Jak działają wykrywacze nieszczelności gazu?

2022-03-25

Wykrywacze nieszczelności gazu to urządzenia pozwalające na kontrolowanie stanu technicznego instalacji i reagowanie w momencie, gdy dojdzie do wycieku lub innej awarii. Detektor jest wykorzystywany do sprawdzania kondycji rozdzielni gazu, stacji redukcyjnych,, obiektów mieszkalnych oraz wielu innych. Stanowi podstawowe wyposażenie kominiarzy oraz serwisantów zajmujących się wykrywaniem zagrożeń. O fakcie ich powstawania informuje sygnał optyczno-akustyczny.

Jak działają wykrywacze nieszczelności gazu?

Wykrywanie zagrożenia

Są takie zagrożenia, jak np. wycieki gazów, których nie można zauważyć gołym okiem. Dlatego do kontrolowania stanu instalacji technicznych czy rozdzielni wykorzystuje się właśnie wykrywacze nieszczelności gazów. To stacjonarne lub przenośne, kompaktowe urządzenia sygnalizujące problem, jak tylko ten się pojawi. To z kolei pozwala na szybką reakcję poprzez uszczelnienie, naprawienie, zakręcenie zaworów. Jakie gazy lokalizuje detektor? To przede wszystkim:

  • propan-butan,
  • LPG,
  • metan,
  • amoniak,
  • wodór.

Kalibracja jest niezwykle istotna dla prawidłowej pracy urządzenia. Sprawia, że jest ono niezwykle czułe na wszelkie odstępstwa od normy. O tym, że detektor pracuje poprawnie świadczy sensor, który alarmuje użytkownika gdy dojdzie do jakiejkolwiek awarii. Informuje go także o rozładowaniu, a dobrze widoczny sygnalizator trudno przeoczyć. Rozładowana bateria na pewno nie zakłóci Ci pomiarów w terenie.

 

Dane techniczne wykrywaczy

Oczywiście w sprzedaży dostępne są różne wersje detektorów. Warto jednak przyjrzeć się ich wyposażeniu i aspektom technicznym, aby móc wiedzieć, jak działają i czego możesz od nich oczekiwać. Przykładowe systemy detekcji gazu Sapel prezentują wyniki na 9-stopniowej skali, mają wysoki poziom szczelności, co chroni je przed pyłem, kurzem i wodą, pracują nawet przez 6-8 godzin i to w temperaturze od -10 do +40 stopni Celsjusza. W zależności od medium możesz spodziewać się wysokiej czułości urządzenia na poziomie od 50 do 500 ppm.

 

Głowice gazometryczne

Oprócz wykrywaczy przenośnych, znane są też inne rozwiązania wspierające kontrolowanie atmosfery i obecności gazów trujących. Zalicza się do nich głowica gazometryczna Euro Unigas. To oparte na technice mikroprocesorowej urządzenie pozwalające monitorować stężenie gazów palnych czy toksycznych w atmosferze. Stosuje się je zwłaszcza w strefach zagrożonych wybuchem.

 

Korzystanie z detektorów

Korzystanie z dobrych detektorów gazów jest niezbędne w pracach serwisowych i związanych z utrzymaniem oraz konserwacją budynków. Powinny one znaleźć się na wyposażeniu każdej ekipy, która realizuje tego typu czynności i której zależy na faktycznym zabezpieczeniu mieszkańców czy pracowników danego obiektu. Kontakt z trującymi gazami mógłby stanowić dla nich realne zagrożenie, dlatego tak istotne jest regularne kontrolowanie szczelności przewodów, zwłaszcza w strefach zagrożonych wybuchem – lakierniach, rozdzielniach, serwisach urządzeń gazowych czy działach zajmujących się technicznym administrowaniem budynkami.

Artykul opublikowany: 2022-03-25 / w dziale: Budownictwo