Jak zadbać o bezpieczeństwo przeciwpożarowe budynku?

2018-08-27

Urzędy, szkoły, szpitale, kina, teatry czy inne obiekty użyteczności publicznej to budynki odwiedzane każdego dnia przez wiele osób. Pożar w takich miejscach jest więc szczególnie groźny, zwłaszcza jeśli z różnych powodów akcja ewakuacyjna jest utrudniona. Właśnie dlatego właściciele budynków użyteczności publicznej muszą podjąć odpowiednie działania już na etapie wznoszenia obiektu.

Jak zadbać o bezpieczeństwo przeciwpożarowe budynku?

Właściciele lub zarządcy budynków użyteczności publicznej są zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa zobowiązani do spełniania określonych wymogów z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Ma to znaczenie nie tylko dla uniknięcia ewentualnych kar, ale przede wszystkim dla ograniczenia liczby ofiar w razie wybuchu pożaru i strat materialnych, a także dla sprawnego przeprowadzenia akcji ratunkowej i gaśniczej. Co zrobić, aby zminimalizować ryzyko wybuchu pożaru i jak zapewnić bezpieczeństwo osób przebywających w budynkach użyteczności publicznej?

 

Czujniki dymu i ognia

Podczas zagrożenia pożarem liczy się czas – im wcześniej zostanie ono wykryte, tym większa szansa na sprawne ugaszenie ognia zanim się on rozprzestrzeni. Właśnie dlatego tak ważne jest stosowanie trudnopalnych materiałów wykończeniowych – dzięki nim pożar rozszerza się znacznie wolniej dając więcej czasu na ewakuację. Warto też zainwestować w specjalne detektory dymu i ognia, które reagując za zadymienie lub nagłe podniesienie temperatury w pomieszczeniu uruchamiają alarm. Oczywiście możliwe jest też zintegrowanie systemu wykrywania pożarów ze zraszaczami – wówczas będzie on nie tylko informował o istniejącym zagrożeniu, ale też spowoduje działanie pozwalające szybciej je zażegnać. Funkcjonowanie tego typu urządzeń może opierać się na różnych systemach wykrywania dymu i ognia, dlatego warto przyjrzeć się im bliżej i wybrać rozwiązania na miarę konkretnych potrzeb i uwzględniające warunki panujące w konkretnym budynku.

 

Dobrze oznakowana droga ewakuacyjna oraz oświetlenie awaryjne

Niezawodne oświetlenie awaryjne ma kluczowe znaczenie dla sprawnie poprowadzonej akcji ratunkowej, a tym samym wpływa na ograniczenie liczby ofiar czy poszkodowanych w wyniku pożaru. Zamontowane w odpowiednich miejscach oprawy kierunkowe, a także elementy oświetlenia wskazujące umiejscowienie sprzętu gaśniczego pozwalają szybko opuścić objęty pożarem budynek lub też ugasić ogień zanim się on rozprzestrzeni. Ważne jest więc stałe monitorowanie sprawności poszczególnych opraw oświetlenia awaryjnego. Producenci tego typu systemów oprócz samych opraw oferują też urządzenia monitorujące, dzięki którym możliwe jest szybkie wychwycenie ewentualnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu oświetlenia awaryjnego. Należy wybierać je zależnie od wielkości budynku, a co za tym idzie – od liczby elementów należących do systemu. Przykładowo urządzenia monitorujące oprawy oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego firmy Awex przeznaczone do obiektów średniej i dużej wielkości mogą kontrolować pracę do 4000 opraw przy zastosowaniu specjalnych modułów.

Artykul opublikowany: 2018-08-27 / w dziale: Budownictwo