i odporne na uszkodzenia i zarysowania. Ich powierzchnia jest gładka i połyskliwa i są dostępne w różnych kolorach. Niestety ich cena jest wysoka.
Dobieramy zlew do aranżacji kuchni
Odpowiednio dobrany zlew z pewnością podkreśli charakter Twojej kuchni niezależnie od jej aranżacji. Na przykład do kuchni w stylu rustykalnym doskonale będzie pasować zlew emaliowany (jest to tańsza wersja) lub ceramiczny w kolorze białym. Do prostych nowoczesnych kuchni, w której dominują ciemne barwy świetnym rozwiązaniem może być szary lub czarny zlew kompozytowy lub granitowy. Są również modele, które przypadną do gustu miłośnikom kolorów, w ofercie na rynku znajdziesz zlew czerwony, zielony czy żółty.