Jaka wielkość instalacji fotowoltaicznej będzie odpowiednia i co, jeżeli po czasie okaże się za mała?

2023-04-28

Aby inwestycja w fotowoltaikę była opłacalna, moc instalacji PV powinna być dobrana do zapotrzebowania energetycznego konkretnego domostwa. Z czasem zużycie prądu może się jednak zmienić. Co zrobić w sytuacji, gdy będzie ono większe niż potencjał już zamontowanej fotowoltaiki? Kiedy możliwa jest rozbudowa instalacji fotowoltaicznej?

Jaka wielkość instalacji fotowoltaicznej będzie odpowiednia i co, jeżeli po czasie okaże się za mała?

Jak obliczyć wielkość instalacji fotowoltaicznej?

Najlepiej, jeśli obliczenie łącznej mocy paneli PV zlecisz firmie, która specjalizuje się w sprzedaży i montażu fotowoltaiki. Aby fachowcy mogli poprawnie ustalić wielkość Twojej instalacji, będą od Ciebie potrzebować informacji o rocznym zapotrzebowaniu energetycznym domostwa.

  • Orientacyjną wielkość instalacji fotowoltaicznej możesz też obliczyć samodzielnie. Wystarczy, że sprawdzisz, ile energii elektrycznej zużywasz w ciągu roku, a następnie pomnożysz ją przez 1,2.

Otrzymany wynik podziel jeszcze przez planowaną, roczną produkcję prądu przez fotowoltaikę.

Miej na uwadze, że będą to optymistyczne założenia, przy wielu słonecznych dniach i optymalnym ułożeniu paneli.

  • Inny sposób wyliczania potencjalnej mocy instalacji fotowoltaicznej zakłada, że miesięczne koszty za energię mnoży się przez 12, a następnie – przez 2. Kolejnym krokiem jest podzielenie otrzymanego wyniku przez 1 kW.
  • Dla tych, którzy chcą polegać na fotowoltaice również zimą, zaleca się przemnożenie miesięcznych rachunków przez 12, a dalej – przez 2,2 i podzielenie przez 1 kW.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej a nowe przepisy

Jeśli Twoje zapotrzebowanie energetyczne przerasta potencjał już zainstalowanych paneli, pamiętaj, że rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest możliwa. Musisz jednak mieć na uwadze kilka kwestii.

Gdy Twoja fotowoltaika jest podłączona do sieci energetycznej (czyli systemie w trybie on-grid lub hybrydowym), masz obowiązek poinformować operatora o powiększaniu instalacji (art. 20 ust. 2 pkt 1 ustawy o odnawialnych źródłach energii).

Za niedopełnienie tej czynności w ciągu 14 dni od dnia zaistnienia zmian grozi kara 1000 złotych.

Interesuje Cię rozbudowa instalacji fotowoltaicznej powyżej 6,5 kW? Pamiętaj, że taki projekt musi zostać uzgodniony z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych.

O czym jeszcze trzeba wiedzieć przy rozbudowie instalacji fotowoltaicznej, podpowiada firma SunCurrent: https://suncurrent.pl/czy-mozna-dolozyc-panele-fotowoltaiczne/. Przekonaj się, o czym jeszcze warto pamiętać.

Ile kosztuje rozbudowa instalacji fotowoltaicznej? 

Zleciłeś firmie fotowoltaicznej obliczenie i montaż instalacji PV. Wszystko działało, jak należy. Do czasu aż wybudowałeś taras z oświetleniem, grillem elektrycznym i zainstalowałeś w domu maty grzewcze.

Po zainwestowaniu w nowe elementy zasilane energią elektryczną okazało się, że dotychczasowa moc paneli jest niewystarczająca. Co dalej? Rozwiązaniem jest rozbudowa instalacji fotowoltaicznej. Na jaki koszt powinieneś się przygotować?

Wszystko zależy od tego, jak bardzo potrzebujesz powiększyć instalację PV i w jakim miejscu umieścisz kolejne moduły. Dołączysz je do pozostałych paneli na dachu, czy raczej zainstalujesz na gruncie, bo na budynku nie ma już miejsca?

Koszt pojedynczego panelu to ok. 500–700 zł. Do tego musisz doliczyć usługę montażu, zakup mikroinwerterów lub wymianę falownika.

Kiedy rozbudowa instalacji fotowoltaicznej będzie wymagać obecności dwóch falowników? Wtedy gdy moc obecnego inwertera będzie niewystarczająca.

Rozbudowa fotowoltaiki a system rozliczania nadwyżek

Zgłosiłeś i zamontowałeś swoją instalację fotowoltaiczną przed 31 marca 2022 roku? Zastanawiasz się, czy jej rozbudowa po tym terminie wiąże się z utratą systemu opustów?

Bez obaw. Jeśli obowiązuje Cię net-biling i decydujesz się powiększyć fotowoltaikę po 1 kwietnia 2022 roku, to nic nie tracisz. Wciąż będziesz rozliczać się z operatorem sieci na zasadach prosumenckich, czyli za 1 kWh odbierzesz od 0,7 do 0,8 kWh. Na net-metering możesz przejść dobrowolnie.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób, które dokładają nowe panele PV do instalacji powstałej po 1 kwietnia 2022 roku. One mogą korzystać już tylko i wyłącznie z net-meteringu, czyli ze sprzedaży nadwyżek energetycznych do sieci dystrybucyjnej.

Artykul opublikowany: 2023-04-28 / w dziale: Porady