Ile za wynajem mieszkania w dużym mieście?

2018-08-10

Rynek najmu cieszy się ogromną popularnością wśród inwestorów. Coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania, które zostanie od razu przeznaczone pod najem. Nie dziwi taka sytuacja, wszak średnia rentowność netto na rynku najmu w dużych miastach to 5,35%. Co istotne, popyt na tym rynku jest ogromny i nie wydaje się, aby nagle miał zmaleć.

Ile za wynajem mieszkania w dużym mieście?

Według specjalistów, rynek najmu w naszym kraju wciąż nie jest na najwyższym poziomie. Obecnie jego nasycenie wylicza się na niecałe 70%. Równocześnie przykładowo w roku ubiegłym na rynku znalazło się ponad 20 tysięcy nowych mieszkań pod najem. Sytuacja taka sprawia, że ceny najmu systematycznie idą w górę.

 

Średnie ceny najmu mieszkań w dużych miastach

Decydując się na wynajem mieszkania w jednym z większych polskich miast, należy liczyć się ze sporym wydatkiem.

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania pod najem

miasto

cena metr²

Warszawa

54,54 zł

Gdańsk

51,30 zł

Wrocław

40,85 zł

Kraków

40,19 zł

Poznań

34,18 zł

Łódź

30,36 zł

Tradycyjnie najdrożej jest w Warszawie, gdzie za metr przyjdzie zapłacić 54,54 zł. Nie może to dziwić, wszak mamy do czynienia ze stolicą. Miasto gwarantuje najlepsze perspektywy na rynku pracy, praktycznie w każdej dziedzinie. Powyżej 50 zł za metr kwadratowy trzeba będzie zapłacić również w Gdańsku. Ceny w tym nadmorskim mieście systematycznie rosną, co jest pokłosiem specyfiki tego miasta. Oprócz korzystnych uwarunkowań związanych z rynkiem pracy w trójmieście coraz więcej mieszkań przygotowanych jest pod najem krótkoterminowy. Stale zwiększająca się ilość turystów przybywających do Gdańska i do tego szukająca lokali mieszkalnych blisko centrum.

W miastach takich jak Kraków oraz Wrocław ceny najmu oscylują w okolicach 40 zł za metr kwadratowy. Są to dość atrakcyjne ceny, zważywszy na to, co się dzieje na trójmiejskim i warszawskim rynku najmu mieszkań. A przecież zarówno we Wrocławiu, jak i w Krakowie są liczne perspektywy związane z szukaniem pracy czy też przybyciem do tych miast celem rozpoczęcia nauki na jednej z wielu uczelni.

Cena metra kwadratowego mieszania pod wynajem w Poznaniu to jedynie 34,18 zł, a w Łodzi 30,36 zł. Dlatego też wynajem mieszkania w tych miastach nie będzie stanowił dużego obciążenia domowego budżetu. 

 

Gdzie najdrożej, gdzie najtaniej

Wybierając się na dłużej do jednego z większych polskich miast i poszukując idealnego, nowego mieszkania na wynajem, należy zorientować się w stawkach czynszowych. Bo to, że średnia cena metra w Warszawie wynosi 54,54 zł, nie musi oznaczać, że wynajęcie 30-metrowego mieszkania będzie kosztowało ponad 1500 zł. Jak kształtują się ceny w konkretnych dzielnicach dużych polskich miast?

 

WARSZAWA

Decydując się na zamieszkanie w Warszawie, można spodziewać się ogromnego rozrzutu cenowego, gdy mowa o nowych mieszkaniach przygotowanych pod najem. Wynika to oczywiście z faktu, że stolica położona jest na dużym obszarze i dlatego im dalej od centrum, tym ciekawsze okazje cenowe można znaleźć. Szukając mieszkania do wynajęcia w centrum Warszawy lub okolicach (np. na Woli czy Pradze), trzeba liczyć się z faktem, że mieszkanie 2-pokojowe będzie kosztowało około 2500 zł. Taniej przyjdzie zapłacić tylko za tzw. kawalerkę, gdzie miesięczna opłata za wynajem może zamknąć się w kwocie 1880 zł. Oddalając się od centrum, należy brać pod uwagę, że atrakcyjniejsze są dzielnice po lewej stronie Wisły. Ursus, Bielany, Wilanów czy Bemowo to miejsca, w których wynajem jest droższy, niż na prawym brzegu Wisły, czyli na Białołęce czy na Targówku. Ościenne dzielnice lewobrzeżne to możliwość wynajmu mieszkania dwu pokojowego w cenie około 2100 zł. Podobne mieszkanie w ościennych dzielnicach prawobrzeżnych będzie kosztowało niecałe 2000 zł. Większe różnice w cenach widoczne są przy ofertach na najmniejsze mieszkania. 1 pokojowe mieszkanie na prawym brzegu Wisły można znaleźć już za około 1200-1300 zł. Szukając czegoś małego po lewej stronie Wisły, trzeba miesięcznie przygotować na wynajem 1650 zł.

 

GDAŃSK

Rynek najmu mieszkań w Gdańsku to przewaga ofert na małe lokale. Najczęściej po opcję wynajmu sięgają studenci, osoby przybywające do trójmiasta za pracą, przez co niepotrzebny im jest zbyt duży metraż. Jak w mieście nad Motławą kształtują się średnio ceny wynajmu?

Niczym dziwnym nie jest, że najdrożej jest w centrum, okolicach Starego Miasta, a także w dzielnicy Wrzeszcz. Przykładowo na Starym Mieście należy zapłacić za wynajem kawalerki około 1400 zł. Śródmieście, oddalone kilka, kilkanaście minut spacerem od Starego Miasta, oferuje kawalerki o 100-200 zł tańsze. Im dalej od centrum, tym taniej. 1000 zł za miesiąc wynajmu kawalerki w dzielnicach oddalonych od centrum o około 20-30 minut jazdy komunikacją miejską. Natomiast w dzielnicach peryferyjnych istnieje możliwość wynajmu kawalerki już za 800 zł.

Szukając mieszkania dla rodziny, mającego około 45 metrów kwadratowych powierzchni, należy spodziewać się różnic w cenach. Tego typu mieszkanie we Wrzeszczu, czyli niezwykle atrakcyjnej pod wieloma względami dzielnicy, będzie mogło kosztować nawet 2200 zł miesięcznie. Wybierając dzielnice oddalone od centrum i Wrzeszcza o około 10 km (np. Ujeścisko czy Orunia Górna), za podobny standard trzeba będzie każdego miesiąca wykładać około 1500 zł.

 

WROCŁAW

Wrocław to miasto, w którym różnice cenowe związane z wynajem mieszkań, nie są aż tak widoczne, gdy mowa o różnych dzielnicach. Najbardziej popularne mieszkania 2 pokojowe, mają niewielkie różnice w cenach, gdyż dla przykładu wynajem takiego lokalu w Śródmieściu czy na Starym Mieście, będzie wymagał comiesięcznej opłaty w granicach 2000-2100 zł. Decydując się na takie dzielnice jak Krzyki, Fabryczna czy Psie Pole, miesięcznie trzeba płacić w okolicach 1900 zł. Większa rozpiętość cenowa jest widoczna przy dużych mieszkaniach pod najem. Te mające po 3 pokoje, metraż powyżej 55 metrów, w dzielnicy Stare Miasto kosztują około 3200 zł. Podobny lokal, z tym że na Psim Polu czy dzielnicy Krzyki, można wynająć już za około 2300 zł.

 

KRAKÓW

Tradycyjnie w Krakowie najdrożej jest w Śródmieściu. Kawalerka pod wynajem kosztuje średnio 1700 zł, a większe, dwu pokojowe mieszkanie, to wydatek rzędu 2160 zł. Dla porównania wybór z ofert wynajmu mieszkań w Nowej Hucie sprawi, że za dwa pokoje trzeba będzie miesięcznie zapłacić niecałe 1700 zł, a za kawalerkę „tylko” 1250 zł. To największe różnice cenowe, jeżeli mowa o Krakowie. Decydując się na wynajem czegoś np. na Podgórzu, przyjdzie zapłacić więcej niż w Nowej Hucie, ale i nie aż tak dużo, jak w Śródmieściu.

Artykul opublikowany: 2018-08-10 / w dziale: Finanse