Czy opłaca się montować panele fotowoltaiczne?

2021-03-13

Zastanawiasz się, czy zamontowanie paneli fotowoltaicznych, będzie opłacalne? Bez cienia wątpliwości, jedną z najlepszych możliwości w przypadku globalnego ocieplenia, jest skorzystanie z odnawialnych źródeł energii. Oprócz tego istotnym aspektem pozostaje opłacalność fotowoltaiki. Na łamach naszego dzisiejszego artykułu dowiesz się więcej na temat kosztów systemów fotowoltaicznych i znajdziesz odpowiedź na pytanie, dlaczego warto skorzystać z tej możliwości. Fotowoltaika przede wszystkim staje się coraz bardziej wydajną i sprawdzoną technologią.

Czy opłaca się montować panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika - koszty i zalety

Rozwiązanie, jakim jest fotowoltaika dla Twojego domu to idealny sposób na opłacalną inwestycję przede wszystkim ze względu na postęp techniczny. Dzięki niemu możesz liczyć na znacznie mniejsze ceny za wytwarzanie paneli fotowoltaicznych, uzyskanie wysokiego poziomu wydajności ogniw, a także poradzenie sobie z wciąż rosnącymi cenami prądu. Właśnie dlatego metabolizm obecnie opłaca się znacznie bardziej niż 5 lat temu. Jeszcze kilka lat temu zazwyczaj montowane były moduły o mocy 250 Wp, a obecnie możesz liczyć na moduły o mocy 330 Wp i to w dużo niższej cenie. Samo zastosowanie systemów fotowoltaicznych, jest w stanie w znacznym stopniu zwiększyć wartość nieruchomości. Z biegiem lat nie tylko Twoja inwestycja się zwróci, ale same panele fotowoltaiczne nie stracą dużo na swojej wartości, ze względu na wysoką wydajność nawet do 30 lat stosowania. Dlatego w przypadku, kiedy zamierzasz sprzedać dom z kilkuletnią instalacją fotowoltaiczną, możesz doliczyć do jego ceny nawet kilkadziesiąt procent swojej wcześniejszej inwestycji.

Status prosumenta - a systemy fotowoltaiczne

Użytkownicy są wówczas rozliczani na podstawie wielkości posiadanej instalacji fotowoltaicznej. Obecnie w 2021 roku posiadacze instalacji o mocy do 10 kW mogą skorzystać z upustu w stosunku 1 do 0,8, z kolei osoby posiadające instalację od 10 do 50 kW, mogą korzystać z upustu o wartości 1 do 0,7. Prościej mówiąc, dostawcy indywidualni, którzy posiadają instalację fotowoltaiczną do 10 kW, wysyłają do sieci 1000 kWh, a odbierają 800 kWh. W tym przypadku nie płacimy również opłaty dystrybucyjnej, a jedynie opłaty stałe, które wynoszą około 160 złotych rocznie, w tym zaliczają się opłaty przejściowe, handlowe i abonamentowe. Na opłacalność rozwiązań, takich jak systemy fotowoltaiczne, wpływ ma wiele aspektów. Jednym z nich jest uzyskanie statusu prosumenta, który w znacznym stopniu zwiększa opłacalność naszej inwestycji. Aby uzyskać status prosumenta, należy zadbać o przyłączenie domowej mikroinstalacji do sieci energetycznej. W ten sposób stajemy się konsumentem energii, który jednocześnie jest jej producentem oraz odbiorcą prądu.

Instalacja fotowoltaiczna - jakie aspekty wpływają na ich opłacalność?

Przede wszystkim na opłacalność instalacji fotowoltaicznej, największy wpływ ma koszt inwestycji. Najczęściej jest on przedstawiany we wskaźniku PLN/1kW. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kosztów instalacji, skorzystaj z pomocy ekspertów od fotowoltaiki firmy Frankiewicz Energy, aby porozmawiać o aktualnych cenach. Kolejnym aspektem z punktu widzenia opłacalności instalacji fotowoltaicznej jest jej położenie. Należy zatem zwrócić uwagę na rodzaj dachówki, jakim gospodarujemy, kąt nachylenia, położenie względem kierunków, a także ilość padającego cienia. W ten sposób możemy dokładnie przeanalizować przyszłą wydajność instalacji fotowoltaicznej. W przypadku, kiedy nasz dach nie jest odpowiednim położeniem, możliwe jest skorzystanie z montażu naziemnej instalacji fotowoltaicznej, o ile dysponujemy odpowiednią ilością miejsca. Niezbędnym rozwiązaniem z punktu widzenia opłacalności pozostaje również wybór instalatora. Zły instalator może doprowadzić do niekorzystnego wykonania całej inwestycji i jej poszczególnych elementów. Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystkie z Twoich komponentów instalacji fotowoltaicznej zostaną wykorzystywane w odpowiedni sposób, skontaktuj się już teraz z firmą Frankiewicz Energy.

Artykul opublikowany: 2021-03-13 / w dziale: Budownictwo