Wybór klamek okiennych - pamiętaj o bezpieczeństwie

2019-08-06

Obecnie producenci oferują niezwykle szeroki wachlarz klamek okiennych. Nie chodzi jedynie o kolorystykę klamek czy ich wzór, ale także o kwestie bezpieczeństwa. Na rynku dostępne są klamki z różnego rodzaju mechanizmami zabezpieczającymi. Dlatego wybierając klamki pamiętać należy, aby nie kierować się jedynie ich wyglądem, ale także kwestiami bezpieczeństwa.

Wybór klamek okiennych - pamiętaj o bezpieczeństwie

Funkcja klamki okiennej

To do czego służy klamka okienna jest jasne. Jej funkcją jest otwieranie i zamykanie okna. Wygląd klamki także jest bardzo ważny. Wpływa bowiem na estetykę całego pomieszczenia. Dlatego wybierając klamki należy wziąć to pod uwagę. Jednak funkcje klamek są o wiele większe. Obecnie oferowane na rynku klamki posiadają różnego rodzaju mechanizmy zabezpieczające. Zadaniem zabezpieczenia nie jest tylko ochrona przed ewentualnym włamaniem. Mechanizm zabezpieczający nie pozwala także na przypadkowe otwarcie okna przez dziecko. Klamki wykonywane są również z różnych materiałów. To także ma wpływ na ich wytrzymałość.

Wybór klamek okiennych

Jak wspomniano, na rynku jest bardzo szeroki wybór klamek okiennych. Wystarczy sprawdzić na stronie http://sklep.winkhaus.pl/pl/akcesoria-do-okien/klamki-okienne. Zakupić można klamki do okien klasyczne, designerskie czy stylizowane. Wszystkie różnią się wyglądem, kolorem oraz mechanizmem zabezpieczającym. Ważne jest, aby wybrać taką klamkę, która wykonana jest z trwałego materiału. Najpopularniejsze są klamki aluminiowe. Posiadają one mechanizm ułatwiający otwieranie okna bez użycia większej siły. Wyposażone są także w skuteczny mechanizm blokujący. Dzięki temu klamki do okien wpływają na estetykę pomieszczenia, nie pozwalają na przypadkowe otwarcie okna przez dziecko oraz pełnią funkcje antywłamaniową.

Klamki okienne a bezpieczeństwo

Klamki nie tylko służą do otwierania i zamykania okna. Mają także ogromny wpływ na bezpieczeństwo. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza, kiedy posiada się dzieci. W pokoju dziecięcym zawsze powinny być montowane klamki wyposażone w mechanizm blokujący. Dzięki temu dziecko nie będzie w stanie samodzielnie otworzyć okna. W domach oraz mieszkaniach na niskich piętach warto jest montować klamki z systemem antywłamaniowym. Pozwoli to na skuteczne zabezpieczenie domu przed ewentualnym włamaniem i kradzieżą. Warto jest także sprawdzić szeroką ofertę różnego rodzaju akcesoriów do klamek. Przykładem może być specjalna blokada na klamki. Blokada montowana jest pod klamką. W celu otworzenia okna należy ją odpowiednio odblokować. Jeśli zatem posiada się klasyczne klamki bez mechanizmu blokującego, można zastosować właśnie taką blokadę. Innym przydatnym elementem może być także zamek okienny. Jest to mechanizm, który zabezpiecza skrzydło przed otwarciem.

Jak zatem widać, przy wyborze klamek do okien, pod uwagę wziąć należy kilka istotnych elementów. Nie tylko wygląd klamki, ale także funkcje jakie spełnia. Zwłaszcza funkcje odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Dzięki temu w mieszkaniu czuć się będziemy zarówno komfortowo, jak i bezpiecznie.

Artykul opublikowany: 2019-08-06 / w dziale: Aranżacja wnętrz