Wykańczamy ścianę nad blatem kuchennym

2021-06-30

Przestrzeń nad blatem w kuchni można wykończyć nie tylko praktycznie, ale i oryginalnie. Potwierdzają to architekci wnętrz, a właściwie efektowne realizacje spod ich skrzydeł. Współczesne aranżacje kuchenne to nie tylko kolorowe szafki kuchenne czy złote baterie… W nowoczesnych kuchniach jest jeszcze miejsce na wprawiające w zachwyt, niesztampowe materiały wykończeniowe na ścianę. O jakich materiałach mowa? Sprawdźmy!

Wykańczamy ścianę nad blatem kuchennym

Cegła w kuchni nad blatem

Kto jest w stanie się oprzeć starej czerwonej cegle? Przypuszczamy, że więcej jest jej zwolenników niż przeciwników. Dowodzi temu fakt, że płytki z cegły na ścianę pojawiają się w kuchniach o kilku stylach wnętrzarskich: industrialnym, rustykalnym czy vintage. Kafelki ceglane (rzadziej klinkierowe) zastosowane nad blatem sprawiają, że kuchnia nabiera zupełnie nowego wymiaru. Staje się przestrzenią oryginalnie urządzoną, w której panuje przyjemny, domowy klimat.

Zastanawiacie się, czy cegła dekoracyjna odnajdzie się w kuchni nad blatem i co z wilgocią, zabrudzeniami? Mamy dobrą wiadomość, bowiem wystarczy użycie odpowiedniego impregnatu, który w zupełności zabezpieczy powierzchnię cegły. Wspomniane impregnaty i fugę do cegły najlepiej kupić przy okazji zakupu płytek ceglanych.

 

Szkło nad blatem kuchennym

Fanów minimalizmu i uniwersalnych rozwiązań na pewno zainteresuje szkło hartowane. Jest ono przede wszystkim praktyczne, a co za tym idzie, łatwe w utrzymaniu czystości. Wystarczy przetrzeć szklaną powierzchnię płynem do mycia okien, a następnie wytrzeć do sucha ściereczką lub papierem ręcznikowym, by cieszyć się nieskazitelnie czystą przestrzenią międzyszafkową.

Co do samego designu – możemy wybierać spośród szkła matowego, błyszczącego, mlecznego, jak również paneli szklanych z kolorowymi nadrukami. Efekt marmuru, betonu, motyw roślinny, panorama miasta w kuchni, a może delikatny akcent w postaci fali na szkle? Z dekoracyjnymi panelami szklanymi to możliwe!

 

Płytki w przestrzeni międzyszafkowej w kuchni

Myślisz „ściana nad blatem”, mówisz „płytki”? Nic dziwnego, bowiem płytki ceramiczne to materiał, który od zawsze gościł w kuchni, nie tylko na podłodze, ale właśnie nad blatem kuchennym. Odporność na działanie wody, wysoka wytrzymałość, łatwość w utrzymaniu czystości, a do tego szeroka oferta kształtów, wzorów i dekorów sprawia, że kafelki tego typu nadal pozostają w centrum zainteresowania osób poszukujących idealnego materiału na kuchenną ścianę.

Artykul opublikowany: 2021-06-30 / w dziale: Aranżacja wnętrz