Jak długa musi być drabina na dach?

2021-03-18

Właściwy dobór drabiny zapewnia bezpieczeństwo podczas prac wykonywanych nie tylko w zakładach przemysłowych, ale także w domach jednorodzinnych. Popularną drabiną stanowiącą nieodzowny element budynków mieszkalnych, jest drabina mocowana, która ułatwia dostęp do dachu. W artykule podpowiadamy jakiej długości powinna być drabina na dach.

Jak długa musi być drabina na dach?

Odpowiednia długość drabiny na dach

Praca na wysokości to praca o podwyższonym ryzyku. Szczególnie jeśli musimy dostać się na najwyższy punkt budynku — dach. Do tego celu mogą posłużyć nam dwa rodzaje drabiny — mocowana lub przystawna. Niezależnie od wyboru typu drabiny, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które zapewnią bezpieczeństwo podczas wchodzenia na dach. Jeśli jesteś właścicielem domu, idealna okaże się drabina przystawna. Dzięki temu, że nie jest ona na stałe zamontowana, możesz ustawić ją w każdym miejscu i bezpiecznie wejść na dach. Należy pamiętać o tym, aby po przystawieniu do dachu wystawała ona jeden metr poza jego krawędź. Zapewni to dodatkową stabilizację oraz powierzchnię, na której położysz swoje ręce lub zawiesisz wiadro z narzędziami. Przy pracach na drabinie, ważna jest także odpowiednia ilość stopni. Ostatni bezpieczny szczebel, na którym powinieneś się poruszać, to czwarty od góry. A co z drabinami mocowanymi? Wyróżniamy te z koszem i bez. Stosowane jako jedna z dróg ewakuacyjnych w budynkach przemysłowych, halach i magazynach. Zapewniają komfort wchodzenia i schodzenia, nawet z trudno dostępnych  miejsc. Jeśli budynek ma wysokość więcej niż 3 metry — zastosuj drabinę z koszem. Ma on za zadanie podnosić bezpieczeństwo na jeszcze wyższy poziom i zapobiegać niefortunnym wypadkom. 

Co warto wiedzieć przed zakupem?

Przy wyborze zwróć uwagę na materiał, z którego zostały wykonane drabiny na dach. Najlepsze będą te aluminiowe. Cenione za trwałość, lekkość i wysoką tolerancję na zmienne warunki atmosferyczne. Ten materiał sprawdza się wręcz idealnie w drabinach do dachów. Wybierając drabinę, dla dodatkowego zabezpieczenia, możesz zaopatrzyć się w antypoślizgowe nakładki na stopnie. 


Prace na wysokości należą do szczególnie niebezpiecznych i wymagających. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać drabinę na dach od sprawdzonego producenta. Pamiętaj, aby drabina na dach spełniała wymogi Rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Jeśli poszukujesz odpowiedniej dla siebie drabiny, sprawdź https://www.crynoline.pl/

Artykul opublikowany: 2021-03-18 / w dziale: Budownictwo