Jak zaoszczędzić na termomodernizacji domu jednorodzinnego?

2019-02-15

W ostatnich latach media coraz częściej informowały o pogarszającej się jakości powietrza, którym oddychamy. Najwięcej alarmów smogowych występowało w okresie grzewczym. Wynika to z faktu, że wiele osób wciąż korzysta z pieców i systemów ogrzewania o niskiej wydajności, a to z kolei przekłada się na olbrzymią emisję spalin. Rozwiązaniem tego problemu jest termomodernizacja gospodarstw domowych.

Jak zaoszczędzić na termomodernizacji domu jednorodzinnego?

Celem termomodernizacji jest poprawa bilansu energetycznego budynku, co skutkuje obniżeniem rachunków za ogrzewanie, poprawą komfortu cieplnego oraz zmniejszeniem emisji spalin pochodzących z domowego pieca. Wiąże się zazwyczaj z remontem wentylacji, ocieplaniem ścian zewnętrznych lub wymianą instalacji grzewczych. To przedsięwzięcie przeprowadzane na dużą skalę, może – ale nie musi – być kosztowne. Istnieją bowiem sposoby, które pozwolą Ci przeprowadzić termomodernizację bez dużego obciążania domowego budżetu.

Tania termomodernizacja – zaplanuj kolejność prac

Pierwszym sposobem na poprawiania bilansu energetycznego budynku, który wpływa na mniejsze zużycie energii, jest właściwe zaplanowanie termomodernizacji. Może Cię to uchronić przed niepotrzebnymi wydatkami.

Wyjaśnijmy to na przykładzie: naturalnym odruchem, gdy w spada temperatura, a piec pracuje z najwyższą możliwą intensywnością, ale w domu wciąż panuje chłód, jest zwykle wymiana pieca na większy. Często nie zastanawiamy się przy tym, że źródłem problemu są straty ciepła.

Lepiej zlikwidować problem u źródła, czyli wyeliminować mostki termiczne i prawidłowo zabezpieczyć przegrody zewnętrzne budynku przed utratą ciepła. Zastosowanie wysokiej jakości systemów ociepleń, takich jak np. produkowane przez Caparol Capatect Longlife lub Capatect Carbon, może obniżyć zużycie energii nawet o 60%. Ta zmiana przekłada się zaś na oszczędności widoczne w rachunkach za ogrzewanie.

Pamiętaj więc – najpierw zajmij się ociepleniem ścian, następnie wentylacją i modernizacją instalacji grzewczej. Może się bowiem okazać, że Twój obecny piec lub pompa ciepła w zupełności pokrywają zapotrzebowanie energetyczne dla budynku, w którym mieszkasz.

Zobacz także: Termomodernizacja domu za pomocą systemu ociepleń – wskazówki dla właścicieli domów 

Chcesz zaoszczędzić? Zdobądź dofinansowanie!

Urządzenia będące elementami systemów grzewczych mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Podobnie ma się sprawa z systemami ociepleń – same materiały nie są drogie, ale duża powierzchnia, jaką trzeba zabezpieczyć, powoduje wzrost kosztów (dla domu o powierzchni 150 m2 mówimy nawet o ponad 200 m2 elewacji).

W ramach programu Czyste Powietrze uruchomionego we wrześniu 2018 roku, możesz starać się o dofinansowanie nie tylko na zakup potrzebnych materiałów, ale też na prace budowlane. Maksymalny kwalifikowany koszt przedsięwzięcia to aż 53 tysiące złotych. Przy obecnych cenach rynkowych materiałów i ekip budowlanych w zupełności wystarcza to na ocieplenie ścian wysokiej klasy systemami ociepleń, takimi, jakie w swojej ofercie posiada Caparol.

Oprócz programu Czyste Powietrze możesz korzystać z innych lokalnych inicjatyw rządowych. Informacje na temat aktualnych dofinansowań znajdziesz w lokalnym oddziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).

Pamiętaj, że skuteczne ogrzewanie domu to nie tylko niższe rachunki, ale też lepsza jakość powietrza, którym oddychacie Ty i Twoi bliscy – dlatego warto inwestować w termomodernizację.

Artykul opublikowany: 2019-02-15 / w dziale: Budownictwo