Czym są nawiewniki okienne i czy warto je montować?

2020-12-01

W ostatnich latach obserwujemy wciąż obniżającą się jakość otaczającego nas powietrza - jego zanieczyszczenie jest poważnym problemem i zagrożeniem dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. O ile na zewnątrz możemy używać maseczek antysmogowych, o tyle trudno spędzać w nich czas również w domu. Skutecznym, bezpiecznym i, co równie ważne, niedrogim rozwiązaniem tych problemów jest montaż nawiewników okiennych z filtrem powietrza. Dzięki nim do pomieszczeń w naszych domach i mieszkaniach nie przedostaną się zanieczyszczenia powietrza z zewnątrz. Zobacz, dlaczego warto zamontować nawiewniki okienne, niezależnie od tego, czy mieszkasz w wielkiej aglomeracji, czy też na wsi. Czym jest i jakie funkcje spełnia nawiewnik okienny. Oto informacje, które trzeba znać.

Czym są nawiewniki okienne i czy warto je montować?

Nawiewniki okienne - co to jest?

Nawiewniki okienne to niewielkich rozmiarów urządzenia mechaniczne. Montuje się je na dwa sposoby - w szczelinie wykonanej w górnej części ramy okna albo też pomiędzy górną częścią ramy okna a nadprożem (w takim przypadku nie ma konieczności frezowania szczeliny w ramie). Pamiętajmy jednak: Aby działały one prawidłowo, montaż nawiewników okiennych powinien być wykonany przez autoryzowanego przez producenta montażystę.

Nawiewniki mają za zadanie zapewnić nam dopływ powietrza z zewnątrz, a niektóre modele umożliwiają również jego oczyszczenie ze szkodliwych cząstek. O skuteczności filtracji będzie decydował rodzaj zastosowanego filtra. Nawiewniki powietrza mogą być również wyposażone w dodatkowe tłumiki akustyczne. Wspomniane modele zapewniają tłumienie akustyczne na poziomie nawet do 48 dB.

Co istotne, nawiewniki mogą być stosowane niemal przy każdym rodzaju wentylacji - zarówno wentylacji grawitacyjnej, jak i mechanicznej wywiewnej i hybrydowej.

okno

Dlaczego warto mieć nawiewniki okienne?

Przede wszystkim nawiewniki zapewniają stały dopływ powietrza z zewnątrz, umożliwiając tym samym poprawne działanie wentylacji. Bez wentylacji z czasem w powietrzu mogą gromadzić się nadmierne ilości substancji szkodliwych takich jak: dwutlenek węgla, gazy czy toksycznych związków, powstające w wyniku parowania powierzchni. Brak lub nieprawidłowo działająca wentylacja to także problem z zawilgoceniem ścian oraz rozwojem grzybów i pleśni.

Kolejnym argumentem przemawiającym za nawiewnikami jest bardzo wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza. Obecnie problem ten nie dotyczy już wyłącznie mieszkańców wielkich miast lub osób żyjących w niewielkich odległościach od zakładów przemysłowych. Także osoby mieszkające na wsi nie mogą cieszyć się czystym powietrzem. Nawiewniki wyposażone w filtr antysmogowy i antyalergiczny potrafią skutecznie oczyścić powietrze docierające do naszych mieszkań i domów.

Niektóre nawiewniki okienne tłumią także hałas, a tego w naszym otoczeniu nie brakuje. Ruchliwe ulice, bliska odległość od popularnych pubów, zakłady przemysłowe, a nawet rolnicy uprawiający swoje pola po zmroku - potrafią skutecznie uniemożliwić nam codzienne funkcjonowanie i odpoczynek nocny.

Mamy więc jedno urządzenie, mały i dyskretny nawiewnik okienny, który pomoże nam skutecznie pozbyć się kilku problemów równocześnie - problemów z wentylacją, hałasu oraz zanieczyszczeń powietrza.

Rodzaje nawiewników

Producenci oferują nam aż trzy typy nawiewników:

  • nawiewniki okienne ciśnieniowe - dopływ powietrza regulowany jest automatycznie. Sterowanie opiera się o na różnicy ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz budynku. Dużą zaletą tego modelu jest zmniejszenie przepustowości nawiewnika pod wpływem silnych podmuchów wiatru. Dzięki temu użytkownicy pomieszczenia nie odczuwają powiewów zimnego strumienia powietrza, które mogłyby wywołać dyskomfort;
  • nawiewniki okienne higrosterowane - posiadają wbudowany higrometr a regulacja uzależniona jest od wilgotności powietrza wewnątrz. Higrometr mierzy poziom wilgotności względnej i reguluje przepływem powietrza do pomieszczeń;
  • nawiewniki dwusystemowe - łączy w sobie obydwa wyżej wymienione rozwiązania - sterowane są zarówno różnicą ciśnień, jak i dzięki wilgotności względnej w pomieszczeniu.

Każdy z wymienionych rodzajów nawiewników okiennych oferuje nam możliwość sterowania ręcznego, dzięki czemu do pomieszczeń trafia taka ilość powietrza, która jest dla nas komfortowa. Ich obsługa ręczna jest banalnie prosta i właściwie intuicyjna.

Kilka słów o montażu nawiewników okiennych

Głównym zadaniem, które ma do spełnienia nawiewnik, jest zapewnienie stałego dopływu czystego, świeżego powietrza do naszych mieszkań i domów. Ale do ich zalet zaliczyć także należy bardzo dobre tłumienie dźwięków płynących z zewnątrz, co jest szczególnie istotne w przypadku rodzin z małymi dziećmi albo osób, które mieszkają w hałaśliwych okolicach.

Nawiewniki powinny więc znajdować się w każdym pomieszczeniu w domu - poza łazienką - tak, aby zapewniony był stały dopływ świeżego powietrza. Ich ilość będzie uzależniona od sumy strumieni powietrza, usuwanych z kuchni, łazienki i pomieszczeń bezokiennych.

Liczbę nawiewników należy wyliczyć indywidualnie dla każdego przypadku i zależy ona od sumy strumieni powietrza usuwanych z poszczególnych pomieszczeń. 

Strumienie powietrza z poszczególnych pomieszczeń powinny wynosić przy najmniej:

  • 70 m3/h – dla kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchnię gazową lub węglową
  • 30 m3/h – dla kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchnię elektryczną w mieszkaniu zamieszkałym przez 3 lokatorów
  • 50 m3/h – dla kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchnię elektryczną w mieszkaniu zamieszkałym przez więcej niż 3 lokatorów
  • 50 m3/h – dla kuchni bez okna zewnętrznego lub dla wnęki kuchennej, wyposażonej w kuchnię elektryczną
  • 50 m3/h – dla łazienki
  • 30 m3/h – dla oddzielnego ustępu

Znając sumaryczny strumień odprowadzanego powietrza, wystarczy podzielić go przez przepływ pojedynczego nawiewnika i zaokrąglić wynik w górę. 

Montaż nawiewników w oknach osadzonych w przegrodach odbywa się poprzez wyfrezowanie otworu w górnej części okna - drewnianego lub plastikowego. W przypadku okien aluminiowych frezowanie powinno zostać wykonane na etapie produkcji, ponieważ późniejszy montaż jest znacznie utrudniony.

Należy pamiętać, że miejsce montażu powinno znajdować się nie mniej niż 1,8 metry nad powierzchnią podłogi. Instalacja jednego urządzenia doświadczonemu fachowcowi nie powinna zająć więcej niż 20 minut.

Jeżeli okna nie są jeszcze wstawione w ścianę, warto rozważyć montaż specjalnych nawiewników, które nie wymagają frezowania szczelin. Między górną ramą okna a nadprożem umieszcza się elastyczny kanał łączący czerpnię z regulatorem. Dzięki takiemu rozwiązaniu okno zachowuje gwarantowane przez producenta parametry.

Czy warto montować nawiewniki?

Nawiewniki stanowią niezbędny element niemal każdej wentylacji - zwłaszcza teraz, kiedy nasze mieszkania są coraz szczelniejsze. Bez nich wymiana powietrza byłaby niemal niemożliwa, co w dłuższej perspektywie przyczynić się może do pogorszenia naszego samopoczucia i zdrowia. Warto też zainteresować się nawiewnikami z filtrem antysmogowym - który oczyszcza napływające powietrze - jak i modelami z tłumikiem akustycznym.

Artykul opublikowany: 2020-12-01 / w dziale: Aranżacja wnętrz