Jakie są zalety obiektów budowlanych wykonanych z płyt warstwowych?

2019-08-27

Z płyt warstwowych powstają niedrogie w eksploatacji budynki o różnym przeznaczeniu. Materiał jest uniwersalny i umożliwia stawianie konstrukcji zarówno na słabych, jak i mocnych gruntach.

Jakie są zalety obiektów budowlanych wykonanych z płyt warstwowych?

Poznaj zastosowanie płyt warstwowych

Płyty warstwowe umożliwiają stawianie budynków o różnym przeznaczeniu. Przy ich pomocy powstają m.in. magazyny, centra logistyczne i usługowe. Używa się zarówno w aglomeracjach wiejskich, jak i miejskich oraz w regionach, w których nie zawsze istnieją dogodne warunki budowlane. Powodem zastosowania akurat tego typu płyt jest dobra proporcja ceny do jakości. Obiekty wykonane w ten sposób można postawić bez konieczności korzystania z drogich technologii.

W odróżnieniu od tradycyjnych tworzyw używanych w budownictwie płyty warstwowe są znacznie tańsze i, co więcej, tańszy jest także koszt samej robocizny. Proces budowy jest również nieskomplikowany, więc postawienie takiej konstrukcji trwa o wiele szybciej niż postawienie tradycyjnego ceglanego domu. Jednak wbrew pozorom nie są to słabe i nietrwałe budynki. Co więcej, można je stawiać również przy pomocy drewna, betonu i szkła. Świetnie sprawdzą się również na słabszych gruntach – a to również oznacza redukcję kosztów.

Budynki powstałe przy użyciu płyt warstwowych są także tańsze w eksploatacji. Konstrukcje tego typu nie potrzebują dużo energii do ogrzewania i nie sprawiają problemów podczas konserwacji dachu czy elewacji. W odróżnieniu np. od budynków ceglanych nie trzeba również ich otynkowywać. Ponadto, z biegiem czasu w budynkach z płyt warstwowych nie zachodzi zjawisko dyfuzji wilgoci.

Sprawdź, jak wygląda montaż płyt warstwowych

Konstrukcję z płyt warstwowych można postawić nawet w ciągu kilku godzin, o ile zajmuje się tym załoga, w skład której wchodzą profesjonaliści. Pierwszym etap montażu polega na dostarczeniu na teren budowy płyt i innych niezbędnych elementów, takich jak np. łączniki, uszczelki czy obróbki blacharskie. Po rozładunku przychodzi już pora na montaż podkonstrukcji, w skład której wchodzą m.in. rygle i słupy. To właśnie na niej osadzona zostanie cała konstrukcja przy użyciu dodatkowych, specjalnych części. Najczęściej używane są płyty z rdzeniem ze styropianu czy wełny mineralnej. Tak w uproszczeniu wygląda cały proces budowy.

Płyty warstwowe są popularnym materiałem wykorzystywanym do przykrywania dachów. Montuje się je zarówno w obiektach przemysłowych, jak i halach sportowych, pływalniach czy biurowcach. Dużą popularnością cieszą się wśród różnych przedsiębiorców. Używa się ich podczas wznoszenia budynków socjalnych i administracyjnych czy też hal wielkopowierzchniowych. Konstrukcję z płyt warstwowych można zamówić tak, by pasowała do konkretnych wymiarów działki. Jednak nie są to wszystkie jej zalety. Producenci płyt oferują je także w różnorodnej kolorystyce, więc bez większych problemów można je wkomponować do różnego rodzaju przestrzeni.

Artykul opublikowany: 2019-08-27 / w dziale: Budownictwo