Fotowoltaika dla domu

2019-07-16

Pozyskiwanie energii z tradycyjnych źródeł energii staje się coraz kosztowniejsze. Dodatkowo konwencjonalne źródła wpływają na wzrost zanieczyszczenia powietrza. Tym sposobem poszukuje się alternatyw, które będą ekologiczne, ale i pozwolą ograniczać koszty. Jedną z opcji pozyskiwania prądu dla domu jest wykorzystanie energii słonecznej, między innymi za pomocą fotowoltaiki. Czym jest fotowoltaika? Jak prawidłowo dobrać instalacje tego typu dla swojego domu? Jakie zalety i wady związane są z fotowoltaiką?

Fotowoltaika dla domu

Czym jest fotowoltaika?

Przetworzenie energii słonecznej na energię elektrycznej, przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego, to najprostsza opisanie tego, czym jest fotowoltaika. Staje się coraz popularniejsza z przyczyn ekologicznych, ale i również praktycznych. Prawie wszędzie jest dostęp do promieniowania słonecznego, więc nie ma problemów z generowaniem energii elektrycznej.

Za zamianę energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną odpowiadają panele fotowoltaiczne. Następnie zestaw fotowoltaiczny, przyłączony do domowej instalacji elektrycznej, dostarczy tak wygenerowany prąd do wykorzystania na własny użytek.

Przeczytaj więcej o fotowoltaice dla domu --> KLIK

Fotowoltaika wykorzystywana w domach

Chcąc korzystać z fotowoltaiki dla celów prywatnych, należy zamontować panele. Można to zrobić na dachu budynku lub na działce. Co ważne, montaż paneli fotowoltaicznych nie wymaga przeprowadzania zmian w instalacji elektrycznej budynku. Panele posiadają tzw. ogniwa fotowoltaiczne i to w nich, pod wpływem promieni słonecznych, zachodzi efekt fotowoltaiczny. Dzięki temu powstaje prąd stały, który następnie, przy pomocy falownika, zostaje przekształcony w prąd przemienny. Prąd ten zaczyna zasilać urządzenia elektryczne. Trzeba tutaj podkreślić, że wygenerowana w ten sposób energia elektryczna będzie w pierwszej kolejności zasilała domową instalację. Dopiero kiedy jej zabraknie, urządzenia będą korzystały z prądu sieciowego. Jeżeli panele fotowoltaiczne będą generowały więcej energii elektrycznej, niż wymaga tego zapotrzebowanie, to nadwyżki mogą zostać wykorzystane dwojako. Opcja magazynowania i wykorzystania nadwyżki w okresach, kiedy produkcja jest na niskim poziomie. Opcja wysyłki prądu do sieci energetycznej, co przyczynia się do korzystniejszych rozliczeń z zakładem energetycznym.

Fotowoltaika

Rodzaje instalacji fotowoltaicznych

Wybierając odpowiednie instalacje fotowoltaiczne dla domu, należy poznać ich rodzaje. Mianowicie występują instalacje On-Grid, Off-Grid oraz hybrydowe.

  • Instalacje On-grid obecnie najlepiej sprawdzają się w polskich warunkach. Jest to instalacja włączona do sieci. Pozwala to magazynować wyprodukowane nadwyżki, które zostaną wykorzystane w przyszłości.
  • Instalacje Off-grid nie są podłączone do sieci, a powstałe nadwyżki są magazynowane w akumulatorach. Tego typu instalacja sprawdza się tam, gdzie są problemy z podłączeniem do sieci energetycznej, jest przestarzała infrastruktura.
  • Instalacje hybrydowe, czyli dwa w jednym, mianowicie połączenie instalacji off-grid oraz on-grid.

Jak wybierać instalacje fotowoltaiczne do celów domowych?

Wiele elementów decyduje o tym, jakiego rodzaju instalacja zostanie wybrana w przypadku konkretnego domu.

Na pewno ważne będzie zapotrzebowanie energetyczne domu. Zbyt mała instalacja, która nie pokryje potrzeb domostwa, to wyrzucenie pieniędzy w błoto. Ale jak wyliczyć potrzeby energetyczne danego gospodarstwa domowego? Podczas budowy domu, o pomoc w przeprowadzeniu wyliczeń należy prosić specjalistów, zajmujących się instalacjami fotowoltaicznymi. Kiedy zaś w danym miejscu żyje się od wielu lat, to wystarczy przeanalizować rachunki za prąd. Dokładnie z nich wynika, ile prądu zużywa się w cyklu rocznym.

Kolejnym elementem, który może zdecydować o montażu lub nie instalacji fotowoltaicznej, będzie posiadana na nią powierzchnia. W większości przypadków montaż następuje na dachu, ale w pewnych sytuacjach możliwe jest również osadzenie paneli na gruncie, za pomocą specjalnych konstrukcji. Posiadany metraż pod instalację, powinien gwarantować skorzystanie z optymalnych rozwiązań fotowoltaiki dla domu.

Rodzaj dachu oraz jego kąt nachylenia to kwestia, która odpowiada za efektywność działania układu fotowoltaicznego. Specjaliści podkreślają, że idealnym kątem nachylenia będzie 35 stopni. Konstrukcja dachowa ma zaś bez problemów podtrzymać odpowiednią ilość paneli.

Strona południowa to najlepsze miejsce na montaż paneli fotowoltaicznych. Wtedy instalacja będzie gwarantowała najlepsze osiągi. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie w montażu paneli, kiedy dach domu jest w kierunku wschód- zachód. Warto jednak w tym miejscu sprawdzić zacienienie dachu. Wysokie drzewa, kominy, to tylko niektóre z elementów, które mogą blokować dostęp promieni słonecznych do instalacji fotowoltaicznych.

Wybór paneli jest bardzo ważny i decydując się na ich zakup, trzeba sprawdzić wiele aspektów. Czy panele są wytrzymałe, ile posiadają punktów podparcia oraz czy szkło użyte do ich produkcji jest hartowane? Ile każdy z paneli posiada elektrod? Ich ilość ma decydujące znaczenie przy wydajności. Jaką moc posiadają panele i czy cały zestaw będzie bez problemów generował założone wcześniej ilości energii elektrycznej.

Dowiedz się więcej: 3sgroup.pl/oferta/dla-domu

Ile kosztuje dobrej jakości układ fotowoltaiczny?

Zakup oraz montaż układu fotowoltaicznego wiąże się z określonymi kosztami. Co prawda z każdym rokiem ceny fotowoltaiki spadają, to jednak trzeba się nastawić, że koszt instalacji na 1kW waha się w granicach 6-7 tys. zł. Decydując się na zakup układu o mocy 4kW, trzeba więc wydać około 24-28 tys. zł. W cenie instalacji fotowoltaiki wliczony jest projekt, zakup fotoogniw, osprzętu elektrycznego oraz systemu montażowego. Nadmienić należy, że instalacja w ogrodzie, zamiast na dachu, będzie droższa. Wynika to z wyższych kosztów konstrukcyjnych.

Korzyści ze stosowania instalacji fotowoltaicznych w domach

Posiadanie paneli fotowoltaicznych gwarantuje wiele korzyści. Mowa tutaj o zaletach ekologicznych, jak i ekonomicznych.

Kluczową korzyścią jest możliwość wytwarzania samodzielnie prądu z promieni słonecznych. Dobrze dobrany układ fotowoltaiczny zagwarantuje generowanie prądu w ilościach potrzebnych do zaspokojenia potrzeb domu. Nadwyżki wytworzonego prądu mogą zostać odebrane z sieci, co daje korzystne rozliczenia z dostawcami energii elektrycznej. Zastosowanie nowoczesnych i dobrej jakości instalacji fotowoltaicznych całkowicie uniezależnia od dostawców prądu, a dokładniej od podwyżek cen. Od tego roku na osoby kupujące i montujące instalacje fotowoltaiczne czekają ulgi podatkowe. Maksymalne odpisy od podatku dochodowego mogą wynosić aż 53 tys. zł.

Patrząc pod kątem korzyści ekologicznych, jakie daje stosowanie instalacji fotowoltaicznych w domach, należy zwrócić uwagę na niekończące się źródła energii. Raczej w ciągu kilku dekad nie zabraknie energii słonecznej, czego nie można powiedzieć o np. paliwach kopalnianych. Naturalnie energia pozyskiwania z promieni słonecznych nie generuje zanieczyszczeń, nie wpływa negatywnie na środowisko. Panele, w przeciwieństwie do np. turbin wiatrowych, nie generują hałasu. Dlatego bez problemów można je montować w dużych skupiskach miejskich.

Wady fotowoltaiki dla domów

Oprócz licznych korzyści należy mieć świadomość, że fotowoltaika to również wady. Nie ma przecież na świecie technologii, która byłaby by ich pozbawiona. Największą wadą jest uzależnienie instalacji od promieni słonecznych. Miesiące zimowe, jesienne, krótka ilość godzin słonecznych, wpływa na mniejszą produkcję prądu. Instalacja oczywiście może generować energię elektryczną tylko w ciągu dnia. Fotowoltaika nie może być wszędzie zamontowana. Optymalnie wydajny układ wymaga posiadania odpowiedniej przestrzeni, na dachu bądź w ogrodzie.

Artykul opublikowany: 2019-07-16 / w dziale: Inwestowanie