Jakie profile stalowe wybrać? - poradnik

2018-11-29

Pewnie nieraz stojąc przed sklepowym regałem, zastanawialiście się, która listwa metalowa będzie lepsza? Również przeglądając oferty sklepów internetowych, można dostać zawrotu głowy. Płaskie, półokrągłe, kwadratowe — rodzajów profili jest bardzo wiele. Z jednej strony to świetnie, że jako klienci mamy tak duży wybór, z drugiej strony łatwo się w tym wszystkim pogubić i… odpuścić. A to najgorsze co możemy zrobić. Pewne jest to, że listwy wykończeniowe stosować warto. Zabezpieczają one podłogi wykonane z paneli, płytek ceramicznych i wykładzin, przedłużając żywotność każdej powierzchni. Do tego profile stalowe pozwalają ukryć pewne niedoskonałości, których trudno uniknąć na złączeniach podłóg, czy narożach ścian lub schodów. Dlatego, zamiast udawać, że taki element jak listwa metalowa wykończeniowa nie istnieje, lepiej poznać możliwości, jakie daje.

Jakie profile stalowe wybrać? - poradnik

Rodzaje profili stalowych

Istnieją różne rodzaje profili stalowych, modele różnią się budową i przeznaczeniem. Warto przyjrzeć się poszczególnym rodzajom analizując katalog profili stalowych łódzkiej firmy Pawotex https://pawotex.com/. Oto najpopularniejsze modele listew stalowych:

listwa stalowa progowa — ten rodzaj listwy metalowej używany jest najczęściej do połączenia dwóch rodzajów podłóg. Wybierana jest do tego, ponieważ doskonale łączy ze sobą podłogi o różnych wysokościach, doskonale niwelując różnicę. Te profile stalowe świetnie sprawdzają się jako zakończenie wykładziny dywanowej, zapobiegając podwijaniu się i falowaniu wykładziny.

profile stalowe narożne — jest to model listwy stalowej używanej do wykończenia naroży schodów, ścian i wnęk ściennych. Profile stalowe narożne można znaleźć w katalogu w formie kwadratowej i półokrągłej. Doskonale chronią narożne części przed uszkodzeniami. Bardzo dobrze maskują niedoskonałości i zabezpieczają powierzchnię przed wilgocią. Użycie takiej listwy metalowej znacznie wydłuży żywotność danej powierzchni.

stalowe teowniki — ta listwa stalowa ma charakterystyczny kształt litery T. Najczęściej teowniki stosuje się do łączenia ze sobą dwóch rodzajów powierzchni - na przykład dwóch różnych posadzek, na granicy pomieszczeń. Ładnie niweluje różnice poziomów i zabezpiecza płytki przed przedostaniem się pod nie wilgoci.

Dlaczego warto wybrać profile stalowe?

Listwy stalowe mają bardzo wiele zalet, które przemawiają na ich korzyść. Największą z nich jest trwałość. Profile stalowe wytrzymują naprawdę wiele — codzienne duże obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, warunki atmosferyczne. Mimo intensywnego użytkowania wciąż będą wyglądać jak nowe. Do tego profile stalowe są też bardzo eleganckie, dlatego świetnie będą prezentować się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach. Użytkownicy mogą wybierać pomiędzy stalą nierdzewną szczotkowaną i polerowaną, co umożliwia dopasowanie listwy metalowej do wnętrza.

Artykul opublikowany: 2018-11-29 / w dziale: Budownictwo