Czym jest niwelator optyczny i kiedy się go wykorzystuje?

2022-12-30

Niwelator optyczny to podstawowe wyposażenie wszędzie tam, gdzie przeprowadza się prace budowlane, aranżacyjne, a także remontowe. Choć wygląda niepozornie, z jego pomocą możemy precyzyjnie wyznaczyć różnicę wysokości pomiędzy badanymi punktami. Czym dokładnie jest to urządzenie i kto najczęściej z niego korzysta? Na co zwrócić uwagę, gdy planujemy zakup niwelatora dla siebie?

Czym jest niwelator optyczny i kiedy się go wykorzystuje?

Czym jest niwelator optyczny?

Choć nie jest to urządzenie dużych rozmiarów, niwelator optyczny to jeden z najbardziej niezbędnych sprzętów na budowie. Za jego pomocą możemy zmierzyć różnicę wysokości pomiędzy dwoma punktami, co umożliwia precyzyjne stawianie wielu różnych konstrukcji. Do najważniejszych elementów jego konstrukcji należą:

  • luneta: powiększenie lunety ma duże znaczenie przy mierzeniu punktów pomiarowych;
  • kompensator: koryguje przebieg wiązki światła wpadającej do lunety, co zapewnia dokładniejszy wynik;
  • śruby poziomujące: z ich pomocą możemy precyzyjnie ustawić urządzenie względem gruntu oraz obiektów, z których zamierzamy zdjąć pomiary;
  • libelia pudełkowa: wypełnia ją ciecz w której znajduje się pęcherzyk powietrza. Działa na podobnej zasadzie, jak poziomica i umożliwia precyzyjne wypoziomowanie niwelatora przed rozpoczęciem pomiarów.

 

Jakie zastosowanie mają niwelatory optyczne?

Niwelatory służą przede wszystkim do mierzenia różnicy wysokości pomiędzy dwoma punktami. Dzięki temu możliwe jest bardzo dokładne wykonywanie prac budowlanych, ale także remontów czy aranżacji w ogrodzie. W swojej codziennej pracy wykorzystują go przede wszystkim geodeci oraz budowlańcy. Aby niwelator optyczny leica spełniał swoje zadanie, musi zostać umieszczony na statywie, a odczyt muszą prowadzić dwie osoby. Dodatkowym sprzętem, z którym pracuje się przy użyciu elementów optycznych niwelatora jest także łata niwelacyjna, która zapewnia wysoką dokładność wyniku. Więcej na ten temat dowiesz się na stronie Norwit.pl.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie niwelatora optycznego?

Wybierając niwelator optyczny do pracy należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy będzie on pasował do statywu i innych elementów zestawu pomiarowego, które już posiadamy. W wyborze niwelatora pomocne będzie także określenie takich parametrów, jak powiększenie, laser, średnica obiektywu, odporność na warunki panujące na budowie czy też prostota użytkowania.

Artykul opublikowany: 2022-12-30 / w dziale: Budownictwo