Czy warto samodzielnie zarządzać apartamentem na wynajem?

2018-11-19

Wynajmowanie mieszkania to niezły pomysł na zapewnienie sobie stałego przychodu. Sprawa jednak nie jest tak kolorowa, gdy weźmie się pod uwagę liczbę obowiązków, którymi musi zajmować się przedsiębiorczy właściciel. Kwestia ta może okazać się wyjątkowo dotkliwa w przypadku, kiedy nieruchomość jest wynajmowana w trybie krótkoterminowym. Czy w takim przypadku samodzielne zarządzanie apartamentem ma sens?

Czy warto samodzielnie zarządzać apartamentem na wynajem?

Obowiązki właściciela

Na liście zadań właściciela mieszkania, które przeznaczone jest na wynajem, znajduje się zazwyczaj całkiem sporo pozycji – nic więc dziwnego, że nie każdy ma ochotę zajmować się tym osobiście. Najbardziej nieprzyjemną kwestią jest chyba okres pozyskiwania lokatorów i pokazywania im swojego obiektu – często wielokrotnie.

Warto również zadbać o odpowiednią widoczność swojego apartamentu w sieci, umieszczając informacje na jego temat w różnych portalach bookingowych czy ogłoszeniowych. Te czynności wymagają sporo różnych umiejętności, a nie wszyscy się przecież na tym znają.

W obowiązkach właściciela apartamentu leży rozwiązywanie wszelkich problemów, które mogą pojawić się wtedy, gdy mieszkanie jest zajmowane przez lokatorów. W zależności od uzgodnionych z najemcami kwestii finansowych, współczesny posesjonat może być także odpowiedzialny za dokonywanie opłat za media czy czynsz.

Nie można zapominać o rozliczaniu się z urzędem skarbowym!

Ile czasu pochłania zarządzanie apartamentem?

W przypadku, gdy nieruchomość przeznaczona jest wyłącznie na najem długoterminowy, ilość czasu potrzebna na przeprowadzenie wszystkich wspomnianych wyżej działań będzie marginalna, raczej bez problemu do zaakceptowania. Sytuacja może być zupełnie inna, jeśli zdecydujemy się na wynajem apartamentu również krótkoterminowo – np. na okres wakacji.

apartament na wynajem

Wtedy co prawda odchodzi konieczność oprowadzania potencjalnych lokatorów, jednak pozostałe czynności będą musiały być wykonywane znacznie częściej. Rozliczanie się z kilkoma – lub nawet kilkunastoma – najemcami w miesiącu może być naprawdę problematyczne. W sezonie urlopowym same dojazdy do mieszkania w celu zdania lub odebrania kluczy mogą zająć łącznie kilka godzin. Aby móc zadbać o każdy aspekt swojej inwestycji, z pewnością trzeba będzie poświęcić znacznie więcej czasu.

Jak w tej sytuacji mogą pomóc usługi agencji?

Agencje zajmujące się zarządzaniem apartamentami takie jak Billberry Apartments przejmują niemal wszystkie obowiązki właściciela obiektu. Jest to ogromna oszczędność czasu, który może być spożytkowany w ciekawszy sposób niż uganianie się za lokatorami. To wygodne rozwiązanie będzie dobrym pomysłem przede wszystkim dla tych, których nieruchomości wynajmowane są na krótkie okresy. Może to być także ciekawa opcja dla właścicieli kilku mieszkań.

Za taką przyjemność trzeba oczywiście zapłacić, jednak standardowa miesięczna opłata wynosi zaledwie od 9 do 12% od zysków z najmu. Jest to zazwyczaj kwota, którą warto poświęcić na takie odciążenie od obowiązków!

Podsumowanie

Samodzielne zarządzanie apartamentem to dobry pomysł, jeśli zajmujemy się wyłącznie najmem długoterminowym. W przypadku oferowania swojego mieszkania także na krótsze okresy, warto zdecydować się na korzystanie z usług agencji, która zajmie się wszelkimi aspektami przedsięwzięcia.

Artykul opublikowany: 2018-11-19 / w dziale: Inwestowanie