Ile kosztuje okresowy serwis klimatyzacji?

2021-01-29

Obecnie klimatyzacja coraz częściej gości w domach. Niestety nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo ważny jest serwis oraz przegląd klimatyzacji. Szczególnie wiosna powinna być dla nas czasem, kiedy chętnie podejmiemy się sprawdzenia stanu kładu klimatyzacji w naszym mieszkaniu. Chyba każdy z nas lubi jeśli warunki panujące w domu można określić jako przyjemne. Jednak jest to możliwe tylko wtedy, gdy klimatyzacja jest sprawna i wydajna. Jeśli zaniedbamy ten aspekt, w mieszkaniu może pojawić się brzydki zapach, dodatkowo spowoduje to uwalnianie do powietrza grzybów i zanieczyszczeń.

Ile kosztuje okresowy serwis klimatyzacji?

Jak zadbać o klimatyzację?

Aby nasza klimatyzacja nie wymagała częstych napraw, powinniśmy zadbać o to, aby dość często jej używać. Czynnik chłodzący, który znajduje się w jej układzie, sam w sobie posiada środki, które smarują i konserwują. Z tego powodu jeśli nie używamy klimatyzacji przez długi czas, na przykład z powodu mroźnej zimy, mechanizmy, których zadaniem jest chłodzenie, mogą ulec zepsuciu. 

Klimatyzacja zimą?

Jeśli zaniedbamy używanie klimatyzacji w okresie zimowym, może to spowodować, że dodatki smarne znajdujące się w czynniku chłodzącym nie będą dalej spełniać swojej funkcji. Jest to powodem szybszego zużycia gumowych uszczelnień i wystąpienia nieszczelności. To z kolei prowadzi do uciekania czynnika chłodzącego, co może nas kosztować nawet kilkaset złotych. Z tego powodu nawet jeśli na zewnątrz jest mróz, warto, choć na krótko włączyć klimatyzację. Specjaliści zalecają, aby zabieg ten powtórzyć przynajmniej raz na dwa tygodnie i pozwolić jej pochodzić przez kilka minut.  

Przegląd klimatyzacji 

Pomimo prawidłowego użytkowania klimatyzacji, do prawidłowego działania zalecane jest wykonanie przeglądu, przynajmniej raz w roku. Optymalną porą na tego typu zabieg jest wiosna. Temperatury nie powodują, że używamy klimatyzacji do chłodzenia na co dzień, a kolejki w serwisach też nie są duże. Aby więc dokonać przeglądu klimatyzacji, musimy umówić się z serwisem wykonującym tę usługę. 

Kontrola a serwis układu klimatyzacji 

Sama kontrola to jedynie sprawdzenie, czy poprawne jest ciśnienie oraz działanie klimatyzacji. Jeżeli przegląd wyjdzie prawidłowo, nie trzeba wymieniać czynnika roboczego. Zalecana jest jedynie wymiana filtra kabinowego oraz czyszczenia wewnątrz klimatyzacji, czyli odgrzybienie. Pod pojęciem serwis rozumiemy podjęcie prac przy klimatyzacji takie jak wymiana czynnika, czy innych elementów. O ile przegląd klimatyzacji powinno wykonywać się co roku, o tyle serwis dużo rzadziej jeśli tylko prowadzona jest prawidłowa eksploatacja klimatyzacji. 

Kompleksowy serwis klimatyzacji to już wiele czynności, co wiąże się z wyższą ceną, jednak daje nam gwarancję tego, że z układem klimatyzacji wszystko jest w jak najlepszym porządku. Jeśli nasza klimatyzacja ma dopiero kilka lat, możemy pozwolić sobie na to, aby poprzestać na samych podstawowych czynnościach przeglądowych. Jednak jeśli nasz klimatyzator jest starszy powinniśmy przeprowadzić kompleksowy serwis klimatyzacji. 

Artykul opublikowany: 2021-01-29 / w dziale: Porady