Izolacyjność akustyczna ścian – budujemy cichy mur z betonu komórkowego
Każdy, kto buduje dom, zwraca najczęściej uwagę na izolacyjność termiczną, zapominając tym samym o tym, jak ważna jest izolacyjność akustyczna. Tymczasem to od parametrów akustycznych przegród w mieszkaniu uzależniony będzie komfort jego użytkowania. Zastanawiasz się nad budową domu z betonu komórkowego, ale nie jesteś pewien, czy zda on egzamin? Porzuć wątpliwości! Przekonaj się, że beton komórkowy nadaje się do tego doskonale!

zym właściwie jest izolacyjność akustyczna przegród?
Izolacyjność akustyczna przegród to nic innego jak zdolność do tłumienia dźwięków powietrznych, które przenikają przez przegrody rozdzielające pomieszczenia. W większości jest to uzależnione od masy materiału, z którego konkretna przegroda jest wykonana. Im cięższy materiał, tym lepiej ogranicza on przenikanie tych dźwięków.
Po więcej informacji zapraszamy na: http://termalica.pl/beton-komorkowy/
Parametry akustyczne betonu komórkowego
Mimo że, wydawać by się mogło, iż lekkie i porowate bloczki z betonu komórkowego nie będą najlepszym rozwiązaniem, to prawda jest zupełnie inna. Parametry akustyczne tych bloczków są w zupełności wystarczające, a ponadto spełniają odpowiednie normy w budownictwie. Doskonałym na to dowodem jest wynik badań prowadzonych przez Zakład Akustyki ITB oraz Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Betonowego. Wykazały one, że nawet ściany o grubości 240 mm, wymurowane z bloczków niskiej gęstości (400 kg/m3) spełniają wymagania normowe dotyczące ścian zewnętrznych i to dla budynków stojących w terenie, gdzie poziom hałasu dochodzi za dnia do 65 dB.
Jak zbudować cichą ścianę?
Wewnętrzne ściany z betonu komórkowego najlepiej murować na zaprawę klejową. W tym wypadku bardzo istotne jest to, aby wypełnić zaprawą spoiny poziome oraz pionowe. W trosce o odpowiednie parametry akustyczne należy ułożyć tynk o grubości 15 mm. W ten oto sposób otrzymujemy ściany z bloczków o grubości 25 cm i gęstości 800 kg/m3, których zadaniem jest oddzielenie mieszkania od klatek schodowych i korytarzy. Ściany międzylokalowe z bloczków niższej gęstości muszą mieć z kolei konstrukcję warstwową. Powstają one m.in. z bloczków o grubości 10 cm i 7,5 cm przedzielonych warstwą wełny mineralnej o grubości 5 cm.
Jak udało się udowodnić, ściany z betonu komórkowego to doskonałe rozwiązanie, dlatego też materiał ten jest tak chętnie wykorzystywany w nowoczesnym budownictwie. Wątpliwości rozwiane? W takim razie do dzieła!