Jaki styropian na fundamenty – EPS czy XPS?

2023-01-28

Wykonywanie ociepleń zwykle kojarzy się nam głównie z pokrywaniem materiałem ociepleniowym elewacji. Jednak dla zapewnienia pełnej izolacji termicznej obiektu konieczne jest również ocieplenie fundamentów. W tym przypadku przed materiałem izolacyjnym stawiane są szczególne wymagania. Który styropian lepiej im sprosta – EPS czy XPS?

Jaki styropian na fundamenty – EPS czy XPS?

Styropian XPS i EPS – co to jest?

Warto zacząć od wyjaśnienia, czym jest styropian XPS oraz jaka jest definicja modelu EPS. Chodzi tutaj o nieco inny sposób produkcji, który przekłada się na właściwości materiałów. Otóż styropian XPS to polistyren ekstrudowany. Natomiast EPS to polistyren ekspandowany. Najczęściej modele oznaczane jako XPS uważa się za styropian wyższej jakości, ze względu na wyższe parametry w zasadzie we wszystkich kategoriach.

Styropian XPS przede wszystkim cechuje się niższym współczynnikiem lambda. Oznacza to, że skuteczniej chroni przed utratą ciepła. Innymi słowy, dla uzyskania izolacji termicznej na tym samym poziomie wystarczy zdecydowanie cieńsza warstwa styropianu XPS niż EPS. Ponadto XPS to niska nasiąkliwość wody oraz wysoka odporność na drgania. Jest to materiał o większej wytrzymałości mechanicznej i twardości. Styrodur, jak również określa się styropian XPS, jest odporniejszy na ogień. Mowa tutaj o materiale samogasnącym. Innymi słowy, jeśli pozbędziemy się źródła ognia, styrodur samoistnie zgaśnie.

Jaka powinna być izolacja fundamentów?

Znamy już specyfikę styroduru, którą przedstawiliśmy w porównaniu do klasycznego styropianu EPS. Teraz pozostaje jeszcze wyjaśnić, jakie są wymagania względem materiału służącego do izolacji fundamentów. Otóż bardzo ważny jest współczynnik lambda, ponieważ na poziomie fundamentów niepowstrzymywana w żaden sposób utrata ciepła przebiega bardzo szybko. Co więcej, w gruncie często znajduje się sporo wilgoci, zwłaszcza po intensywnych opadach, a także w przypadku bliskości wód podziemnych. Czasami izolacja jest też narażona na działanie sił zewnętrznych, powodujących drgania gruntu. Tym samym styropian wykorzystywany do izolacji fundamentów powinien zapewniać wysoką izolację termiczną, cechować się niewielką nasiąkliwością i być wytrzymały mechanicznie. Warunki te w większym stopniu spełnia styropian XPS.

Który styropian jest lepszy na fundamenty?

Jak już wskazaliśmy powyżej, w przypadku fundamentów lepszym wyborem w zakresie materiału izolacyjnego będzie styropian XPS. Posiada on ku temu po prostu lepsze właściwości. Niemniej jest też materiałem wyraźnie droższym. Zatem czy istnieje możliwość zastąpienia styroduru EPS? Okazuje się, że tak, ale tylko w niektórych przypadkach.

Styropian EPS sprawdzi się w sytuacji, gdy fundamenty znajdują się w gruncie złożonym głównie z piasku i żwiru, ze względu na mniejszą wilgotność w takiej glebie. Ponadto powinien to być styropian o obniżonej nasiąkliwości. Polistyren ekspandowany sprawdzi się tylko w przypadku budynków położonych daleko od ruchliwych dróg czy linii kolejowych, będących źródłami intensywnych drgań.

Artykul opublikowany: 2023-01-28 / w dziale: Budownictwo