Wybieramy sprzęt audio do małego mieszkania

2018-10-28

Wydawać by się mogło, że to nagłośnienie dużego pomieszczenia powinno sprawiać trudność – ze względu na sporą przestrzeń. Okazuje się jednak, że w przypadku małego wnętrza wcale nie jest to prostsze. Zobaczmy, jak wybrać dobry sprzęt audio do niewielkiego pokoju!

Wybieramy sprzęt audio do małego mieszkania

Miniwieża – czy będzie wystarczająca do nagłośnienia w małym pokoju

W przypadku wyjątkowo małego pomieszczenia musimy liczyć się z tym, że głośniki powinny nie tylko zapewniać dobrą jakość dźwięku, lecz jednocześnie zajmować mało miejsca – w końcu w tym przypadku liczy się każdy centymetr przestrzeni. Biorąc to pod uwagę, można stwierdzić, że zakup miniwieży jest zdecydowanie dobrym pomysłem. Wystarczy tylko podpiąć do niej 1 lub 2 dobre kolumny głośnikowe, a efekt z pewnością nas zaskoczy! Kupując ją powinniśmy kierować się naszymi indywidualnymi preferencjami dotyczącymi wysokich i niskich tonów, choć weźmy pod uwagę to, że w naszym przypadku będą brzmieć zupełnie inaczej niż w sklepie podczas testowania – wszystko z powodu małej przestrzeni, po której fale dźwiękowe będą rozchodzić się w zupełnie odmienny sposób.

Sprzęt audio do małego mieszkania

Nagłośnienie niewielkiego pokoju – wieża + kolumny

Oczywiście jeśli możemy sobie pozwolić na zajęcie większej przestrzeni bez zagracania wnętrza, możemy sobie pozwolić na wstawienie do pokoju większej wieży. W ten sposób będziemy mogli cieszyć się dodatkowymi funkcjami, których nie sposób znaleźć w mniejszych modelach. Jak jednak rozwiązać kwestię kolumn głośnikowych w takiej sytuacji? Zdecydowanie nie warto łączyć dużej wieży stereo z dużymi kolumnami głośnikowymi w sytuacji, gdy pomieszczenie posiada metraż mniejszy niż 12 m² – po prostu w tym przypadku nie będziemy w stanie w pełni wykorzystać potencjału takiego połączenia. W efekcie nie tylko nie zyskamy satysfakcjonującej jakości dźwięku, lecz również niepotrzebnie wydamy zbyt dużo pieniędzy. Korzystniej jest połączyć dużą wieżę stereo z niewielkimi kolumnami – i taki zestaw najlepiej sprawdzi się w pokoju mniejszym niż 12 m².

Sprzęt grający do małego mieszkania

O czym jeszcze pamiętać, wyposażając małą przestrzeń w sprzęt audio?

Jeśli chcemy słuchać muzyki z komputera, a nie z wieży stereo, sprawa jest jeszcze prostsza. W tej sytuacji w zupełności wystarczą nam bowiem klasyczne głośniki komputerowe – trzeba je tylko właściwie rozmieścić w taki sposób, by dźwięk rozchodził się po całym wnętrzu, sprawiając takie wrażenie, jak gdyby nas otaczał. W małym pomieszczeniu może spokojnie pozwolić sobie na komplet pięciu głośników komputerowych – ustawmy je w pobliżu komputera oraz mniej więcej równomiernie w pozostałej części wnętrza – efekt przestrzennego dźwięku z pewnością spełni nasze oczekiwania!

Pamiętajmy o tym, że cena głośnika wcale nie jest najważniejsza – znacznie istotniejsze są jego parametry i to, by były dopasowane do naszych upodobań. Zamiast więc bezrefleksyjnie sięgać po sprzęt z górnej półki cenowej, przyjrzyjmy się tańszym modelom – często skrywają w sobie właściwości, jakich mógłby im pozazdrościć niejeden droższy sprzęt!

Artykul opublikowany: 2018-10-28 / w dziale: Aranżacja wnętrz