Fotowoltaika dla firm – najważniejsze informacje

2019-12-11

Fotowoltaika i inne technologie pozwalające na korzystanie z odnawialnych źródeł energii stają się coraz bardziej opłacalne. Również dla przedsiębiorcy, w przypadku których takie pozyskiwanie energii nie jest głównym przedmiotem prowadzonej działalności. Na jakie udogodnienia mogą liczyć firmy chcące skorzystać z fotowoltaiki?

Fotowoltaika dla firm – najważniejsze informacje

Dlaczego przedsiębiorcy powinni zainteresować się możliwością samodzielnego wytwarzania energii elektrycznej?

Wymieniając zalety, jakie ma fotowoltaika, przede wszystkim podaje się ochronę środowiska. W wielu przypadkach to właśnie przedsiębiorstwa, szczególnie produkcyjne, uwalniają do atmosfery wiele zanieczyszczeń. Przyczynia się to do tworzenia smogu. Jednak ekologia to nie jedyna kwestia wpływająca na zwiększenie zainteresowania przedsiębiorców instalacjami fotowoltaicznymi.

Warto wskazać również na fakt, że inwestycja w panele fotowoltaiczne to obecnie bardzo dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców. Sama inwestycja zwraca się stosunkowo szybko i pozwala na znaczną optymalizację kosztów związanych z utrzymaniem lokalu, w jakim prowadzi się działalność. Pozwala to przerzucić środki do tej pory przeznaczone na opłaty za energię elektryczną na inne cele, np. na inwestycję w rozwój firmy lub wdrażanie innych rozwiązań umożliwiających dalsze oszczędności.

Jakie udogodnienia czekają na przedsiębiorców, którzy zdecydują się zainwestować w panele fotowoltaiczne?

Temat związany z ochroną klimatyczną jest często poruszany i traktowany coraz poważniej. Dlatego w ciągu ostatnich lat pojawiły się rozwiązania umożliwiające inwestowanie w technologie, które pozwalają na wykorzystywanie źródeł energii odnawialnej. W tym roku przyjęto pakiet zmian nazywany zbiorczo projektem „Energia Plus”. Jednym z jego elementów jest program „Pakiet Prosumencki”, skierowany przede wszystkim do przedsiębiorców, którzy chcą zainwestować w fotowoltaikę, a ten sposób wytwarzania energii elektrycznej nie jest i nie będzie głównym przedmiotem ich działalności. Istnieje też ograniczenie związane z wielkością instalacji fotowoltaicznej. Przywileje opisane w programie dotyczą mikroinstalacji, których moc nie przekracza 50 kW. Według zapisów programu taki przedsiębiorca zostaje uznany za prosumenta. Jeżeli wyprodukuje więcej prądu, niż zużywa na bieżąco, może ją przesłać do sieci. Jeśli później zajdzie taka potrzeba, będzie mógł z niej skorzystać.

Dla bardzo małych firm dużym udogodnieniem może okazać się brak konieczności przygotowania projektów budowlanych dla instalacji, których moc nie przekracza 6,5 kW. Jak się okazuje, instalacje tego typu na potrzeby małych przedsiębiorstw mogą powstawać również na terenach, które w planie zagospodarowania przestrzeni nie mają przeznaczenia produkcyjnego.

Łatwiejsze ma być także rozliczanie energii. Planowane jest też wydłużenie cyklu rozliczeniowego, co korzystnie wpłynie na możliwość wykorzystywania wytwarzanej przez firmę energii.

Artykul opublikowany: 2019-12-11 / w dziale: Porady