Zalety i wady mebli technorattanowych

2021-08-27

Technorattan to materiał, z którego powstaje coraz więcej mebli. Produkty z tego materiału spotkać można w domach z balkonami, ogrodami. Cieszą się powodzeniem również np. wśród restauratorów, hotelarzy. Wynika to z faktu, że mowa o ciekawych meblach, które mają liczne zalety, mogą być wykorzystywane na wiele sposobów. Warto więc z bliska przyjrzeć się meblom ogrodowym z technorattanu, szczególnie kiedy ktoś zastanawia się nad ich kupnem i potrzebuje istotnych informacji.

Zalety i wady mebli technorattanowych

Definicja technorattanu

W telegraficznym skrócie technorattan to nic innego, jak materiał syntetyczny, który ma za zadanie doskonale imitować naturalny rattan, jego plecionkę. Produkowany jest z poliuretanu lub włókien polietylenowych. Jako iż większość produktów z technorattanu zalicza się do kategorii mebli ogrodowych, w procesie produkcji, materiał jest dodatkowo wzmacniany, tak aby skutecznie radzić sobie w różnych warunkach atmosferycznych.

Rodzaje technorattanu

Co producent to możliwość przygotowania różnego rodzaju technorattanu. Branżowo jednak następuje podział ze względu na typ plecionki, a dokładniej występują trzy jej rodzaje. Plecionka płaska, półokrągła oraz okrągła. Różnią się oczywiście techniką wykonania, jakością zastosowanych materiałów, przez co np. meble z plecionki płaskiej są najtańsze, ale i najsłabszej jakości. Typ plecionki okrągłej to zaś najwyższa półka produktowa, meble ogrodowe tego typu perfekcyjnie imitują rattan.

Jakie właściwości ma technorattan?

Dlaczego meble ogrodowe z technorattanu cieszą się coraz większą popularnością? Oprócz odpowiedniej prezencji mowa o produktach, które posiadają odpowiednie właściwości. Zwraca się uwagę na ogromną wytrzymałość materiałową oraz na zmienne warunki atmosferyczne, co ma przecież duże znaczenie przy meblach w ogrodzie. Bardzo łatwo dbać o czystość mebli technorattanowych, a i dodatkowo mowa o materiale odpornym na odbarwienia oraz plamy różnego rodzaju. Warto oczywiście w tym miejscu również zaznaczyć, że meble technorattanowe prezentują się okazale, są niezwykle eleganckie, praktycznie bez problemów mogą znaleźć się w większości przestrzeni ogrodowej.

Meble ogrodowe marki Bica wykonane z materiałów z recyklingu

Meble technorattanowe – ich zalety i wady

Chcąc postawić na meble technorattanowe, np. do ogrodu lub salonu, warto dokładnie poznać ich wszystkie zalety oraz wady. Jest to kluczowe, szczególnie że meble są przedmiotem, który kupuje się na wiele lat. Spora inwestycja finansowa, odpowiedni design, nie można popełnić żadnego błędu przy ich wyborze. Zatem jakich zalet można spodziewać się po technorattanie i meblach z niego wykonanych?

Odporne na czynniki zewnętrzne. Plecionka użyta do ich produkcji radzi sobie zarówno z niskimi, jak i wysokimi temperaturami. Nie ma również niebezpieczeństwa, że silne światło słoneczne dość szybko zniszczy pierwotny kolor mebli technorattanowych. Nawet regularne, częste opady deszczu nie wpłyną negatywnie na meble z technorattanu. Są one wodoodporne i nie wchłaniają wody.

Meble technorattanowe mogą sprawdzić się w wielu miejscach. Wiele osób ceni sobie ich uniwersalizm, decydując się nie tylko na meble ogrodowe, ale i do salonu, czy na taras. Nie wymagają one częstego czyszczenia. Jedną z właściwości mebli tego rodzaju jest odporność na plamy i odbarwienia. Dlatego trzeba się naprawdę postarać, aby mieć zabrudzone meble technorattanowe. Wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć je szmatką.

Użytkując meble z technorattanu jest się proekologicznym. Technorattan jest wolny od toksyn i nie ma problemów z późniejszym jego recyklingiem. Za przykład można wziąć meble technorattanowe w ogrodosfera.pl, gdzie zestawy marki Bica w znacznej mierze produkowane są z materiałów sztucznych pozyskanych z recyklingu oraz plastiku odzyskiwanego podczas oczyszczania wód morskich.

Warto również dodać, że meble technorattanowe nie wymagają impregnacji, a i tak będą dobrze służyły. Owszem, nie zaszkodzi je odpowiednio zabezpieczyć, to jednak zapominalscy nie muszą obawiać się, że brak impregnacji wpłynie negatywnie na jakość mebla.

Jakich wad należy spodziewać się po meblach, które są z technorattanu? Bo owszem, mnogość zalet jest widoczna, to jednak trzeba być w pełni świadomym, z czym wiąże się zakup i użytkowanie tego typu mebli.

Sporym problem dla wielu osób może być fakt, że mowa o meblach, których nie można składać. Tym samym np. duży zestaw ogrodowy nie wszędzie będzie miał zastosowanie. Owszem, istnieją odpowiednie moduły, które można łączyć, rozłączyć. Jednak materiał, z jakich wykonane są meble, nie pozwala na ich całkowite złożenie, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych mebli.

Warto również zwrócić uwagę na cenę mebli technorattanowych. Nie należą one do tanich, zatem nie każdy może sobie pozwolić na ich zakup. Kolejną wadą, na którą zwracają użytkownicy mebli technorattanowych jest brak możliwości ich przemalowania. Należy zatem się liczyć z tym, że nie będzie można np. po 5 latach zmienić barwy mebli, poprzez samodzielne ich pomalowanie.

Jak prawidłowo zadbać o meble z technorattanu?

Co prawda wśród zalet i właściwości mebli z technorattanu jednoznacznie wskazuje się na to, że nie wymagają ogromnych i częstych zabiegów pielęgnacyjnych, to jednak warto pamiętać o kilku kwestiach. Tylko i wyłącznie regularne dbanie o swoje meble, pozwoli im zachować się w jak najlepszym stanie, przez jak najdłuższy czas.

Samo dbanie o meble technorattanowe wymaga posiadania odpowiednio delikatnej ściereczki. Taka ściereczka, oczywiście wilgotna jest idealna do czyszczenia mebli. Usunie wszelkie lekkie zabrudzenia. Jeżeli na meblach będzie trudniejszy do wyczyszczenia brud, można skorzystać np. z myjki parowej.

Mimo że meble technorattanowe są odporne na różne warunki atmosferyczne, to opłaca się przeprowadzić impregnację. Specjalnie dedykowane do takich działań środki sprawią, że meble będą służyły zdecydowanie dłużej.

Gdzie sprawdzą się meble technorattanowe?

Najczęściej meble z technorattanu są wykorzystywane w ogrodach. Doskonale pasują do przeróżnych tarasów. Ich konstrukcja, właściwości, a także jakość wykonania powodują, że nie będą miały problemów z polskimi warunkami klimatycznymi, doskonale sobie poradzą „pod chmurką”. Oczywiście w zależności od wielkości przestrzeni, meble z technorattanu można ustawić na balkonie, tarasie, a nawet w domowym salonie. Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od rodzaju aranżacji danego miejsca i czy kolorystyka, rozmiary mebli technorattanowych będą dobrze dopasowane.

Jak znaleźć dobrej jakości meble technorattanowe?

Szukając rzeczywiście dobrych mebli z technorattanu, należy sprawdzać sklepy meblowe z odpowiednim doświadczeniem i renomą. Wybierając meble do ogrodu, nie można kierować się tylko i wyłącznie najniższą ceną. Jak wiadomo, meble technorattanowe nie należą do tanich, dlatego wybieranie super cenowych okazji, w mało znanych sklepach, niekoniecznie jest dobrym pomysłem.

fot. Ogrodosfera.pl

Artykul opublikowany: 2021-08-27 / w dziale: Aranżacja wnętrz