Izolacyjność akustyczna ścian – budujemy cichy mur z betonu komórkowego

2019-03-29

Każdy, kto buduje dom, zwraca najczęściej uwagę na izolacyjność termiczną, zapominając tym samym o tym, jak ważna jest izolacyjność akustyczna. Tymczasem to od parametrów akustycznych przegród w mieszkaniu uzależniony będzie komfort jego użytkowania. Zastanawiasz się nad budową domu z betonu komórkowego, ale nie jesteś pewien, czy zda on egzamin? Porzuć wątpliwości! Przekonaj się, że beton komórkowy nadaje się do tego doskonale!

Izolacyjność akustyczna ścian – budujemy cichy mur z betonu komórkowego

zym właściwie jest izolacyjność akustyczna przegród?

Izolacyjność akustyczna przegród to nic innego jak zdolność do tłumienia dźwięków powietrznych, które przenikają przez przegrody rozdzielające pomieszczenia. W większości jest to uzależnione od masy materiału, z którego konkretna przegroda jest wykonana. Im cięższy materiał, tym lepiej ogranicza on przenikanie tych dźwięków.

Po więcej informacji zapraszamy na: http://termalica.pl/beton-komorkowy/

Parametry akustyczne betonu komórkowego

Mimo że, wydawać by się mogło, iż lekkie i porowate bloczki z betonu komórkowego nie będą najlepszym rozwiązaniem, to prawda jest zupełnie inna. Parametry akustyczne tych bloczków są w zupełności wystarczające, a ponadto spełniają odpowiednie normy w budownictwie. Doskonałym na to dowodem jest wynik badań prowadzonych przez Zakład Akustyki ITB oraz Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Betonowego. Wykazały one, że nawet ściany o grubości 240 mm, wymurowane z bloczków niskiej gęstości (400 kg/m3) spełniają wymagania normowe dotyczące ścian zewnętrznych i to dla budynków stojących w terenie, gdzie poziom hałasu dochodzi za dnia do 65 dB.

Izolacyjność akustyczna ścian

Jak zbudować cichą ścianę?

Wewnętrzne ściany z betonu komórkowego najlepiej murować na zaprawę klejową. W tym wypadku bardzo istotne jest to, aby wypełnić zaprawą spoiny poziome oraz pionowe. W trosce o odpowiednie parametry akustyczne należy ułożyć tynk o grubości 15 mm. W ten oto sposób otrzymujemy ściany z bloczków o grubości 25 cm i gęstości 800 kg/m3, których zadaniem jest oddzielenie mieszkania od klatek schodowych i korytarzy. Ściany międzylokalowe z bloczków niższej gęstości muszą mieć z kolei konstrukcję warstwową. Powstają one m.in. z bloczków o grubości 10 cm i 7,5 cm przedzielonych warstwą wełny mineralnej o grubości 5 cm.

Jak udało się udowodnić, ściany z betonu komórkowego to doskonałe rozwiązanie, dlatego też materiał ten jest tak chętnie wykorzystywany w nowoczesnym budownictwie. Wątpliwości rozwiane? W takim razie do dzieła!

Artykul opublikowany: 2019-03-29 / w dziale: Budownictwo