Fotowoltaika dla domu - ekologiczny trend na tani prąd

2020-12-17

Tani prąd i jednoczesna możliwość zażegnania kryzysu ekologicznego dzięki inwestycji w odnawialne źródła energii błyskawicznie zyskały na popularności. W Polsce bardzo powszechny stał się trend na montowanie paneli fotowoltaicznych na dachach domów, dzięki dofinansowaniom do inwestycji w tanie źródło energii. Co zrobić, aby uzyskać dofinansowanie, oraz jak sprawdzić, czy opłaca nam się montaż instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika dla domu - ekologiczny trend na tani prąd

Warunki do montażu instalacji fotowoltaicznej 

Zanim zainwestujemy w całą instalację dla naszego domu, musimy wiedzieć, że nie zawsze będzie to dla nas opłacalne rozwiązanie. Sprawdźmy najpierw, czy nasz dom spełnia w ogóle warunki do montażu. Nasz dach nie może być zacieniony przez sąsiadujące obiekty. W przeciwnym razie nasza instalacja nie będzie działać jak trzeba. Dach musi być nasłoneczniony, a jego konstrukcja umożliwić montaż paneli pod odpowiednim kątem do światła słonecznego. Biorąc to pod uwagę, rozważmy, czy będzie konieczne przebudowanie naszego dachu i czy nie narazi nas to na o wiele większe koszty inwestycji, niż planowaliśmy. Do montażu konieczne będzie specjalne okablowanie i stelaże, które muszą mieć odpowiedni grunt.

Fotowoltaika Poznań

Rodzaj instalacji fotwoltaicznej

Podczas wyboru instalacji ważne jest rozstrzygnięcie, czy stawiamy na całkowitą niezależność energetyczną, czy chcemy wybrać bardziej powszechne rozwiązanie, jakim jest podłączenie do publicznej sieci energetycznej. W przypadku gospodarstw domowych polecana jest instalacja on-grid, która podłączona do sieci daje nam możliwość odsyłania i pobierania w razie potrzeby wygenerowanych przez naszą instalację nadwyżek energii. Ten system nazywa się net-metering i jest opłacalny, jeśli moc naszej instalacji zostanie dobrana odpowiednio do naszych potrzeb energetycznych.

Niezależność energetyczną gwarantują droższe instalacje typu off-grid. Wymagają one specjalnych akumulatorów, w których gromadzona jest wyprodukowana przez instalację energia. Niestety w przypadku, gdy zasoby się wyczerpią, będziemy całkowicie odcięci od prądu. Z tego powodu poleca się instalacje off-grid jako zapasowe źródło energii lub dla domków letniskowych.

../media/art/311/pvsunergo1.png

Audyt fotowoltaiczny

Aby ustalić, czy nasze gospodarstwo domowe spełnia warunki do montażu instalacji, oraz określić jakiego rodzaju instalacja spełni nasze potrzeby, bardzo ważne jest przeprowadzenie audytu fotowoltaicznego. Specjaliści zajmujący się projektowaniem, montażem i serwisem fotowoltaiki przeprowadzają takie audyty, aby określić, jakie jest nasze roczne zapotrzebowanie na prąd. Dzięki tej wiedzy są w stanie obliczyć moc i wielkość instalacji dla naszego domu, a także oszacować wszystkie koszty związane z inwestycją i montażem. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie: https://sunergo.pl/blog/montaz-instalacji-fotowoltaicznej/.

../media/art/311/panelesloneczne.png

Opłacalność i dofinansowania do fotowoltaiki

Audyt fotowoltaiczny jest wymagany do złożenia wniosku o dofinansowanie na inwestycję i montaż fotowoltaiki. Więcej o dofinansowaniach do fotowoltaiki, pomp ciepła i systemów rekuperacji przeczytasz tu. Dzięki programom takim jak Mój Prąd, w niespełna rok powstało ponad 100 000 instalacji na dachach budynków w Polsce. Dzięki temu programowi można zaoszczędzić 5000 zł, a także uzyskać ulgę termomodernizacyjną (odliczenie fotowoltaiki od podatku). W ten sposób inwestycja w fotowoltaikę znacznie szybciej się spłaca.

Koszt instalacji fotowoltaicznej zależy od mocy instalacji i dofinansowania, z jakiego skorzystamy. Ogromny wpływ na opłacalność fotowoltaiki ma firma, z której usług zdecydujemy się skorzystać. Dobrej jakości panele mogą osiągnąć gwarancję do 50 lat, o ile zadbamy o ich regularną konserwację. Jeżeli audyt został przeprowadzony prawidłowo, nasze panele mając dostęp do promieni słonecznych przez cały rok, wygenerują prąd praktycznie na cały ten czas, a my możemy cieszyć się niskimi rachunkami.

Artykul opublikowany: 2020-12-17 / w dziale: Aranżacja wnętrz