Wykończenie wnętrz – wskazówki dla poczatkujących

2018-12-21

Mieszkanie już kupione, a ty jesteś blisko wymarzonego celu, czyli wprowadzenie się w swoje 4 kąty. Jednak przed Tobą wciąż czeka jedne z najtrudniejszych wyzwań, jakim jest wykończenie wnętrz w nowym domu. Umiejętne skomponowane aranżacje wnętrz, pozwolą ci uzyskać efekt elegancji oraz komfortu. Ważne, aby uwzględnić aspekty wizualne oraz praktyczne.

Wykończenie wnętrz – wskazówki dla poczatkujących

Jak zacząć

Najprostszym sposobem wykończenia wnętrz jest wynajęcie ekipy takiej jak BB Construction z Gdańska, która ułoży panele, pomaluje ściany, wykona potrzebną instalację, czy też zamontuje meble. Oczywiście, jeśli posiadasz dużo wolnego czasu i masz smykałkę do takich rzeczy, możesz wykonać to zadanie samodzielnie. Planując wykończenie wnętrz, wybierz jeden przewodni styl aranżacyjny. Ułatwi ci to dobór kolorów, elementy wyposażenia czy potrzebne ozdoby. Czerp inspiracje z Internetu, magazynów czy programów o tej tematyce. Wybór jest szeroki od stylu nowoczesnego, klasycznego, glamour czy rustykalnego.

Projekt i planowanie przestrzeni

Wykańczając wnętrze, warto wykonać czytelny plan mieszkania oraz tego, co chcemy osiągnąć. Dogłębnie zastanówmy się nad funkcją każdego pomieszczenia i nasze wymagania w stosunku do nich. Jeśli nasza nieruchomość jest wystarczająco duża, warto podzielić ją na 2 strefy – prywatną i publiczną. Stworzy to reprezentacyjny charakter mieszkania.

Korytarz

Zazwyczaj jest to najbardziej niezaplanowana strefa pomieszczenia. A to właśnie tutaj witamy naszych gości. Zadbajmy więc o odpowiednie oświetlenie oraz miejsce, gdzie będzie można w spokoju zdjąć buty czy kurtkę. Zazwyczaj korytarze, czy przedpokoje są małe. Powinniśmy więc ograniczyć liczbę mebli – duża szafa i szafka na buty spokojnie wystarczy jako umeblowanie w przedpokoju. Dla bardzo wąskich korytarzy dobrym rozwiązaniem jest powieszenie dwóch identycznych luster naprzeciw siebie. Zaś położenie innej posadzki niż w reszcie mieszkania wyznaczy wyraźną granicę między korytarzem a resztą pomieszczeń.

Więcej światła słonecznego

Aby korzystać jak najwięcej z promieni słonecznych, zamontujmy wielkoformatowe okna w naszych pomieszczeniach. Pomieszczenia wydadzą się optycznie większe i przestronne. Jeśli mamy bardzo małe pokoje, zrezygnujmy z ciężkich kotar. Dobrą opcją są rolety w jasnych, pastelowych kolorach.

Wykończenie wnętrz - porady

Biel pomoże na wszystko

Jest to bezpieczny kolor, który wspaniale współgra z innymi barwami to jeszcze pomoże nam w utrzymaniu wizualnej czystości. Mieszkanie pomalowane na biało będzie sprawiać przytulnego i miłego. Aby jednak nie uzyskać efektu sterylnego laboratorium, warto zainwestować w dodatki o kolorach, które przełamią nudę, albo zastosować różne odcienie bieli.

Ład i porządek

Jeśli zależy nam, aby w naszej aranżacji wnętrz dominował ład i porządek, ważne, abyśmy powtarzali takie same, pasujące do siebie elementy dodatku, wzoru lub akcentu. Mogą nimi być trzy ramki powieszone w poziomej linii albo poduszki o tym samym kolorze i wzorze.

Bądź kreatywny

Wykończenie wnętrz to praca dla osoby posiadającej duży zmysł estetyki oraz umiejącej zachować ład i harmonie wnętrz. Ważne, abyśmy podeszli do zadania ze spokojem i odpowiednim nastawieniem.

Artykul opublikowany: 2018-12-21 / w dziale: Porady