Beton komórkowy - różnica między pianobetonem a gazobetonem

2019-07-12

Obecna technologia daje wiele możliwości w dosłownie każdej dziedzinie – zarówno w medycynie, informatyce, a także budownictwie. Dzięki temu każdy może idealnie dostosować używany przez siebie materiał do swoich potrzeb. W tym przypadku dowiesz się, czym jest pianobeton i czym się różni od gazobetonu!

Beton komórkowy - różnica między pianobetonem a gazobetonem

Zarówno pianobeton, jak i gazobeton to beton komórkowy, a raczej jego rodzaje, czyli lekki beton otrzymywany przez dodanie odpowiedniej substancji do mieszanki cementowej, na skutek czego powstaje materiał pełen niejednorodnych porów, czyli komórek.

Pianobeton

Materiał ten jest niezwykle ceniony za swoją uniwersalność. Posiada bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, ale nie tylko, ponieważ cechuje go również wytrzymałość i sztywność. Pianobeton pozwala na wiele zastosowań, ponieważ nie ma problemu z otrzymaniem mieszanki bardziej trwałej – wtedy jednak gorzej będzie trzymał ciepło – lub materiału o lepszych właściwościach termoizolacyjnych, lecz słabszej trwałości. Co ciekawe, materiał ten jest stosowany od około stu lat i jest jednym z najczęściej używanych materiałów w budownictwie.

Jak powstaje pianobeton? Jak sama nazwa delikatnie podpowiada – beton ten powstaje przez spienienie mieszanki cementowej, przez co jego gęstość jest znacznie mniejsza, niż w przypadku standardowego betonu. „Podręcznikowy” pianobeton to taki, którego co najmniej 20% objętości stanowi powietrze. Zdarza się oczywiście, że odsetek powietrza jest znacznie większy.

Co jest potrzebne do produkcji pianobetonu? Przede wszystkim – tak jak to bywa w każdym betonie – potrzebny jest cement. Ilość cementu w mieszance powinna być nie mniejsza, niż 350 kg/m3. Kolejnym ważnym składnikiem jest woda, która koniecznie musi być pozbawiona zanieczyszczeń, nie może mieć również odczynu kwaśnego, a jej temperatura powinna być mniejsza, niż 60 st. Celsjusza. Musi jej być odpowiednia ilość, ponieważ w przeciwnym wypadku struktura piany może zostać zniszczona. Do produkcji pianobetonu używa się oczywiście również kruszywa o niskiej ziarnistości, czyli maksymalnie około 5 mm średnicy. Ostatnim krokiem jest dodanie do mieszanki specjalnej pianki.

Gazobeton

Do produkcji tego materiału potrzebne jest przede wszystkim kruszywo, jakim najczęściej jest piasek, do którego czasami dodaje się popiołów lotnych. Dodatkowo konieczne jest użycie wapna z niewielką ilością cementu, które razem będą stanowiły spoiwo. Istotnym elementem jest również proszek aluminiowy, który to prowadzi do pulchnienia mieszanki, poprzez wejście w reakcję z wodorotlenkiem wodoru. Przez to wraz z czasem wodór zaczyna się ulatniać, przez co pozostawia w betonie pęcherze powietrza.

Istnieje mit, że gazobeton jest zły dla środowiska. Nie ma to żadnego przełożenia na fakty. Mało tego, to właśnie gazobeton ma bardzo niski współczynnik radiacji w porównaniu z innymi betonami. Materiał ten nie wydziela niebezpiecznych substancji. Jest on również odporny na działanie bakterii, glonów lub grzybów.

Podobnie jak pianobeton, gazobeton zależnie od swojej gęstości może mieć inne właściwości. Bardziej gęsta mieszanka da produkt wytrzymały i izolujący dźwięk, jednak jednocześnie termoizolacja na tym ucierpi. Sytuacja może również wyglądać odwrotnie. Co więcej, gazobeton bardzo łatwo poddaje się obróbce.

Podsumowanie

Każdy beton komórkowy jest bardzo uniwersalnym materiałem ze względu na to, co można dzięki niemu uzyskać. Dodatkowo jego obróbka jest bardzo prosta i wymaga znacznie mniej energii i uwagi, niż w przypadku standardowego betonu. Beton komórkowy jest również odporny na ogień, jest też przyjazny dla środowiska, co jest szczególnie ważną cechą w ostatnich czasach, kiedy coraz bardziej zwiększa się świadomość społeczeństwa na temat natury. Jednakże gazobeton cechuje się wyższymi kosztami produkcji, niż pianobeton. Cena tego materiału (pianobetonu) wynosi około 300/400 złotych za m3.

Dziękujemy firmie Pianobeton.pl za wsparcie merytoryczne podczas pisania tego artykułu.

Artykul opublikowany: 2019-07-12 / w dziale: Budownictwo