Czy nietypowe akcesoria szalunkowe mogą być alternatywą dla desek?

2024-04-03

Zapewne wielokrotnie widziałeś plac budowy we wczesnej fazie. Charakterystyczne dla niego są m.in. deski - zwykle ułożone w skomplikowane konstrukcje. Pomimo, że część tego drewna zostanie użyta ponownie, takie rozwiązanie wciąż jest nieekonomiczne. Czy istnieje zatem jakiś inny sposób, aby sprawnie położyć fundamenty? Jakieś nietypowe akcesoria szalunkowe, konkurencyjne w cenie i jakości – lub nawet przewyższające drewniane? Sprawdzamy!

Czy nietypowe akcesoria szalunkowe mogą być alternatywą dla desek?

Deskowanie fundamentów – na czym polega?

Podczas kopania fundamentów przychodzi moment, w którym staniesz w obliczu konieczności zalania ich betonem. Oczywiście nie bezpośrednio na rozkopaną ziemię, ale w konkretnych, przewidzianych przez projekt domu przestrzeniach. Kształt tych przestrzeni zależny będzie od forem, jakie wykonasz dla betonu – owe formy to właśnie deskowanie, zwane przez wielu szalunkiem. Tradycyjnie wykorzystałbyś drewno (sosnowe, ze względu na stosunkowo niską cenę), płyty OSB lub sklejki niskiej jakości, jednak nie jest to konieczność. Możesz wykorzystać nowocześniejsze rozwiązanie.

Zrezygnuj z drewna – akcesoria szalunkowe objęte patentem

Drewno nie jest bowiem najlepszym materiałem budowlanym, o czym przekonał się każdy, kto wykorzystał zbyt cienką, uszkodzoną lub opatrzoną defektem budowy deskę choćby na podest do rusztowania – wystarczy niepozorna skaza, by pękło pod obciążeniem. Na rynku znaleźć jednak możesz rozwiązanie alternatywne – posiadające zarówno polski, jak i unijny patent akcesoria szalunkowe wykonane ze stali i plastiku. Są one dostępne np. w ofercie https://deskaszalunkowa.pl/. Elementy – różnych rozmiarów – są zasadniczo dwa: ramka, którą należy przymocować przy pomocy drutu lub np. przyspawać do zbrojenia oraz sama deska, czyli metalowy szkielet w foliowym pokrowcu, który z kolei takimż drutem wiązałkowym połączysz z ramką. W ten sposób otrzymasz zwarty i solidny szalunek, który, osypany do ¾ wysokości piaskiem, spokojnie spełni swoje zadanie.

Jakie zalety mają alternatywne akcesoria szalunkowe względem desek?

Oczywiście zastępowanie sprawdzonego rozwiązania nowym ma uzasadnienie zwłaszcza wtedy, kiedy są przesłanki, że warto. Jakie korzyści odniesiesz, wykorzystując akcesoria szalunkowe zamiast tradycyjnego deskowania?

Dodatkowa siła

Powtórzmy raz jeszcze: proponowane deski nie tylko wykorzystują stalowe ramki, ale też same posiadają stalową konstrukcję. Dzięki ich wykorzystaniu wzmocnisz zatem sam fundament, a co za tym idzie – cały budowany dom.

Izolacja fundamentu

Jednym z aspektów dobrego fundamentu jest jego izolacja od wody - naciągający wilgoć , to gotowy przepis na mokre ściany parteru, zwiększoną wilgotność powietrza i szansę na występowanie pleśni w pomieszczeniach. Foliowy komponent akcesoriów szalunkowych zapewni izolację przeciw wilgoci – dwa w jednym!

Stałość jakości

Ponieważ proponowane akcesoria szalunkowe są systemem, który nie wykorzystuje materiałów o nieznanej i potencjalnie niejednorodnej strukturze (jak drewno), możesz mieć pewność, że wszystkie będą miały tę samą, wysoką jakość, a podczas wylewania betonu nie wystąpią nieprzyjemne niespodzianki.

Dowolność kształtu

Fundamenty miewają przeróżne kształty – jeśli chcesz szalować przy użyciu desek, konieczne jest ich ciągłe docinanie, a w przypadku części zaokrąglonych drewno nie będzie specjalnie pomocne. Tymczasem akcesoria szalunkowe bazujące na stali i folii mogą być dowolnie zaginane bez pogorszenia ich właściwości.

Przyjazne dla lasów

Akcesoria szalunkowe, które proponujemy w alternatywie, nie powodują wylesiania – możesz być spokojny o polską przyrodę i piękno jej krajobrazu!

Artykul opublikowany: 2024-04-03 / w dziale: Budownictwo